שר הכלכלה ויושב ראש הבית היהודי נפתלי בנט מגיב לראשונה לטענותיו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון: בריאיון למהדורה המרכזית עם דני קושמרו אמר הערב (שלישי) בנט: "חבל לי ששר הביטחון משתמש ברב רונצקי כדי לנגח אותי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא יודע מאיפה הדבר הזה בא", אמר בנט שהכחיש כי קיבל אינפורמציה מקצינים באמצעות הרב הצבאי הראשי לשעבר, תת-אלוף (במיל') אביחי רונצקי. "לא היה ולא נברא. הרב רונצקי שירת 45 שנה בצבא, היה מ"פ בסיירת שקד, איש אציל. אני לא מבין מה קרה לשר הביטחון, זה לא בסדר. הרב רונצקי הוא לוחם ומפקד טוב. פעם אחת הוא סיפר לי על המורל. זהו, לא העביר לי כלום".

"אין פה איזו קונספירציה", הדגיש בנט. "מתחילת 'שובו אחים' ולתוך 'צוק איתן', בתור חבר בקבינט המדיני-ביטחוני ירדתי עשרות פעמים לשטח, פגשתי עשרות מפקדים. מתפקידי לחקור. מאיפה יזמתי את מבצע השמדת המנהרות? זה מהשטח".

"הקונספציה שליוותה את כל המלחמה הייתה שחמאס לא רוצה להשתמש במנהרות, שאין לו כוונה להשתמש במנהרות", טען בנט. "לכן, כשיזמתי את המבצע היה מי שבלם, וכשדחפתי לזה היה מי שעצר. כשהצבעתי בעד מבצע מנהרות, היה מי שהצביע נגד ולקבל הפסקת אש. מה התכוונו לעשות עם תושבי נתיב העשרה וכפר עזה? להותיר אותם עם מנהרות מתחת?

"בהתחלה, כשהצפתי את העניין, זלזלו בזה", הוסיף בנט. "לולא הירידה לשטח - ואני אעשה את זה עוד פעם ועוד פעם - לא היינו יודעים על זה ברמה המדינית. אני אשמח לבדוק מי זיהה את הבעיה ומי ניפנף, מי הצביע בעד הפעולה ומי התכוון להשאיר את התושבים".

אביחי רונצקי
"לוחם ומפקד טוב". רונצקי, ארכיון | צילום: פלאש 90

"לא חושב שהייתה הסתרה מידע מכוונת"

בנט שלל גם את הסברה שלפיה ראש הממשלה ושר הביטחון הסתירו ממנו מידע בזמן המבצע הצבאי מחשש שידליף את הפרטים. "מטבע הדברים בקבינט אתה לא מקבל את כל המידע", הסביר בנט. "אני לא חושב שהייתה הסתרה מכוונת, אני לא מאשים את שר הביטחון בכזה דבר".

לדבריו של בנט, יעלון טעה כשבחר לטעון שהוא קיבל מידע מהרב רונצקי. "זו הייתה טעות גדולה כי הוא מכניס את הפוליטיקה לצבא", אמר יו"ר הבית היהודי. "שיתעסק איתי - לא עם הצבא. אני רואה קבינט שצריך להיות תוסס. אם מישהו חושב שאהיה חותמת גומי של שר הביטחון, וכשהוא אומר 'אין איום' אני אלך אחריו, אז לא. לא זאת דרכי".

גורם ביטחוני בכיר מסר בתגובה לדבריו של בנט במהדורה המרכזית: "השר בנט לא תיכנן שום דבר שקשור למנהרות ולא הביא שום דבר שקשור למנהרות, ולא יזם שום דבר שקשור למנהרות. אלו פשוט שקרים. התכנית הוכנה מבעוד מועד והובאה לקבינט על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון. מדובר באגדות והמצאות של השר בנט. למען מטרות פוליטיות השתמש השר בנט במפקדים ובחיילים של צה"ל, מבלי שהוא מבין את המשמעות של צבא שיוצא למלחמה".

מאיימים. חזן וסמוטריץ'
ראש בראש: יעלון ובנט | צילום: פלאש 90

רונצקי: "לא היה לי כל קשר עם בנט"

מוקדם יותר היום, הכחיש גם הרב הצבאי הראשי לשעבר את הטענות לפיהן הדליף מידע לשר נפתלי בנט במהלך מבצע "צוק איתן" ללא אישור ותדרך אותו לפני דיוני קבינט. "לא היה לי כל קשר עם בנט", טען רונצקי בשיחה עם חדשות 2 Online, "הייתי עם החיילים בשטח".

רונצקי התייחס גם לטענות לפיהן הטיפול בעניינו הועבר לרמטכ"ל וכי הוא לא ישוב לשירות מילואים. "זה לא נכון, לא טיפלו בי משמעותית, אף אחד לא דיבר איתי", הוסיף הרב הצבאי לשעבר. "הייתי במילואים גם אחרי מבצע צוק איתן ויש לי מילואים נוספים בסוכות, אני לא יודע במה מדובר".

רונצקי, שכבר השתחרר מצה"ל כלל לא גויס למבצע "צוק איתן", הוא חזר לשירות ועלה על מדים על דעת עצמו. הוא נכנס למפקדות, השתתף בתדרוכים סגורים, וכך השיג מידע שלכאורה העביר לשר בנט. על פי גורמים בצבא, הוא הורחק בשל כך מהשטח הצבאי. "אשמח אם מישהו מהגורמים ידבר איתי או שיביאו דוגמאות", טען היום הרב הצבאי לשעבר. "בזמן המבצע העברתי שיחות לחיילים לחיזוק רוח הלחימה".