משה בוגי יעלון, בנימין נתניהו (צילום: רויטרס)
נתניהו ויעלון, ארכיון | צילום: רויטרס

הבתים בחברון פונו, בימין תוקפים את שר הביטחון - ונתניהו נזעק לעזרתו: הבוקר (שישי) הושלם פינוי עשרות המתיישבים היהודים ממבני המריבה בחברון, אלא שההליך שעבר בשקט יחסי - לא עובר בשקט גם בקואליציה. מספר חברי כנסת בימין תקפו את החלטתו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לפנות את המתחם וחלקם - בהם חברי הכנסת חזן, סמוטריץ' וקרא - איימו לא להצביע עם הקואליציה במחאה. הערב (שישי) גורמים בלשכת ראש הממשלה הבהירו כי נתניהו מגבה את צעדיו של יעלון: "כולנו מחויבים לכבד את החוק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי הגורמים, נתניהו תומך בהתיישבות ומעריך את המתיישבים, שלדבריו עומדים באומץ ובנחישות יום יום מול הטרור. עם זאת, במקרה של בתי המריבה לא הוסדרו כל האישורים ולכן נדרש הפינוי. עוד הדגישו הגורמים כי המתיישבים יוכלו בעתיד לשוב לבתים לאחר הסדרת הרכישה והוסיפו: "ראש הממשלה מגבה את שר הביטחון וכוחות הביטחון וקורא להרגעת הרוחות".

בבית היהודי תקפו היום בחריפות את יעלון, לאחר פינוי הבתים: "בעיצומו של גל טרור, שר הביטחון פועל בנחישות, ללא פשרות ובאטימות דווקא לזריקת יהודים מביתם", נמסר מהמפלגה. "את אותו להט ונחישות מוטב שיפנה שר הביטחון לטיפול בטרור הערבי ובבניה בלתי חוקית ברורה ביישובי המחבלים. את בדיקת מסמכי הרכישה ניתן לבצע גם ללא השלכת יהודים מביתם". "בחודשים האחרונים מוביל שר הביטחון, בגיבוי ראש הממשלה, מדיניות מדינית וביטחונית שאיננו יכולים להסכים לה", ציין חבר המפלגה, ח"כ בצלאל סמוטריץ'.

בתגובה לדברים כתב איציק אשכנזי, אחד מיועציו הבכירים של יעלון בפייסבוק, דברים נוקבים נגד השותפה הקואליציונית: "נוכחות הבית היהודי בממשלה מזיקה. מזיקה לבטחון מדינת ישראל, מזיקה לשלטון החוק, מזיקה לפיתוחה ולשגשוגה של ההתיישבות. אנחנו כממשלה חייבים לחשב מסלול מחדש".

מאיימים. חזן וסמוטריץ' (צילום: פלאש 90)
מתכתשים. יעלון ובנט | צילום: פלאש 90

האיום: לא נצביע עם הקואליציה

סמוטריץ', סגן השר איוב קרא וח"כ אורן חזן (ליכוד) איימו הבוקר כי לא ישתתפו בהצבעות הקואליציה בכנסת בעקבות פינוי המתיישבים היהודים. לטענתם, הם מתכוונים להימנע מהדיונים במליאה עד שהמפונים ישובו לבתים. "לאור האמור עדכנתי הלילה את ראש הממשלה ואת ראש המפלגה שלי כי ככל שמתיישבי חברון יפונו מהבתים שנרכשו לא אשתתף בהצבעות במליאה עד שיתאפשר להם לחזור", אמר סמוטריץ'.

"האופן שבו התבצע הפינוי והמדיניות הפרטית שמנהל השר יעלון לא מקובלים", טען חזן הבוקר בשיחה עם חדשות 2 Online. "אם כך קורה, אז אני לא ממהר להצביע ביום שני. זה לא איום, זה עניין של מציאות. חצי שנה אנחנו עוברים פה גל טרור ובסוף אנחנו מקבלים פינוי שכזה".

