בנימין נתניהו, יצחק הרצוג (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
המגעים נמשכים? הרצוג ונתניהו, ארכיון | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הביקורת מתגברת, אך המגעים נמשכים: אמש (ראשון) נועדו נתניהו והרצוג במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה שוחחו במשך שעות, אך לא הושגה כל התקדמות - כך פורסם הערב (שני) לראשונה במהדורה המרכזית. סלעי המחלוקת שמונעים את הצטרפות הרצוג לממשלה: מתווה הגז, חוק העמותות, חוק V15 וחוק השעיית חברי הכנסת. דווקא בנושא המדיני הושג ניסוח שככל הנראה מרצה את שני הצדדים.

ומה הציבור חושב על המגעים לאחדות? לתוצאות סקר חדשות 2 לחצו כאן

שר בכיר בליכוד הבהיר לאחר הפגישה כי "נתניהו לא יוכל להתגמש יותר, זה תלוי רק בהרצוג". מנגד, בסיעת המחנה הציוני נרשם תסכול רב: טוענים שם כי "הליכוד מוכן להציע תיקים ומילים אבל לא מעשים", מכיוון שבמפלגה מניחים שבסוף הרצוג יצטרף לממשלה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

 לא בטוח שמדובר בהנחה שגויה, מכיוון שהרצוג וראשי ההסתדרות לא מפסיקים להיפגש עם ראשי סניפים. מלשכת הרצוג נמסר: "היו פערים גדולים, יש פערים גדולים ואין שום התקדמות". נכון לאתמול אין אחדות, אך מה יהיה מחר? אין איש יודע.

פורשת. יחימוביץ' (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
מתנגדת למגעים. יחימוביץ' | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

אתמול התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למגעים ואמר כי המו"מ עם ראשי המפלגה לא מתקדמים - וגם גילה שדווקא מליברמן הוא קיבל איתותים בנושא בימים האחרונים. זמן קצר לאחר מכן הגיב ליברמן לדברים והכחיש בתוקף כי הוא מתכוון להצטרף לממשלה: "אל תתפתו לספינים זולים - ביבי רוצה את בוז'י וכל השאר סתם בבל"ת".

בשיחה עם ראשי הקואליציה אמר ראש הממשלה: "המגעים עם העבודה תקועים. לא נראה שזה הולך לכיוון טוב". למרות זאת, השרים שהיו בישיבה התרשמו שנתניהו טרם אמר נואש מניסיונותיו להרחיב את הקואליציה. בשלב זה שאל אותו שר האוצר משה כחלון האם הבעיה במגעים היא תיקים או עקרונות, ונתניהו השיב: "גם וגם". לאחר מכן, הוא ציין כי "דווקא מכיוון ליברמן קיבלתי כמה איתותים ביממות האחרונות".

טה המחנה הציוני בבחירות 2015 (צילום: לי נעים)
זעם במחנה הציוני: "הליכוד לא מציע מעשים" | צילום: לי נעים

יחימוביץ': הרצוג קיבל מנתניהו "עצם רקובה"

בסוף השבוע האחרון אמר גורם בכיר מאוד בליכוד כי הפערים עם המחנה הציוני נותרו משמעותיים וכי לא חלה התקדמות במגעים בין הצדדים. לדברי הגורם, בשל המחלוקות מתכנן נתניהו לעשות מאמץ נוסף השבוע כדי לצרף את מפלגת ישראל ביתנו לממשלה ולקרוא לליברמן "להתנתק מהאופוזיציה".

בתוך כך, גוברת הביקורת בתוך מפלגת העבודה על המגעים שמנהל היו"ר יצחק הרצוג עם נתניהו על הצטרפות לממשלתו. בריאיון שהעניקה בסוף השבוע ח"כ שלי יחימוביץ' לתכנית "פגוש את העיתונות" היא הבהירה כי היא מתנגדת לכניסה לממשלה ומכנה את ההצעה שקיבל הרצוג מנתניהו "עצם רקובה". "אין לו זכות להשליך את כל הערכים והאידיאולוגיה שלנו לטובת שותפות שהיא קבלנות ביצוע של נתניהו, עלה תאנה", הדגישה יחימוביץ'.

יחימוביץ' המשיכה לתקוף את ההצעה שקיבלה העבודה מהליכוד. "הרצוג היה גלוי איתי וסיפר לי מה מציעים, וזו אפילו לא הצעה שהיו נותנים לשותפה בינונית. זה לזרוק עצם רקובה, ולומר לנו לרוץ לקחת אותה ולחזור. מכשכשים בזנב", הטיחה. "לפעמים מבטיחים הבטחות גדולות ומטבע הדברים זה נשחק - פה אין אפילו אשליה שיהיה משהו טוב. בנסיבות האלה, אין לנו מה לחפש בממשלה".