ישיבת סיעת הליכוד, ארכיון
ישיבת סיעת הליכוד, ארכון | צילום: יונתן סינדל, flash90

הבתים פונו אך המריבה נמשכת - גם בסיעת הליכוד: פרשת הבתים שנרכשו ופונו בחברון עוררה סערה היום (ראשון) בישיבת שרי הליכוד, כאשר חלק מבכירי המפלגה המשיכו לתקוף בחריפות את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שהורה על פינוי הבתים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה להרגיע את הרוחות והבטיח פתרון בקרוב לפרשה, אך הקרבות בתוך מפלגת השלטון נמשכים. חברי כנסת מהליכוד - בהם אורן חזן ואיוב קרא - איימו לא להצביע מחר עם הקואליציה במחאה על פינוי הבתים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השרים זאב אלקין ויריב לוין, שתמכו ביישוב הבתים וגינו את ההחלטה לפנות זמנית את המתחם, הקריאו בישיבה ציטוטי עבר של יעלון מהתקופה בה ברק היה שר הביטחון ופינה "בתי מריבה" דומים למרות ביקורת מצד יעלון. כעת, לדבריהם, יעלון פועל בדיוק באותה דרך אותה גינה בעבר. לעומת זאת השרים גילה גמליאל וחיים כץ גיבו את התנהלותו של יעלון.

נתניהו התייחס לסוגייה בישיבת הממשלה ואמר: "הממשלה תומכת בהתיישבות בכל עת, בייחוד בימים הללו שבהם היא נתונה מול מתקפת טרור, ומתייצבת בנחישות ובאומץ לב מול פיגועי טרור. באותה נשימה, אנחנו מדינת חוק ועלינו לכבד את שלטון החוק. ברגע שיאושרו תהליכי הרכישה, אנחנו נאפשר את אכלוס שני הבתים בחברון, כפי שקרה במקרים דומים בעבר. תהליך הבדיקה מתחיל היום, נעשה אותו מהר ככל האפשר, ובכל מקרה, אם הוא לא יסתיים תוך שבוע, אני אדאג שיימסר דוח מצב לקבינט".

סוף השנה הסוערת - בפרישה דרמטית
תחת מתקפה. יעלון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

יעלון על הח"כים שתקפו: "אין שפה משותפת, אנשי שוליים" 

עוד קודם לכן גינה שר הביטחון יעלון, בריאיון לרזי ברקאי בלי צה"ל, את הח"כים מהקואליציה שמתחו ביקורת על הפינוי: "עם חבר הכנסת סמוטריץ' ועוד כמה לצערי גם בתנועה שלי, מהסיעה שלי, אין לי שפה משותפת". יעלון הוסיף: "אני מקווה שתנועת הליכוד, שהולכת בדרך מנחם בגין ולא בדרך אנשי השוליים הללו, תדע לנקות את העניין מתוכה וללכת בדרך הנכונה ולהתנער מדרכם של המתנגדים לפינוי".

השר אורי אריאל הגיב לפרשה בטקס של המרכז הוולקני: "אני מצטער על השפה, יש לי שפה משותפת עם כולם. צריך למצוא דרכים להגיע להבנות ולא להתלהמויות. פנינו לממש את ההסכם הקואליציוני בדבר הקמת ועדית שרים להתיישבות, שתטפל גם באירועים מסוג אלה – זו לא צריכה להיות החלטה של שר בודד. אני מעריך שזה יאושר היום ובוועדה נדון על כל הדברים הללו".

השר יובל שטייניץ הגיב לנושא בפתח ישיבת הממשלה ואמר: "הסופה הזו, אני מקווה שתיפתר במהרה, ימים ספורים, ואנשים שרכשו בתים כדין באזור מערת המכפלה יוכלו להכנס אליהם בשלום וביטחון ולזכות להגנה של כוחות הביטחון של מדינת ישראל".