"אין שום מניעה שאדם שרכש את הבית שלו בכסף בין אם בתל אביב ובין אם בחברון ייכנס לביתו", הוסיף חזן. "מכיוון שהשר יעלון מנהל מדיניות פרטית שהיא מדיניות של הקפאה והיא שונה בתכלית מדרכה של מפלגת הליכוד אני לא מתכוון לתת יד לדבר הזה".

גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין תקף בחריפות את פינוי המתיישבים שרכשו את הבתים בחברון. "כאשר מתיישבים פועלים על-פי החוק, הדבר הנכון הוא להמתין עם הפינוי ולבחון את האופציות החוקיות לחיזוק ההתיישבות מתוך דאגה לשלטון החוק", הבהיר. "אני קורא לדרג המדיני הממונה על גורמי הביטחון להזדרז ולבדוק את חוקיות הרכישה ולא להלהיט את הרוחות בפינוי מתיישבים".

השר זאב אלקין, מתח אף הוא ביקורת על יעלון: "אני קורא לשר הביטחון לעצור באופן מיידי את פינוי המתיישבים מהבתים בחברון שנקנו על ידם כדת וכדין. זה זמן להילחם בטרור ולתמוך בחיזוק ההתיישבות ולא להילחם במתיישבים. מי שמדבר בשם החוק והסדר מוזמן קודם כל לטפל באנשי הרשות הפלסטינית ובפעילי שמאל קיצוניים שמוציאים להורג פלסטינים, שמעיזים למכור אדמות או בתים ליהודים"

לא יצביעו עם הממשלה? (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
לא יצביעו עם הממשלה? | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"גאולת קרקע בארץ ישראל היא פעילות מבורכת, כל שכן בעיר האבות חברון", ציינה שרת התרבות מירי רגב. "הרוכשים טוענים שקנו את הדירות על פי כל דין ואם אכן הדברים הם כך זכותם המלאה להתיישב בדירות הללו. ההתיישבות היא פעולה ציונית חשובה ועלינו להמשיך ולהתמיד בה". ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי, הזהיר: "הממשלה הקודמת נפלה בגלל שפעלו בדרך של כיפוף ידיים ולא בדרך של הסכמות. שר הביטחון בפעילות בחברון ולא רק שם מוביל אותנו לאותה סיטואציה".

שר הביטחון בתגובה: "לא אתן יד לרמיסת החוק, ההתבטאויות גובלות בהפקרות"

בתגובה למתקפה נגדו, אמר שר הביטחון יעלון: "מדינת ישראל היא מדינת חוק, ואין לי כל כוונה להתפשר כשהחוק מופר. במקרה של הבתים בחברון החוק הופר ברגל גסה. כדי להיכנס לבית נדרשות להתבצע מספר פעולות חוקיות, שאף לא אחת מהן התקיימה. לכן הפולשים פונו".

הפינוי הסתיים, הביקורת לא איחרה לבוא
הפינוי הסתיים, הביקורת לא איחרה לבוא | צילום:

"אני קורא לשרים, לחברי כנסת ולנבחרי ציבור לפעול באחריות, לרסן את התבטאויותיהם ולגבות את שלטון החוק - ולא לעודד את לקיחת החוק לידיים והפרתו. זה מתכון בטוח לאנרכיה. ההתנהלות וההתבטאויות של מספר פוליטיקאים בנושא זה, גובלות בהפקרות ופוגעות בחוסן הלאומי שלנו. "ההתיישבות חשובה לי ואני פועל למענה, אך לא אתפשר על החוק. טענת רכישת הבתים תיבדק, כמו גם היבטים ביטחוניים ומדיניים, טרם מתן אישור לאיכלוסם. מי שפועל תוך הפרת החוק, לא מסייע להתיישבות אלא פוגע בה קשות".

רינה מצליח, דפנה ליאל ועופר חדד השתתפו בהכנת הידיעה.