פרסום ראשון: לפני כשבוע פרסמה עיריית אשדוד מכרז גיוס לפקחים לא יהודים שיתנו דוחות לבעלי עסקים שפותחים בשבת. אלא שמתברר, באופן מעט ציני, שכבר עכשיו ובשלושת סופי השבוע האחרונים העירייה שולחת בעצמם פקחים יהודים וגורמים להם לעבוד בשבת - כדי לתת דוחות למי שעובד בשבת. כך שיד אחת מבקשת לאכוף את איסור העבודה בשבת - והיד השנייה של אותה עירייה מעסיקה בשבת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מספר שעות לאחר שהגיע שר הביטחון אביגדור ליברמן למרכז קניות באשדוד הפתוח ביום שבת, התייצבו אתמול (שבת) אלפי מפגינים במחאה מול בניין העירייה נגד "חוק המרכולים". להפגנה הגיע גם ח"כ יאיר לפיד במטרה להביע תמיכה.

"באנו להחזיר את אשדוד לאשדודים", אמרו המארגנים וקראו לראש העיר יחיאל לסרי להתפטר. "אנחנו לא נגד הדתיים, אבל אנחנו קוראים לח"כים החרדים - תורידו את הידיים שלכם מאשדוד. אנחנו קוראים לכבוד, אבל אנחנו דורשים שיכבדו גם אותנו ואנו לא מוכנים שיסגרו לנו את מרכזי הבילוי ומרכזי הקניות".

"לא מדובר במאבק בין מגזרים - לא חרדים מול יוצאי חבר העמים, לא חילונים מול דתיים ולא שמאלנים מול ימנים", הבהירו. "זאת מחאה של אנשים שאכפת להם מהעיר הזאת. מדובר במלחמה על הבית, על הבית של כולנו".

ליברמן במחאה באשדוד (צילום: ללא)
ליברמן אתמול באשדוד | צילום: ללא

ח"כ יאיר לפיד הגיע אף הוא להפגנה, ואמר כי אם מפלגתו תנצח בחירות הבאות הם יבטלו את חוק המרכולים. "הגענו לפה לאשדוד מפני שחוק המרכולים המעליב צריך ללכת. אם אנחנו ננצח את הבחירות הבאות אנחנו נבטל את חוק המרכולים מפני שכפייה חרדית לא יכולה לנהל את מדינת ישראל".

"גם לי יש שבת וגם לי יש שולחן שבת אבל דרעי וגפני לא יבואו אלינו הביתה ויגידו לנו איך לעשות את השבת שלנו", הוסיף. "אנחנו לא נקבל כפייה חרדית, לא יגידו לנו איך לחיות לא יגידו לנו איזה יהודים אנחנו נהיה. חוק המרכולים צריך לעבור מהעולם ומפה מאשדוד תצא המהפכה".

הבוקר, בעת ביקור במרכז קניות באשדוד, הצהיר שר הביטחון ויו"ר "ישראל ביתנו" אביגדור ליברמן כי חוק המרכולים הוא מתן אישור להסתער על הסטטוס קוו. "מי שאומר שחוק המרכולים לא ישנה דבר טועה ומטעה. הדבר הזה ייצור עוד יותר פילוג בעם - כפי שאני מכבד את מי שהולך לבית הכנסת בשבת, אני מצפה שיכבדו את מי שהולך לקנות קפה", אמר.

דוח שחולק באשדוד
הדוח שחולק | צילום:

שלשום חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) התייחס להקלטות שנחשפו בחדשות 2 בהן הוא נשמע אומר שמאות פקחים גויים יאכפו את חוקי השבת ברשויות המקומיות בתכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל, שם הבהיר כי "לא יהיה שום שינוי באכיפה". לדבריו, "דיברתי על חוק עבודה ומנוחה ולא על חוק המרכולים. הפקחים שעליהם דיברתי קשורים לחוק עבודה ומנוחה אותו לא אוכפים. לא אמרתי שמאות פקחים לא יהודים יסתערו על עסקים שפתוחים בשבת".

עם זאת, באשדוד כבר החלו בשבועות האחרונים באכיפה של חוק העזר העירוני שקובע שעסקים יהיו סגורים בשבת. על רקע אישור חוק המרכולים בשבוע שעבר בכנסת, באתר העירייה פורסמה מודעת דרושים לפקחים עירוניים - שאינם יהודים - לאכיפת חוקי השבת. במודעה נכתב: "המשרה מיועדת לאוכלוסייה שיום שבת איננו יום המנוחה שלה", קרי כאלה שאינם יהודים.