מעלה אדומים, תסופח?
בארה"ב מגנים בחריפות את הבנייה | צילום: מארק ניימן, לע"מ, חדשות

אחרי הפרסום לפיו הממשלה אישרה הקמת 98 יחידות דיור חדשות סמוך להתנחלות שבות רחל בבנימין, כחלופה עבור התושבים שיפונו מעמונה, מגיע היום (רביעי) גינוי חריף מצד הממשל האמריקני. "על ישראל לבחור הין הרחבת התנחלויות לבין שמירה על הסיכוי לשלום", נמסר ממחלקת המדינה האמריקנית. הבית הלבן: "הפרה של התחייבויות נתניהו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעת מחלקת המדינה נכתב כי היא מגנה בחריפות את התכנית להקמת התנחלות חדשה עמוק בתוך הגדה המערבית, תכנית שעלולה לפגוע בסיכוי לפתרון שתי המדינות. "התכנית תפגע באינטרס הביטחוני הישראלי ובסיכוי לפתרון של שלום בסכסוך עם הפלסטינים", אמר דובר מחקלת המדינה מארק טונר.

טונר הוסיף כי זה "מאוד מטריד" שישראל בחרה לאשר החלטה שכזו זמן כה קצר לאחר החתימה על הסכם הסיוע הביטחוני עם ארה"ב.

"קיבלנו הבטחה מהממשל הישראלי"

"התנחלות עמוק בגדה המערבית תיצור חלון להתיישבות יהודית נוספת שתפלג את השטחים הפלסטינים", הבהיר טונר. "אישור התנחלות חדשה זו היא צעד נוסף לביסוס מציאות של מדינה אחת המבצעת כיבוש, מציאות המונגדת לעתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

גם דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט העביר ביקורת חריפה על החלטת ממשלת ישראל ואמר כי ההחלטה חותרת תחת תהליך השלום. "קיבלנו הבטחה מהממשל הישראלי שסותרת את הודעת אישור תכנית הבנייה", אמר ארנסט. "אני מניח שכשמדברים על איך חברים טובים מתייחסים זה לזה, זה מקור לדאגה לכולנו".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה לגינוי האמריקני כי "98 יחידות הדיור המאושרות בשילה אינן מהוות התנחלות חדשה. דיור זה ייבנה על אדמות מדינה ביישוב הקיים של שילה ולא ישנה את גבולה המוניציפאלי או מיקומה הגיאוגרפי. היחידות מיועדות לספק פתרון דיור עבור תושבי עמונה אשר חויבו לעזוב את בתיהם בהתאם לצו ההריסה שהוציא בית המשפט העליון בישראל.
ישראל נשארת מחויבת לפתרון של שתי מדינות לשני עמים, שבו מדינה פלסטינית מפורזת מכירה במדינה היהודית ישראל. המכשול האמתי לשלום אינו ההתנחלויות - סוגיה שאפשר וצריך לפתור באמצעות משא ומתן בין הצדדים – אך הנשיא הפלסטיני דוחה את קיומה של מדינה יהודית בכל גבול".