מנצלים את המומנטום של הכרזת טראמפ
תגובת עיריית ירושלים להכרזת טראמפ | צילום: רויטרס

ארצות הברית ביקשה מישראל הלילה (חמישי) לרסן את תגובתה להכרה האמריקנית בירושלים כבירתה ולנהוג באיפוק, בשל החשש בוושינגטון מפני פעולות טרור נגד אזרחי ארה"ב. במסר שנשלח לשגרירים בישראל ובאירופה נדרשו הדיפלומטים לגבות את "הצעד האמיץ" שעשה הממשל "יוצא הדופן" של טראמפ, זאת במטרה לקדם את תהליך השלום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בעוד אני מכיר בכך שתברכו באופן פומבי את החדשות שמגיעות מארה"ב, אני מבקש שתרסנו את תגובותיכם הרשמיות", נכתב במסמך של מחלקת המדינה האמריקנית שנשלך לשגרירות האמריקנית בישראל, וממנה לגורמים רשמיים במדינה.

מסגד אל -אקצה. חשש ממהומות
מסגד אל -אקצה. חשש ממהומות | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"אנו מצפים שיהיו תגובות נגד לחדשות הללו במזרח התיכון וברחבי העולם. אנו עדיין אומדים את ההשפעה שתהיה לכך על מתקנים ואזרחים אמריקנים מעבר לים", נכתב.

במסמך נוסף שנכתב על ידי מחלקת המדינה, תוארה הקמתו של כוח משימה פנימי שמטרתו "לאתר התפתחויות ברחבי העולם", בעקבות החלטתו של הנשיא בעניין ירושלים. בכיר אמריקני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הקמת כוח מסוג זה היא עניין סטנדרטי "במקרים בהם עולה חשש לחייהם של אנשי ממשל אמריקנים, או אזרחים אמריקנים".

פעם נוספת: רעשים מסתוריים בנציגות ארה
מתכוננים לקרב דיפלומטי, שגרירות ארה"ב | צילום: רויטרס

על ידי ההכרה בירושלים כבירתה של ישראל, טראמפ הפר מדיניות אמריקנית ארוכת שנים העמיד בסכנה את תהליך השלום והכעיס בעלי ברית ואויבים של ארה"ב כאחד. נראה שעתה בממשל טראמפ מנסים להתמודד עם ההשלכות של המהלך.

צפו: התגובה הפלסטינית לטראמפ
פלסטינים מפגינים נגד ההכרזה | צילום: רויטרס, חדשות

המכתב שנשלח לשגרירות ארצות הברית בתל אביב כלל גם דף מסרים לנציגי ארה"ב בישראל, כמו גם לשגרירים בלונדון, פריז, ברלין, רומא והאיחוד האירופי. במסרים שנשלחו לבירות האירופיות, התבקשו הנציגים להבהיר כי החלטתו של טראמפ לא קבעה מראש "סטטוס סופי" שאליו יצטרכו הצדדים להיצמד בהסכם עתידי.

"אתם נמצאים בעמדה רגישה בה אתם יכולים להשפיע על התגובה הבינלאומית להצהרה של הנשיא, ואנו מבקשים מכם להדגיש את המציאות לפיה הסטטוס הסופי של ירושלים ייקבע רק בתום משא ומתן מעמיק בין הישראלים לפלסטינים", נכתב. "אתם מכירים את הממשל יוצא הדופן הזה. הוא עושה צעדים אמיצים. אך הצעדים האמיצים הללו נחוצים כדי להפוך את מאמצי השלום למוצלחים".

חגיגות בירושלים, הערב
צילום:

עוד צויין בפני הדיפלומטים כי ירושלים קדושה למוסלמים, יהודים ונוצרים וכי היא נחשבת לאחד המיכשולים המרכזיים בהשגת הסכם מדיני בין הישראלים לפלסטינים. ישראל רואה בירושלים את בירתה הנצחית ומעוניינת שכל השגרירויות ישכנו בה, בעוד שהפלסטינים רוצים לכונן את הבירה של פלסטין החופשית בחלקה המזרחי של העיר, חלק שישראל כבשה במלחמת 1967 וסיפחה בצעד שמעולם לא זכה להכרה בינלאומית.