אין תמונה
יישאר בארץ בשל העלויות. נתניהו

פארסה סביב נסיעת ראש הממשלה לטקס האשכבה של מנדלה: למרות הדיווחים לפיהם ראש הממשלה בנימין נתניהו ייסע במקום נשיא המדינה שמעון פרס לחלוק למנהיג דרום אפריקה כבוד אחרון, כעת מתברר כי נתניהו לא ייצג את ישראל - ופרס ככל הנראה יחליפו בטקס. הסיבה: עלות הטיסה היקרה של ראש הממשלה לדרום אפריקה,כשברקע הביקורת הציבורית החריפה על הוצאות מעון ראש הממשלה. פרס ונתניהו קיימו הערב שיחה, שאחריה הודיע נתניהו שלא ייסע לייצג את ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני 3 ימים, כשנודע על מותו של מנדלה, התקשרה מנכ"לית בית הנשיא למזכיר הממשלה, כנהוג, והביעה את רצונו של הנשיא פרס לייצג את ישראל בטקס האשכבה. אלא שבבדיקה שערכנו עם דוברות בית הנשיא, מוקדם יותר, נמסר כי נשיא המדינה לא ייסע, ולכן נראה היה שראש הממשלה יהיה האישיות הבכירה שתייצג את ישראל בטקס.

אלא שמאוחר יותר לשכת נשיא המדינה הודיעה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שלא לנסוע, וכי פרס יהיה ככל הנראה זה שייצג את ישראל בטקס האשכבה שייערך ביום שלישי הקרוב. מחר, בזמן שפרס יארח במשכנו את נשיא גוואטמלה, ייבחנו כלל השיקולים והאפשרויות ויתברר האם הנשיא אכן יוכל לייצג את ישראל בטקס האשכבה, במקומו של נתניהו. אם ייסע, לא ברור אם הוא ישתתף גם בהלוויה שתיערך ביום ראשון הבא, בהשתתפות כ-60 מנהיגים מרחבי העולם.

הסיבה לפיה ראש הממשלה נתניהו לא ישתתף בטקס האשכבה לנלסון מנדלה התקבלה לאחר שהתברר כי העלויות הכרוכות בנסיעה בהתראה כה קצרה עומדות, לפי הערכה ראשונית, על כ-7 מיליון שקלים. העלות הגבוהה נובעת, בין היתר, מסידורי האבטחה המורכבים לאור ריבוי המשתתפים הצפוי.

7 שנות פרס מסתיימות (צילום: AP)
ייצג את ישראל? הנשיא פרס | צילום: AP

הצעת המחיר: 2.8 מיליון ש"ח לטיסה

הצעת המחיר שהגישה חברת אל על לטיסה הייתה כ-2.8 מיליון ש"ח, בנוסף בשל צרכי אבטחה ייחודיים הנדרשים היה נדרש להטיס ציוד במטוס הרקולס שעלותו כ-3.2 מיליון ש"ח - זאת מבלי לחשב את העלויות הנלוות.

הבוקר עוד בירך ראש ממשלת דרום אפריקה ג'ייקוב זומה על ביקורו הצפוי של ראש הממשלה נתניהו במדינה. זומה אמר כי ביקורו של נתניהו היה תורם לכבוד לו ראוי מנדלה, כי כל מנהיג המעוניין להגיע מוזמן.

לפי הודעה רשמית שפרסם משר החוץ הדרום אפריקני, 59 מנהיגי מדינות מכל רחבי העולם צפויים להגיע להלוויתו של לוחם החופש המנוח. עד כה בריטניה הודיעה כי הנסיך צ'ארלס הוא הנציג מטעמה. מנהיגים רבים נוספים צפויים להודיע על השתתתופתם בהלוויה בימים הקרובים.

נלסון מנדלה (צילום: חדשות 2)
נלסון מנדלה. ארכיון | צילום: חדשות 2

במהלך סוף השבוע אלפים הגיעו לביתו של מנדלה בעיר יוהנסבורג כדי לחלוק כבוד אחרון לנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה שהביא לקץ שלטון האפרטהייד. הלוויתו של מנדלה צפויה להתקיים בעוד שבוע בכפר קונו - הכפר בו נולד, ורשויות המדינה ממשיכות להיערך למסע ההלוויה, שצפוי להיות מהגדולים ביותר בהיסטוריה. ארונו של מנדלה יעבור במשך שלושה ימים ברחובות הבירה פרטוריה החל מהיום, כחלק משבוע אבל לאומי עליו הכריז הנשיא ג'ייקוב זומה.

האירוע המרכזי, שצפוי להתקיים מחרתיים, הוא טקס אשכבה ענק לזכרו של מנדלה. הטקס צפוי להיערך באצטדיון שבו התקיים גמר המונדיאל בקיץ 2010. לאשכבה עומדים להגיע עשרות מנהיגים מרחבי העולם ובהם נשיא ארצות הברית ברק אובמה ומשפחתו וכן כל נשיאי ארצות הברית שעודם בחיים.