יישאר בארץ. ראש הממשלה נתניהו (צילום: חדשות 2)
ראש הממשלה נתניה. ארכיון | צילום: חדשות 2

נשיא המדינה שמעון פרס הודיע היום (א') כי לא יוכל להגיע לדרום אפריקה על מנת לקחת חלק בהלוויתו של מנהיג דרום אפריקה לשעבר נלסון מנדלה. למרות חילוקי הדעות והיחסים הלא פשוטים עם ממשלת דרום אפריקה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא זה הצפוי להחליפו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדברים שמסר ראש ממשלת אפריקה ג'ייקוב זומה, הוא בירך על הביקור הצפוי של ראש הממשלה. לדבריו ביקורו של נתניהו יתרום לכבוד לו ראוי מנדלה כי כל מנהיג המעוניין להגיע מוזמן.

לפי הודעה רשמית שפרסם משר החוץ הדרום אפריקני, 59 מנהיגי מדינות מכל רחבי העולם צפויים להגיע להלוויתו של לוחם החופש המנוח. עד כה בריטניה הודיעה כי הנסיך צ'ארלס הוא הנציג מטעמה. מנהיגים רבים נוספים צפויים להודיע על השתתתופתם בהלוויה בימים הקרובים.

במהלך סוף השבוע אלפים הגיעו לביתו של מנדלה בעיר יוהנסבורג כדי לחלוק כבוד אחרון לנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה שהביא לקץ שלטון האפרטהייד.

נלסון מנדלה (צילום: חדשות 2)
נלסון מנדלה. ארכיון | צילום: חדשות 2

הלוויתו של מנדלה צפויה להתקיים בעוד שבוע בכפר קונו - הכפר בו נולד, ורשויות המדינה ממשיכות להיערך למסע ההלוויה, שצפוי להיות מהגדולים ביותר בהיסטוריה. ארונו של מנדלה יעבור במשך שלושה ימים ברחובות הבירה פרטוריה החל מהיום, כחלק משבוע אבל לאומי עליו הכריז הנשיא ג'ייקוב זומה.

האירוע המרכזי, שצפוי להתקיים במהלך השבוע, הוא טקס אשכבה ענק לזכרו של מנדלה. הטקס צפוי להיערך באצטדיון שבו התקיים גמר המונדיאל בקיץ 2010. לאשכבה עומדים להגיע עשרות מנהיגים מרחבי העולם ובהם נשיא ארצות הברית ברק אובמה ומשפחתו וכן כל נשיאי ארצות הברית שעודם בחיים.