נתניהו ומורבייצקי בוועידת ורשה, שבוע שעבר (צילום: רויטרס‎, חדשות)
נתניהו ומורבייצקי בוועידת ורשה, שבוע שעב | צילום: רויטרס‎, חדשות

ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי ביטל את הגעתו לוועידת מדינות וישגראד שתיפתח מחר (שני) בישראל. ההחלטה מגיעה על רקע הסערה שחולל ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נעילת ועידת ורשה בשבוע שעבר, כשאמר "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ואני לא מכיר אדם אחד שנתבע על האמירה הזו".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

מורבייצקי שוחח בטלפון עם נתניהו אחר הצהריים ועדכן אותו על החלטתו, כך מסרה דוברת בלשכתו. במקומו יגיע לוועידה שר החוץ הפולני.

גורמים מדיניים בירושלים מקבלים את שיגורו של שר החוץ במקומו של ראש הממשלה, כדי לא להעיב על האירוע ולאפשר את קיום הפסגה שבה ישתתפו מנהיגי פולין, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה. הגורמים המדיניים הוסיפו כי הם מבינים ש"גם בפולין יש בחירות".

דבריו של נתניהו, על שיתוף הפעולה בין פולנים לנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה, עוררו סערה בפולין וקצת לפני כניסת השבת פרסמה לשכת נתניהו הודעת הבהרה.

נשיא פולין, אנדז'יי דודה (צילום: רויטרס, חדשות)
נשיא פולין, אנדז'יי דודה | צילום: רויטרס, חדשות

"בתדרוך לעיתונאים, ראש הממשלה נתניהו דיבר על פולנים ולא על העם הפולני או פולין כמדינה", נכתב בהודעה. בלשכת נתניהו הטילו את האחריות לסערה על הפרסומים בתקשורת: "דבריו צוטטו באופן שגוי ולא מייצג. בהמשך זה תוקן על ידי העיתונאי שפרסם לראשונה את הציטוט השגוי".

בעקבות הדברים והדיווחים עליהם בתקשורת הפולנית, נשיא פולין אנדז'יי דודה צייץ בטוויטר כי הוועידה שאמורה להתקיים בירושלים תבוטל ותתקיים במקום זאת בפולין.

"במידה ואכן ראש הממשלה נתניהו השמיע את הדברים שדווחו בתקשורת, אני מתכוון להעביר את פסגת V4 למשכן הנשיאות הפולני שבוויסלה", צייץ הנשיא דודה. "ישראל אינה מקום טוב להיפגש בו במצב הזה, למרות הסידורים המוקדמים".

גם מורייבצקי הודיע כי הוא שוקל לבטל את הגעתו לוועידה, איום שהתממש הערב. עם זאת, ממשלת פולין העבירה בהמשך מסר בניסיון לרכך את המשבר: "דברי נתניהו על אחריות הפולנים בשואה הם מניפולציה של התקשורת".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו