מאיימים. חזן וסמוטריץ' (צילום: פלאש 90)
מתכתשים. יעלון ובנט | צילום: פלאש 90

הבתים בחברון פונו, בימין תוקפים את שר הביטחון: הבוקר (שישי) הושלם פינוי עשרות המתיישבים היהודים ממבני המריבה בחברון, אלא שההליך שעבר בשקט יחסי - לא עובר בשקט גם בקואליציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בבית היהודי תקפו בחריפות את שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, לאחר פינוי הבתים: "בעיצומו של גל טרור, שר הביטחון פועל בנחישות, ללא פשרות ובאטימות דווקא לזריקת יהודים מביתם", נמסר מהמפלגה. "את אותו להט ונחישות מוטב שיפנה שר הביטחון לטיפול בטרור הערבי ובבניה בלתי חוקית ברורה ביישובי המחבלים. את בדיקת מסמכי הרכישה ניתן לבצע גם ללא השלכת יהודים מביתם".

"בחודשים האחרונים מוביל שר הביטחון, בגיבוי ראש הממשלה, מדיניות מדינית וביטחונית שאיננו יכולים להסכים לה", ציין חבר המפלגה, ח"כ בלצאל סמוטריץ'.

ופינוי המתנחלים מהבתים בחברון גורר גם איומים: סמוטריץ', סגן השר איוב קרא וח"כ אורן חזן (ליכוד) איימו הבוקר כי לא ישתתפו בהצבעות הקואליציה בכנסת בעקבות פינוי המתיישבים היהודים. לטענתם, הם מתכוונים להימנע מהדיונים במליאה עד שהמפונים ישובו לבתים.

"לאור האמור עדכנתי הלילה את ראש הממשלה ואת ראש המפלגה שלי כי ככל שמתיישבי חברון יפונו מהבתים שנרכשו לא אשתתף בהצבעות במליאה עד שיתאפשר להם לחזור", אמר סמוטריץ'.

לא יצביעו עם הממשלה? (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
לא יצביעו עם הממשלה? | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90"האופן שבו התבצע הפינוי והמדיניות הפרטית שמנהל השר יעלון לא מקובלים", טען חזן הבוקר בשיחה עם חדשות 2 Online. "אם כך קורה, אז אני לא ממהר להצביע ביום שני. זה לא איום, זה עניין של מציאות. חצי שנה אנחנו עוברים פה גל טרור ובסוף אנחנו מקבלים פינוי שכזה".

"אין שום מניעה שאדם שרכש את הבית שלו בכסף בין אם בתל אביב ובין אם בחברון ייכנס לביתו", הוסיף חזן. "מכיוון שהשר יעלון מנהל מדיניות פרטית שהיא מדיניות של הקפאה והיא שונה בתכלית מדרכה של מפלגת הליכוד אני לא מתכוון לתת יד לדבר הזה".גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין תקף בחריפות את פינוי המתיישבים שרכשו את הבתים בחברון. "כאשר מתיישבים פועלים על-פי החוק, הדבר הנכון הוא להמתין עם הפינוי ולבחון את האופציות החוקיות לחיזוק ההתיישבות מתוך דאגה לשלטון החוק", הבהיר. "אני קורא לדרג המדיני הממונה על גורמי הביטחון להזדרז ולבדוק את חוקיות הרכישה ולא להלהיט את הרוחות בפינוי מתיישבים".

השר זאב אלקין, מתח אף הוא ביקורת על יעלון: "אני קורא לשר הביטחון לעצור באופן מיידי את פינוי המתיישבים מהבתים בחברון שנקנו על ידם כדת וכדין. זה זמן להילחם בטרור ולתמוך בחיזוק ההתיישבות ולא להילחם במתיישבים. מי שמדבר בשם החוק והסדר מוזמן קודם כל לטפל באנשי הרשות הפלסטינית ובפעילי שמאל קיצוניים שמוציאים להורג פלסטינים, שמעיזים למכור אדמות או בתים ליהודים".

הפינוי הסתיים, הביקורת לא איחרה לבוא
הפינוי הסתיים, הביקורת לא איחרה לבוא | צילום:"גאולת קרקע בארץ ישראל היא פעילות מבורכת, כל שכן בעיר האבות חברון", ציינה שרת התרבות מירי רגב. "הרוכשים טוענים שקנו את הדירות על פי כל דין ואם אכן הדברים הם כך זכותם המלאה להתיישב בדירות הללו. ההתיישבות היא פעולה ציונית חשובה ועלינו להמשיך ולהתמיד בה".

ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי, הזהיר: "הממשלה הקודמת נפלה בגלל שפעלו בדרך של כיפוף ידיים ולא בדרך של הסכמות. שר הביטחון בפעילות בחברון ולא רק שם מוביל אותנו לאותה סיטואציה".

שר הביטחון בתגובה: "לא אתן יד לרמיסת החוק, ההתבטאויות גובלות בהפקרות"

בתגובה למתקפה נגדו, אמר שר הביטחון יעלון: "מדינת ישראל היא מדינת חוק, ואין לי כל כוונה להתפשר כשהחוק מופר. במקרה של הבתים בחברון החוק הופר ברגל גסה. כדי להיכנס לבית נדרשות להתבצע מספר פעולות חוקיות, שאף לא אחת מהן התקיימה. לכן הפולשים פונו.

יעלון (צילום: חדשות 2)
"ההתבטאויות - מתכון לאנרכיה" | צילום: חדשות 2"אני קורא לשרים, לחברי כנסת ולנבחרי ציבור לפעול באחריות, לרסן את התבטאויותיהם ולגבות את שלטון החוק - ולא לעודד את לקיחת החוק לידיים והפרתו. זה מתכון בטוח לאנרכיה. ההתנהלות וההתבטאויות של מספר פוליטיקאים בנושא זה, גובלות בהפקרות ופוגעות בחוסן הלאומי שלנו.

"ההתיישבות חשובה לי ואני פועל למענה, אך לא אתפשר על החוק. טענת רכישת הבתים תיבדק, כמו גם היבטים ביטחוניים ומדיניים, טרם מתן אישור לאיכלוסם. מי שפועל תוך הפרת החוק, לא מסייע להתיישבות אלא פוגע בה קשות".

גם חברת הכנסת ציפי לבני מתחה ביקורת חריפה על האמירות של אנשי הימין. "ההשתלחות של הבית היהודי וחלק מחברי הליכוד בשר הביטחון יעלון מעידות שלא ביטחון ישראל נגד עיניהם - אלא אידיאולוגיה שתוביל למדינה אחת על חשבון מדינת ישראל, ביטחונה ושלטון החוק", אמרה, "יהודה ושומרון לא יהיו המערב הפרוע בשליטת נערי הגבעות".