בכירים באיחוד האירופי אומרים הערב כי "למיטב ידיעתם" חלה התקדמות במגעים לשחרורו של גלעד שליט. הבכירים דיווחו על "התקדמות משמעותית" בדרך לעסקה בין ישראל וחמאס, שתאפשר להעביר את גלעד תוך ימים למצרים. בישראל "לא מכירים את הדיווח".

גורמים באיחוד האירופי אומרים כי ייתכן שהעברתו של שליט למצרים עשויה להתרחש "תוך ימים ואפילו תוך שעות", אך גורמים המדיניים וביטחוניים אומרים היום כי הם "אינם מכירים כל התפתחות כזאת".

על פי המידע הזורם מאותם הגורמים, ישנה התקדמות משמעותית בעניין שליט, וכי סוכם מתווה מסוים, על פיו בשלב הראשון יעבור שליט למצרים, אפילו בתוך שעות. המקורות אמרו כי המהלך אומת מול קהיר. מקורות נוספים הביעו ספק לגבי היתכנותה של העיסקה.

נעם שליט: "גלעד שילם את מחיר המחדלים"

בינתיים, בתל אביב, נערכת הערב הפגנה בציון יום השנה השלישי לחטיפתו של שליט. אלפים נוטלים חלק בהפגנה, שמטרתה להשיב לסדר היום את נושא העסקה ושחרורו של גלעד. את ההפגנה העברנו בשידור חי באתר.

"אנו עומדים פה כדי לזעוק את זעקתו של גלעד, שלא יכול לדבר ולא יכול לזעוק מהבור האפל, ספק אם יכול לראות אור השמש", אמר הערב נועם שליט, אביו של החייל החטוף, בפתח עצרת המחאה. "ספק אם הוא יוכל לחייך את חיוכו המבוייש שהיה נסוך תמיד על פניו. בא לנו הערב להשמיע את זעקתו האילמת של גלעד", הוא הוסיף לשמע מחיאות הכפיים של ההמונים.

"גלעד שילם כבר את המחיר למחדלים המתמשכים ולכשלים שלא הוא אחראי להם. גלעד בסך הכל רצה לשרת את מדינתו שירותו קרבי שלוש שנים", אמר האב הכואב. "1,100 ימים ולילות ארוכים. אני מבקש מכל אחד מכם מכל הציבור לעצום עיניים שלוש דקות במקום שקט שבו ניתן לשמוע שום דבר מלבד דממה ולהמתין שלוש דקות. התחושה היא נצח. גלעד נמצא בעולם הזה לא שלוש דקות ולא שעות, כבר שלוש שנים ברציפות", הוא הוסיף.

נועם שליט הביע תודה למשתתפים בעצרת והביע תקווה כי "האנרגיה תגיע לגלעד ותלווה אותו עד שנזכה לראותו במהרה בבית".

גורמים בעזה: "כך תיראה העסקה" 

מקורות יודעי דבר בעזה, המתבססים על מקורות במצרים אומרים הערב כי על פי העסקה המתגבשת בימים האלה, החמאס חזר בו מדרישתו לשחרר 450 אסירים המוגדרים כ"כבדים" ומבקש לשחרר 400 אסירים בלבד בשלב הראשוני, כש-150 מהם הסכימו להיות מגורשים לחו"ל.

אותם 150 אסירים היוו את מוקד המחלוקת בין ישראל לחמאס בכישלון השיחות בסבב הקודם. ישראל, במקביל, תסכים מצידה להסיר באופן הדרגתי את המסור מעל רצועת עזה, ולפתוח את כל המעברים, על מנת להכניס סחורות הומניטריות וחומרי בניה לשיקום עזה.

אותם מקורות הוסיפו כי בהתאם לדיווח שלשום בכלי התקשורת הפלסטיניים, אכן הגיעו בימים האחרונים משלחת ביטחונית מצרית ויחידת עילית מצרית בפיקודו של הגנרל ג'מאל אימבאבי לגבול המצרי, דרומית לציר פילדלפי, על מנת לאבטח את מסלול נסיעתו של גלעד שליט לכשישתחרר מידי החמאס - עד להגעתו לקהיר.

רק שלשום הסעירה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", כשדיווחה כי גלעד שליט עשוי לחזור לישראל בקרוב מאוד - ייתכן עוד באותו הלילה. מקורות שדיברו עם כתב הסוכנות אמרו כי נערכה "פגישה מכרעת בין ראש צוות המשא ומתן המצרי לבכירים הישראלים בתל אביב -בה הושלמו ההסדרים הביטחוניים להעברתו של גלעד שליט למצרים".

משעל לנתניהו: לא תהיה עסקה - "כל האופציות פתוחות" 

הערב איים ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל, בנאום שנשא מדמשק, כי במידה ולא תחול התקדמות בעסקה או שלא תיחתם - ייחטפו חיילים נוספים. "כל האופציות פתוחות בפנינו בכל הקשור לעסקה", הכריז משעל בנאומו.

בנאום אותו הגדירו בלשכה המדינית של חמאס "נאום אסטרטגי חשוב", כינה משעל את נושא העסקה כ"נושא הכאוב ביותר לאומה הפלסטינית". "אנו עדיין פועלים בכל האמצעים לשחרורם, וממשיכים לעשות כן", הבטיח משעל - אך לא הביא בפיו בשורות על התקדמות בשיחות.

ראש הלשכה המדינית של החמאס התייחס בדבריו בעיקר לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ולנאום אובמה. "לא נסכים לתנאי הקוורטט, הם נכפו עלינו. לתנאים האלה אין סוף. בכל פעם שהצד הפלסטיני מתחייב להם ומסכים להם - עולות דרישות חדשות", הצהיר משעל. "הדרישה של נתניהו להכיר בישראל כמדינה יהודית אינה שונה מהמדיניות הפשיסטית של איטליה והנאצית של היטלר", הוא הוסיף. 

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2? 

הווידאופדיה: גלעד שליט