7 שנות פרס מסתיימות (צילום: AP)
לא ייצג את ישראל באירוע. הנשיא פרס | צילום: AP

אחרי שראש הממשלה הודיע כי לא ייסע לייצג את ישראל בטקס האשכבה של נלסון מנדלה, גם הנשיא שמעון פרס הודיע כי ייעדר מהאירוע שיתקיים מחר. בעוד נתניהו נימק את ההיעדרות בעלות הטיסה ובביקורת החריפה על הוצאתו, הנשיא לא יגיע לטקס מכיוון שהוא מחלים ממחלת השפעת, וגם בשל פרק הזמן הקצר שנותר להתארגנות לקראת הנסיעה, בעקבות הביטול של ראש הממשלה. לאור המצב שנוצר, בשלב זה לא ברור האם נציג רשמי כלשהו ייצג את ישראל באירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול החליט ראש הממשלה נתניהו להימנע מטיסה לדרום אפריקה, בשל עלות הטיסה היקרה והביקורת הציבורית החריפה על הוצאות מעון ראש הממשלה. נתניהו הודיע לפרס על החלטתו בשיחה אמש.

נשיא המדינה חזר לאחרונה מביקור במקסיקו כשהוא חולה בשפעת ולמרות זאת, הוא הביע את רצונו לנסוע ולייצג את ישראל בטקס האשכבה. גם לאחר שהתברר שראש הממשלה נתניהו נוסע פרס רצה לטוס, אך בשל מחלתו הוחלט שרופא יבדוק אותו. הרופא שבדק את הנשיא הבוקר אסר עליו לנסוע ודרש שיישאר בארץ כדי להחלים.

אין תמונה
יישאר בארץ בשל העלויות. נתניהו

הצעת המחיר: 2.8 מיליון שקל לטיסה

לפני ארבעה ימים, כשנודע על מותו של מנדלה, התקשרה מנכ"לית בית הנשיא למזכיר הממשלה, כנהוג, והביעה את רצונו של הנשיא פרס לייצג את ישראל בטקס האשכבה. לאחר מכן הסתמן כי דווקא נתניהו ייסע, אך אמש לשכת נשיא המדינה הודיעה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שלא לנסוע, וכי פרס יהיה ככל הנראה זה שייצג את ישראל בטקס האשכבה שייערך ביום שלישי הקרוב.

הסיבה לפיה ראש הממשלה נתניהו לא ישתתף בטקס האשכבה לנלסון מנדלה התקבלה לאחר שהתברר כי העלויות הכרוכות בנסיעה בהתראה כה קצרה עומדות, לפי הערכה ראשונית, על כ-7 מיליון שקלים. העלות הגבוהה נובעת, בין היתר, מסידורי האבטחה המורכבים לאור ריבוי המשתתפים הצפוי.

הצעת המחיר שהגישה חברת אל על לטיסה הייתה כ-2.8 מיליון ש"ח. בנוסף, בשל צרכי אבטחה ייחודיים הנדרשים היה נדרש להטיס ציוד במטוס הרקולס שעלותו כ-3.2 מיליון ש"ח - זאת מבלי לחשב את העלויות הנלוות.

אתמול עוד בירך ראש ממשלת דרום אפריקה ג'ייקוב זומה על ביקורו הצפוי של ראש הממשלה נתניהו במדינה. זומה אמר כי ביקורו של נתניהו היה תורם לכבוד לו ראוי מנדלה, כי כל מנהיג המעוניין להגיע מוזמן.

נלסון מנדלה (צילום: חדשות 2)
נלסון מנדלה. ארכיון | צילום: חדשות 2

 59 מנהיגי מדינות צפויים להשתתף בטקס

לפי הודעה רשמית שפרסם משרד החוץ הדרום אפריקני, 59 מנהיגי מדינות מכל רחבי העולם צפויים להגיע לטקס האשכבה של לוחם החופש המנוח. במהלך סוף השבוע אלפים הגיעו לביתו של מנדלה בעיר יוהנסבורג כדי לחלוק כבוד אחרון לנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה שהביא לקץ שלטון האפרטהייד.

הלוויתו של מנדלה צפויה להתקיים ביום ראשון בכפר קונו - הכפר בו נולד. ארונו של מנדלה יעבור במשך שלושה ימים ברחובות הבירה פרטוריה.

האירוע המרכזי, שצפוי להתקיים מחרתיים, הוא טקס אשכבה ענק לזכרו של מנדלה. הטקס צפוי להיערך באצטדיון שבו התקיים גמר המונדיאל בקיץ 2010. לאשכבה עומדים להגיע עשרות מנהיגים מרחבי העולם ובהם נשיא ארצות הברית ברק אובמה ומשפחתו וכן כל נשיאי ארצות הברית שעודם בחיים.