מתכוננים לתקיפה נוספת בעזה? המטבחון המצומצם - ראש הממשלה אהוד אולמרט, שרת החוץ ציפי לבני ושר הביטחון אהוד ברק, התכנס בצהריים כדי לדון באופי התגובה של ישראל לפיגוע אתמול סמוך למחסום כיסופים. בפיצוץ מטען שהונח על גדר המערכת, נהרג נגד צה"ל ונפצעו עוד 3 חיילים.

הפיגוע הוגדר כ"הפרה בוטה של הפסקת האש ברצועה", והשרים דנו גם בתגובת צה"ל עד כה לתקרית - ירי הטנקים לעבר מקורות הירי אתמול, והפצצת חיל האוויר לפנות בוקר של מנהרות בציר פילדלפי. קודם לישיבה התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני, שלא עסק כלל בנושא התגובה הישראלית בהפרות הפסקת האש, אלא אישר שורה של נושאים שתוכנם לא הותר לפרסום.

לפי מקור מדיני שמצוי בפרטים ובדיונים, ישראל לא תכריז באופן פומבי האם זו התגובה שלה להפרת הפסקת האש, והאם צפויות פעולות נוספות בתגובה לפיגוע.

ברק: יכול להיות שיהיו עוד אירועים

שר הביטחון אהוד ברק דיבר היום בכנס "שבוע הדמוקרטיה" של המרכז הבינתחומי בהרצליה. "צה"ל פעל הלילה נגד מנהרות, בתגובה לאירוע שבו נהרג נגד צה"ל", אמר ברק. "היום אחד המבצעים נפגע ואנחנו נמשיך בפעולה. למרות שהפעולה בוצעה על ידי ארגון קיקיוני, אנחנו רואים בחמאס אחראי לכל מה שקורה בעזה". 

אולמרט, לבני וברק. החליטו יחד (צילום: חדשות 2)
אולמרט, ברק ולבני. ארכיון | צילום: חדשות 2

"יכול להיות להיות שיהיו עוד אירועים", הוסיף ברק. "אולי אפילו עם נפגעים. אנחנו בדרך ובכיוון לרגיעה, אך צה"ל דרוך ומוכן לכל ההתפתחויות".

בדבריו התייחס שר הביטחון גם לחייל המוחזק בשבי חמאס. "ש דבר אחד שעדיין לא הושג - זה גלעד שליט יותר", אמר. "אנחנו מחויבים להחזיר אותו. אני רואה בזה חובה פיקודית ומוסרית שלנו. המבצע הזה, לפי הערכתי, מקרב אותנו להאצת התהליך להבאת גלעד שליט. המבצע הזה לא יחסוך לנו את המחיר. כל מעשה ראוי ואפשרי שיביא את גלעד שליט הביתה הוא בעיניי ראוי".

שליח ארה"ב למזה"ת הגיע לישראל

"הארכת הפסקת האש ברצועת עזה היא הכרחית", כך אמר מוקדם יותר היום השליח המיוחד של ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, בתום פגישתו עם נשיא מצרים מובארק בקהיר בפתח ביקורו במזרח התיכון. מיטשל נחת לאחר ביקורו במצרים בישראל, ובשעות הצהריים הוא נפגש עם ראש הממשלה אהוד אולמרט.

הפגישות בקהיר הן התחנה הראשונה בביקורו של מיטשל באזור, ביקור שאמור לסלול את דרכו של הממשל החדש בוושינגטון במדיניות החוץ מול המזרח התיכון. "זה הכרחי שהפסקת האש תימשך ותתייצב. אנו תומכים במאמציה של מצרים שמקדמת את הסוגיה", כך לדברי מיטשל, שהוסיף כי "ארצות הברית מחויבת לרדיפה מתמדת אחרי שלום ורגיעה באיזור".

לפנות בוקר: מטוסים תקפו מנהרות בפילדלפי

שעות לפני הגעתו של השליח האמריקני למזרח התיכון, תקפו לפנות בוקר מטוסי חיל האוויר מנהרות בציר פילדלפי. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי מספר תושבים בעזה נמלטו מבתיהם מחשש לחידוש ההתקפות ברצועה, אך לא דווח על נפגעים בצד הפלסטיני. על פי הדיווחים, ביצעו המטוסים שלוש תקיפות של מנהרות בגבול ישראל עם מצרים המשמשות להברחת נשק ומזון.

אמש אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט כי "התגובה בשטח על ידי כוחות צה"ל הייתה מבצעית, וזו אינה התגובה לאירוע, התגובה הישראלית לאירוע בוא תבוא". אולמרט אמר את הדברים בפגישה שקיים עם מנכ"לים של משרדי הממשלה בירושלים, בו התייחס לפיצוץ המטען שגרם למותו של גשש צה"ל ולפציעתם של שלושה חיילים, בהם אחד קשה.

"לא בכדי אמרנו שהפסקת האש שברירית ונתנה הוראה לנצור את האש באופן חד-צדדי. ישראל לא חתמה על שום הסכם עם חמאס מה שמאפשר לנו את מרחב התמרון הצבאי להגיב על אירועים מסוג זה", אמר אולמרט והוסיף כי ישראל שמרה לעצמה את האפשרות להגיב על ההתקפות עליה. "לישראל אין כל הסכם עם ארגוני הטרור".