דירות, בנייה, שכונת מגורים (צילום: חדשות 2)
"אם הבנייה לא תיפסק - המו"מ יסתיים" | צילום: חדשות 2

המחלוקת על הבנייה הישראלית בשטחים שוב מאיימת על המשך המו"מ המדיני: לפני כשבועיים נודע שמשרד השיכון מתכנן בנייה של 20 אלף יחידות דיור בשטחי יהודה ושומרון, בירושלים ובשטח השנוי במחלוקת E1 שבין הבירה למעלה אדומים. היום נודע כי הפלסטינים העבירו מסר ברור לאמריקנים המכיל איום ממשי, לפיו אם המכרז לא יוקפא באמת - הם יפוצצו את השיחות ולא יתייצבו לפגישות הבאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפלסטינים טוענים כי המכרז לבניית רבבות יחידות הדיור בשטחים האמורים, הופיע באתר משרד השיכון כ"פעיל" ממש עד יום חמישי האחרון - מה שנתפס בעיניהם כהפרה של הבטחה אמריקנית, לפיה המכרז המדובר הוקפא.

גורמים פלסטיניים פנו בתקופה האחרונה ישירות למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי והעבירו לו מסר ברור, לפיו אם המכרז לא מבוטל וישראל ממשיכה לקדם את הבנייה, המו"מ ייפסק - והפגישות הבאות לא יתקיימו. במשרד ראש הממשלה דחו את טענות הפלסטינים ואמרו: "המכרז - למרות מה שפורסם, הוקפא בפועל, כפי שראש הממשלה הבטיח". יו"ר "שלום עכשיו" יריב אופנהיימר אמר בתגובה לפרסום כי "או שיש במשרד השיכון שר סורר ועצמאי או שראש הממשלה לא התכוון לבטל את המכרזים ולא אמר אמת לציבור ולעולם".

בין אלפי יחידות הדיור שפורסמו מכרזים לבנייתן: 4,000 יחידות דיור בעטרות, 3,500 במזרח מעלה אדומים, 520 בגבעת המייסדים במעלה אדומים, 1,200 יחידות דיור בגבעות ו-840 באפרת. עוד 1,200 יחידות תוכננו להיבנות בשטח E1 - בין מעלה אדומים לירושלים - אותו שטח שגרם למתחים בין וושינגטון לירושלים בשנה האחרונה, אך ראש הממשלה הורה להקפיאם. על פי הודעת משרד השיכון, העלות התקציבית של כלל התוכניות מסתכמת בכ-49 מיליון שקלים.

אבו מאזן איים: "כל עוד ישראל ממשיכה לבנות, המו"מ בסכנה"

מבודד? אבו מאזן (ארכיון) (צילום: רויטרס)
איים בפיצוץ. יו"ר הרשות אבו מאזן | צילום: רויטרס

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן הזהיר כי יכריז על ביטול המשא ומתן לשלום, אם לא יבוטל המכרז שפורסם לבניית כ-20 אלף יחידות דיור בהתנחלויות - כך פרסמה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

לדברי סאיב עריקאת, האחראי על המו"מ ברשות, אבו מאזן הורה לו להעביר את האולטימטום לחברות הליגה העברית ולחברות הקוורטט - ארצות הברית, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם. "אם ישראל לא תחזור בה מתכניות הבנייה האחרונות, הדבר יהווה הכרזה רשמית על סיום תהליך השלום", ציטט עריקאת את האולטימאטום של אבו מאזן.

עם דבר הפרסום, פנה ראש הממשלה נתניהו לשר השיכון אריאל, ואמר לו: "אין בצעד הזה שום תרומה להתיישבות. להיפך - יש פה נזק להתיישבות. מדובר בצעד חסר משמעות חוקית ומעשית שיוצר התנגשות מיותרת עם הקהילה הבינלאומית דווקא בשעה שאנו עושים מאמץ לשכנע גורמים בקהילה הבינלאומית להגיע להסדר טוב יותר מול אירן".

שעות לאחר שמשרד הבינוי והשיכון פרסם מכרזים לבניית אלפי יחידות דיור בהתנחלויות, בבית הלבן הבהירו כי ידרשו הסברים מממשלת ישראל. "אנחנו מודאגים מאוד מהדיווח לפיהם אלפי יחידות דיור ייבנו בהתנחלויות. הופתענו מהידיעה ואנו מצפים להסברים מירושלים", אמרה ברנדט מיהאן, דוברת המועצה לביטחון לאומי. "עמדתנו לגבי ההתנחלויות ברורה - איננו מקבלים את הלגיטימיות של המשך הבנייה. אנו סבורים שגם תכנון התנחלויות, אפילו בשלבים מוקדמים, אינו צעד שיוצר אווירה חיובית למשא ומתן".