לא יצביעו עם הממשלה?
לא יצביעו עם הממשלה? | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יועצו של יעלון: "הבית היהודי מזיקה לביטחון ולהתיישבות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח במהלך הישיבה להביא פתרון למשבר בתוך שבוע, ולדון בקבינט בקיצור הליכי האישור של בנייה יהודית ביהודה ושומרון. ביום שישי הדגישו גורמים בלשכת ראש הממשלה כי נתניהו מגבה את צעדיו של יעלון: "כולנו מחויבים לכבד את החוק".

לדברי הגורמים, נתניהו תומך בהתיישבות ומעריך את המתיישבים, שלדבריו עומדים באומץ ובנחישות יום יום מול הטרור. עם זאת, במקרה של בתי המריבה לא הוסדרו כל האישורים ולכן נדרש הפינוי. עוד הדגישו הגורמים כי המתיישבים יוכלו בעתיד לשוב לבתים לאחר הסדרת הרכישה והוסיפו: "ראש הממשלה מגבה את שר הביטחון וכוחות הביטחון וקורא להרגעת הרוחות".

קרב הבלימה של יעלון מתנהל לא רק בתוך מפלגתו: מפלגת הבית היהודי תקפה ביום שישי בחריפות את השר . בעוד יעלון עצמו הגיב באופן מתון וקרא לחבריו הפוליטיקאים "לפעול באחריות ולרסן את התבטאויותיהם", יועצו ועוזרו איציק אשכנזי יצא לאחר מכן במתקפה חריפה נגד המפלגה הדתית-לאומית. אשכנזי, שהבהיר כי הדברים נכתבו על דעתו ולא בהנחיית יעלון, טען כי "נוכחות הבית היהודי בממשלה מזיקה".

אשכנזי פירט, בפוסט שפרסם בפייסבוק ובטוויטר, כי המפלגה בראשותו של בנט "מזיקה לבטחון מדינת ישראל, מזיקה לשלטון החוק, מזיקה לפיתוחה ולשגשוגה של ההתיישבות". הוא הוסיף עקיצה לבנט וכתב: "אנחנו כממשלה חייבים לחשב מסלול מחדש". כמו כן התייחס אשכנזי לסקר ממנו עולה כי רוב הציבור מעדיף את יעלון במשרד הביטחון ולא את בנט, וסיכם: "מה שמוכיח פעם נוספת שהציבור הישראלי רוצה מבוגר אחראי על ההגה הביטחוני".

פינוי הבתים ממשיך לעורר סערה
הפינוי הסתיים, הביקורת לא איחרה לבוא | צילום: עמיחי בן דוד

ח"כים מהימין איימו בצעדים דרמטיים

יעלון עצמו הגיב ביום שישי למתקפות החריפות ולאיומים של מספר ח"כים - בהם אורן חזן, בצלאל סמוטריץ' ואיוב קרא - לא להצביע עם הקואליציה ביום שני: "מדינת ישראל היא מדינת חוק, ואין לי כל כוונה להתפשר כשהחוק מופר. במקרה של הבתים בחברון החוק הופר ברגל גסה. כדי להיכנס לבית נדרשות להתבצע מספר פעולות חוקיות, שאף לא אחת מהן התקיימה. לכן הפולשים פונו".

"אני קורא לשרים, לחברי כנסת ולנבחרי ציבור לפעול באחריות, לרסן את התבטאויותיהם ולגבות את שלטון החוק - ולא לעודד את לקיחת החוק לידיים והפרתו. זה מתכון בטוח לאנרכיה. ההתנהלות וההתבטאויות של מספר פוליטיקאים בנושא זה, גובלות בהפקרות ופוגעות בחוסן הלאומי שלנו", הוסיף יעלון. "ההתיישבות חשובה לי ואני פועל למענה, אך לא אתפשר על החוק. טענת רכישת הבתים תיבדק, כמו גם היבטים ביטחוניים ומדיניים, טרם מתן אישור לאיכלוסם. מי שפועל תוך הפרת החוק, לא מסייע להתיישבות אלא פוגע בה קשות".