צפו ברגע ההצבעה באו"ם (צילום: רויטרס)
"אובמה – סכנה קיומית להתיישבות" | צילום: רויטרס

ראש הממשלה במתקפה חריפה נגד הנשיא האמריקני: בשיחה סגורה שקיים בשבוע שעבר עם תושבים מעמונה ומעפרה, הזהיר נתניהו מפני מהלך חד-צדדי שאובמה ינסה לכפות בתקופה הקצרה שנותרה עד תום כהונתו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר חודשים ארוכים שתושבי עמונה ממתינים לפגישה עם ראש הממשלה נתניהו. למחרת יום כיפור, זמן קצר אחרי שהאמריקנים יצאו נגד אישור מאות יחידות דיור בבנימין למפוני עמונה, נפגש נתניהו עם התושבים.

"זה לא רק עמונה", אמר נתניהו לראשי המאבק נגד הפינוי, שדרשו עמדה ישראלית תקיפה יותר בנושא. "בתקופה הקרובה בין הבחירות בארצות הברית ועד סיום כהונתו של אובמה - ההתיישבות כולה בסכנה קיומית". מחר תתקיים בעמונה הפגנה שבה ידרשו התושבים למנוע את הפינוי.

החוק האירי נגד ההתנחלויות (צילום: פלאש 90 נועם מוסקוביץ, חדשות)
עמונה | צילום: פלאש 90 נועם מוסקוביץ, חדשות

במהלך השיחה עם התושבים עקץ נתניהו את שר החינוך בנט, שהציג בשבוע שעבר מצג לפיו דרש מנתניהו לפעול יותר מול בג"ץ כדי למנוע את הפינוי, ואמר: "אני לא מתייחס לטוקבקיסטים".

מלשכת ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו לא אמר את הדברים המיוחסים לו, אלא ציין שבעבר היו נשיאים שבסיום כהונתם קידמו יוזמות שלא עלו בקנה אחד עם האינטרסים של ישראל. ראש הממשלה הוסיף שהוא מקווה שהדבר לא יחזור והוא מצפה מארה"ב שלא תשנה את מדיניותה המסורתית מזה עשרות שנים למנוע החלטות אנטי ישראליות במועצת הביטחון של האו״ם".

הפתרון לעמונה: פינוי-פיצוי?

לפני כשבועיים פרסם כתבנו המדיני אודי סגל שהממשלה אישרה הקמת 98 דירות חדשות ואפשרות להרחבה נוספת של 200 דירות חדשות סמוך להתנחלות שבות רחל - במטרה לשמש את תושבי עמונה לאחר הפינוי.

השטח שבו אושרו יחידות הדיור
השטח שבו אושרו יחידות הדיור | צילום:

אישור יחידות הדיור הוביל לגינוי חריף במיוחד של ארצות הברית. "קיבלנו הבטחה מהממשל הישראלי שסותרת את הודעת אישור תכנית הבנייה", אמר דובר הבית הלבן. דובר מחלקת המדינה הוסיף ש"מטריד מאוד" שישראל בחרה לאשר את הקמת הדירות זמן כה קצר לאחר החתימה על הסכם הסיוע הביטחוני עם ארה"ב.

מספר ימים לאחר הגינוי שוחח ראש הממשלה נתניהו בטלפון עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. במהלך השיחה בנושא עמונה והבנייה בבנימין הבהיר נתניהו כי אישור יחידות הדיור החדשות סמוך לשבות רחל נועדה לספק חלופה לתושבי עמונה אם לא יימצא פתרון אחר.