נתניהו. מנסה לכנס את הקואליציה
נתניהו (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו מאשים הערב (שלישי) את הקרן החדשה לישראל בהרס ההסכם המקורי לגירוש מבקשי המקלט מישראל, והורה להקים ועדת חקירה כדי לחקור את פעילותה. לדבריו, הקרן היא "הגורם המרכזי שהפעיל לחץ אירופי על ממשלת רואנדה לסגת מההסכם". הקרן החדשה בתגובה: "אנחנו בקרב על הדמוקרטיה הישראלית - ישראל זה אנחנו"

רוצים ללמוד עוד על סוגיית מבקשי המקלט? האזינו לפרק בנושא בפודקאסט "מיד בהרחבה"

"הקרן החדשה היא ארגון זר שמקבל מימון מממשלות זרות ומגורמים עוינים לישראל, כמו הקרנות של ג'ורג' סורוס", כתב ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו, בהתייחסו לאיש העסקים העומד במרכזן של תיאוריות קונספירציה ברחבי העולם. "לכן ביקשתי מיו״ר הקואליציה דודי אמסלם להוביל את המהלך להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית על פעילות הקרן החדשה לישראל, שמסכנת את ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי". בתנועת "אם תרצו" בירכו על ההחלטה של נתניהו: "אין מנוס מלהוציא מן החוק את הארגון הפוליטי הזר והחתרני הזה ממדינת ישראל".

רוצים ללמוד עוד על סוגיית מבקשי המקלט? האזינו לפרק בנושא בפודקאסט "מיד בהרחבה"

אמש החליט ראש הממשלה לבלום את מתווה הגירוש, שעות ספורות לאחר שהכריז עליו חגיגית במסיבת עיתונאים משותפת שקיים עם שר הפנים דרעי. כבר אז האשים את הקרן החדשה לישראל וגורמים שונים באיחוד האירופי בהפעלת לחץ על רואנדה כדי שזו לא תסכים לקבל מבקשי מקלט שיגורשו מישראל.

היום נפגש נתניהו יחד עם שר הפנים אריה דרעי עם נציגי תושבי השכונות בדרום תל אביב כפי שהצהיר בהודעה מטעמו, ובתומה הודיע על ביטול המתווה. לדבריו, בתום הפגישה הוא יעביר את ההסכם לבחינה מחודשת. עשרות מפגינים בירושלים, תל אביב וחיפה חידשו את המחאה ומפגינים נגד הגירוש.

נתניהו הוסיף כי "למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים". עוד אמר ראש הממשלה כי ההחלטה על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב תישאר בתוקף. 

הקרן החדשה לישראל מסרו בתגובה: "ראש הממשלה עבר הערב כל קו אדום בהסתה נגד הקרן החדשה לישראל. אנו קוראים לכל הציבור שחרד מהאיום שביבי מטיל על הדמוקרטיה הישראלית להתייצב לצד הקרן החדשה לישראל ומצפים כך גם מכל ראשי המפלגות: גבאי, לפיד, זנדברג, עודה, כחלון, בנט, ליברמן, ליצמן ודרעי. וכן גם קולות ליברליים מתוך הליכוד. לגופו של עניין, לא היה לקרן כל מגעים עם ממשלת רואנדה. כל המידע על הפעילות של הקרן החדשה לישראל וארגוניה חשוף, שקוף ומדווח.
זה הוא קרב על הדמוקרטיה הישראלית. ישראל זה אנחנו".