גשר המיתרים בכניסה לי-ם, היום (צילום: יחיאל גורפיין/TPS)
גשר המיתרים בכניסה לי-ם, היום | צילום: יחיאל גורפיין/TPS

רשמית - ארה"ב מכירה בירושלים כבירת ישראל: לאחר ספקולציות רבות, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשא הערב (רביעי) דברים בדבר ההכרה הרשמית בירושלים כבירתה הרשמית של ישראל והעברת השגרירות האמריקנית. "ההכרזה שלי היום מסמלת גישה חדשה ביחס לסכסוך הישראלי פלסטיני", פתח הנשיא את נאומו. דבריו מגיעים על רקע אזהרות רבות מהרשות הפלסטינית ומדינות רבות נוספות ועל רקע חשש מהתלקחות השטח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מדובר בצעד חשוב שהיה נחוץ כבר מזמן", אמר טראמפ. "ישראל היא מדינה ריבונית עם זכות להגדיר בעצמה את בירתה. למעשה זו עובדה וזה יכול להביא את השלום".

"ירושלים היא לא רק לב לבה של 3 דתות, אלא כיום גם לבה של אחת מהדמוקרטיות המשגשגות ביותר בעולם. בשבעת העשורים האחרונים הוקמה מדינה בה יהודים, נוצרים ומוסלמים יכולים לחיות על פי צו אמונם", הוסיף טראמפ. "עם זאת, במשך כל השנים ארה"ב לא הכירה באופן רשמי בירושלים כבירתה של ישראל. למעשה, לא הכרנו באף בירה בישראל - אך כיום אנחנו מכירים: ירושלים היא הבירה של ישראל. זו לא רק הכרה במציאות, אלא הכרחי".

שלט שנתלה בי-ם לקרת נאום טראמפ (צילום: Giordana Moscati ג'ורדנה מוסקאטי‎)
שלט שנתלה בי-ם לקרת נאום טראמפ | צילום: Giordana Moscati ג'ורדנה מוסקאטי‎

בדבר העברת השגרירות האמריקנית אמר: "הוריתי למחלקת המדינה להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים. התהליך יחל באופן מיידי בתוכניות אדריכליות להעברת השגרירות, זו מחווה מדהימה לשלום".

"אני גם רוצה להעביר נקודה נוספת באופן ברור: ההחלטה לא אמורה בשום אופן להפחית מהמחויבות שלנו להסכם שלום", הוסיף טראמפ. "אנחנו רוצים הסכם שיהיה דיל טוב עבור הישראלים והפלסטינים. איננו נוקטים עמדה, החלטות סופיות על קביעת הגבולות יקבעו בין הצדדים".

"קורא לצדדים לשמור על סטטוס קוו - כולל במסגד אל אקצא"

"בינתיים אני קורא לצדדים לשמור על סטטוס קוו- כולל במסגד אל אקצא", קרא טראמפ על רקע המתיחות הביטחונית הרבה לקראת הצהרתו. "במעשיי היום אני מאשרר את המחויבות הארוכה של ממשלי להגעה לשלום באזור. יהיו כמובן חילוקי דעות בלי קשר להכרה היום, אבל נגיע לשלום ולמקום שיהיה טוב יותר להבנה ולשיתוף פעולה".

מנצלים את המומנטום של הכרזת טראמפ (צילום: רויטרס)
חומות העיר העתיקה, הערב | צילום: רויטרס

"השלום הוא בר השגה לאלו שרוצים להגיע אליו. ילדינו צריכים לרשת אהבה ולא שנאה, אני חוזר: המסר שאני מעביר, כמו בסעודיה בתחילת השנה, מזרח התיכון הוא אזור עשיר בתרבות והיסטוריה. העמים שם מדהימים ומבריקים", אמר טראמפ והוסיף: "אבל העתיד המזהיר שמחכה לאזור הזה ספוג בשפיכות דמים, בבורות ובטרור, הגיע הזמן לכל אלה שרוצים בשלום לגרש ולהדיח את הקיצוניים".

בסיום נאומו חתם טראמפ על הצו הנשיאותי שדוחה בחצי שנה את העברת השגרירות. חתימתו מגיעה פחות משבוע לפני שמסתיים התוקף של הצו הקודם.

ארה"ב באזהרה לדיפלומטים: אל תגיעו לישראל ללא צורך

רגעים לפני נאומו של טראמפ נמסרה הודעה רשמית מטעם ארה"ב לפיה על דיפלומטים אמריקניים להמנע מלהגיע לישראל בשבועיים הקרובים ללא צורך. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע כי יישא דברים בתום נאומו של הנשיא האמריקני.

לקראת נאומו של הנשיא האמריקני האירה הערב עיריית ירושלים את חומות העיר העתיקה בדגלי ארה"ב וישראל. כמו כן, תלתה העירייה את דגלי ארה"ב ברחובות מרכזיים בבירה.

בשבוע שעבר פירסמה דנה וייס במהדורה המרכזית כי בירושלים מאמינים שיש סבירות גבוהה על כך שהנשיא האמריקני יכריז בקרוב על הכרתו הרשמית בירושלים כבירת ישראל. על פי ההערכות, הנשיא לא רוצה לחכות לתכנית מדינית משום שהוא לא רוצה לחתום שוב על ויתור העברת השגרירות. כמו כן מופעל על טראמפ לחץ פנימי מצד בוחריו האוונגליסטיים, שרוצים שיקיים את הבטחת הבחירות שלו.

בהכנת הידיעה השתתפו: דנה ויס, ערד ניר, אוהד חמו, ירון אברהם, עמית ולדמן ואהוד יערי