"אין פריבלגיה למלחמות בימין" (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
סמוטריץ' ובן גביר. ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

במפלגות הימין תקפו את הגורמים במשטרה ובמערכת המשפט שהזהירו מפני מינוי בצלאל סמוטריץ' או מירי רגב לתפקיד השר לביטחון פנים ומינוי סמוטריץ' או יריב לוין לתפקיד שר המשפטים, כפי שפורסם אמש (חמישי) במהדורה המרכזית. "יתגעגעו כשאעזוב ואבצע את רפורמות העומק הנדרשות שיחזירו את אמון הציבור למערכת", כתב סמוטריץ' בטוויטר. "טוב אולי בעצם יהיו כאלה שלא".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בציוץ אחר כתב יו"ר האיחוד הלאומי כי הוא בדרך למשרד המשפטים ועקץ את הגורמים במשטרה שאמרו שאם ימונה לשר לביטחון פנים 'יותר ליהודים להקריב זבח פסח בהר הבית': "תכל'ס רעיון לא רע. אשמח לעוד הדלפות ותדרוכים עם רעיונות של 'בכירים' במשרד המשפטים ובבט"פ לרפורמות חשובות לקראת המינוי. חג כשר ושמח".

מירי רגב (צילום: Alex Kolomoisky, חדשות)
מירי רגב. ארכיון | צילום: Alex Kolomoisky, חדשות
ציטוט גורמים במשטרה (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

גם ח"כ יואב קיש (הליכוד) תקף: "נראה שבמשטרה ובפרקליטות שכחו מזמן איך עובדת דמוקרטיה". איתמר בן גביר, מרשימת איחוד מפלגות הימין הגיב בחריפות לדברים. "ההפיכה התחילה - צריך לעצור את זה עכשיו", מסר. "לגורמים במשטרה ובמערכת המשפט אין מנדט לנהל את המדינה. נתניהו צריך להודיע עוד הערב כי הוא ממנה את בצלאל סמוטריץ' לשר המשפטים ואת יריב לוין לשר לביטחון הפנים".

חבר הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד) אמר כי ההתבטאויות של הגורמים הן פגיעה בדמוקרטיה. "'יאח"ה יכולה להקים ולהפיל ממשלות' אמר אלשיך, וקירב אותנו עוד צעד למדינת משטרה", כתב אוחנה בטוויטר. "ממשיכי דרכו מבקשים גם להרכיב ממשלות, ורומזים בסיציליאנית איך. בטרם נהפוך סופית מדמוקרטיה ל'פקידותיסטן' בה שולטים מי שלא יעמדו לבחירות אחת לארבע שנים, הגיעה העת למשול".

חשש במשטרה מרגב וסמוטריץ'

חשש במערכות אכיפת החוק מהמינויים הצפויים לתפקידי השרים לביטחון ופנים והמשפטים. גורמים במשטרה חוששים כי ראש הממשלה נתניהו ימנה לתפקיד השר לביטחון פנים את ח"כ בצלאל סמוטריץ' או את השרה מירי רגב ומוטרדים מדעותיהם הקיצוניות. "אם אחד מהם ימונה לתפקיד אז בשנה הבאה יותר ליהודים זבח פסח בהר הבית", אמר גורם במשטרה.

הגורמים במשטרה מאמינים וחלקם מקווים שנתניהו לא ימנה את סמוטריץ' או רגב. "הוא לא ימנה אותם בגלל דעותיהם הקיצוניות על הר הבית", הם אומרים. גם מינוי של יריב לוין, שכבר היה במשרד כממלא מקום השר עד שארדן החליף אותו, יתקבל בתחושות מעורבות. במדור הארצי רוצים מישהו עם רקע ביטחוני כמו אבי דיכטר או יואב גלנט.

"נתניהו לא ימנה אותם" (צילום: החדשות)
"נתניהו לא ימנה אותם" | צילום: החדשות
גם לוין יתקבל בתחושות מעורבות (צילום: החדשות)
גם לוין יתקבל בתחושות מעורבות | צילום: החדשות

גם במערכת המשפט לא רגועים. מה שהתחיל בקמפיין הבחירות כנראה יתקבע בסוף המשא ומתן הקואליציוני ואם לא תהיינה הפתעות, וכפי שפורסם אתמול במהדורה המרכזית, שר המשפטים הבא של מדינת ישראל יהיה אחד משניים: בצלאל סמוטריץ' או יריב לוין.

במשטרה מעדיפים את דיכטר או גלנט (צילום: החדשות)
במשטרה מעדיפים את דיכטר או גלנט | צילום: החדשות

השופט אליקים רובינשטיין הביע חשש עמוק מהמינויים הצפויים בריאיון לרשת ב'. "אני במצבו רוח של גוואעלד, אבל אמיתי, לא של קמפיין בחירות", אמר. "לא יודע מי יתמנה לשר המשפטים, אבל הדיבור על המועמדים הוא לא של תיקון אלא של שבירה. זה לא שאין מקום לביקורת, אבל זה לא מה שקורה כאן".

גם אחרי מינויה של איילת שקד לתפקיד שרת המשפטים היו קריאות שבר, אך הפעם נראה שמדובר בתבהלה של ממש. "שני המועמדים חותרים תחת יסודות שיטת המשפט שלנו ושל כל מדינה נאורה אחרת", אמר שופט עליון בדימוס שמבקש לשמור על עילום שם עד להחלטה סופית בנוגע למינוי. "הם רוצים מערכת משפט שתשרת מערכת פוליטית".

"הרבה שנים פוליטיקאים מטפטפים לציבור שמערכת המשפט היא אליטה שדואגת לעצמה", הוסיף השופט. "אבל הדאגה למיעוט נובעת רק ממערכת משפט. מי שדואגת לעצמה היא המערכת הפוליטית. חלק מהציבור לא רואה את זה, וכשהוא נזכר - זה מאוחר מדי". ‎

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "צר לנו על אמירות בשמם של 'גורמים עלומים', משטרת ישראל עוסקת במשימות והאתגרים המשמעותיים העומדים לפתחה ואינה עוסקת במינוי שרים, ותקבל כל החלטה של הדרג המדיני".