הביקור המתוקשר (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות)
נתניהו, לינדזי גרהאם ושגריר ארה"ב בישראל | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות

אופטימיות בירושלים - ארה"ב בדרך להכרה לריבונות ישראל בגולן? מ"מ שר החוץ ישראל כ"ץ הביע הבוקר (רביעי) תקווה שהממשל האמריקני יכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן - כבר בביקורו הקרוב של נתניהו בארצות הברית. על רקע הניסיונות לקדם מהלך דומה בסנאט, אמר כ"ץ כי הכרה מצד ארה"ב בריבונות תהיה "מענה הולם ומתבקש".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"חשפנו היום את 'תיק הגולן', פעילות שנועדה לבסס תשתית מבצעית של החיזבאללה נגד ישראל בגולן", אמר כ"ץ בהתייחסות לחשיפת התשתית הסודית של חיזבאללה סמוך לגבול ישראל. "מורניה וקונטאר סוכלו בעבר על רקע פעילות דומה וישראל לא תהסס לפעול גם בעתיד כדי למנוע איומים מסוג זה".

עוד טען ממלא מקום שר החוץ כי "הכרה אמריקנית כעת בריבונות ישראל בגולן תהיה מענה הולם ומתבקש לתוקפנות אירן והחיזבאללה בסוריה ובלבנון - ולאסד שמאפשר להם לפעול משטחו. אני מקווה שזה יקרה כבר בביקורו הקרוב של ראש הממשלה בארצות הברית". נתניהו יבקר בארצות הברית בעוד כשבוע וחצי - וינאם בוועידת איפא"ק.

נתניהו וכ"ץ, ארכיון (צילום: אפי שפריר, פלאש 90, חדשות)
נתניהו וישראל כ"ץ, ארכיון | צילום: אפי שפריר, פלאש 90, חדשות

רק השבוע המאמצים להכרה אמריקנית קיבלו חיזוק, במהלך ביקורו המתוקשר של הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם עם נתניהו ברמת הגולן. גרהאם, שסייר ברמת הגולן עם ראש הממשלה ועם שגריר ארה"ב בישראל דייויד פרידמן, הצהיר: "אשוב לסנאט ואעבוד עם הסנאטור טד קרוז להתניע מהלך להכרה בגולן כחלק ממדינת ישראל עכשיו ולתמיד".

גרהאם אמר במהלך הסיור: "מה שטוב עבור אמריקה זה ישראל בטוחה, מוגנת ומשגשגת. מדוע? ערכים משותפים, אויבים משותפים, ומנקודת מבט צבאית - המדינה הטובה ביותר שיכולה להיות לארצות הברית באזור בעייתי". הסנאטור הבכיר הוסיף: "ישראל שלטה בטריטוריה הזאת במלחמה על קיומה. האזור הזה נלקח בכוח צבאי משום שהוא שימש כמקום שיגור להתקיף את מדינת ישראל. יש באזור הזה היסטוריה יהודית עשירה. אני עומד על אחד המקומות החשובים ביותר במדינת ישראל מבחינה אסטרטגית".

נתניהו ציין כי "אני נמצא כאן עם שניים מהידידים הטובים ביותר של ישראל, שהם גם ידידיי האישיים, לינדזי גרהאם והשגריר דייוויד פרידמן. הסנאטור, זהו אינו ביקורך הראשון ברמת הגולן, אך אני חושב שבכל פעם שאתה מגיע לכאן, אתה יכול להעריך את החשיבות האסטרטגית של נוכחותה של ישראל ברמת הגולן ואת העובדה שאנחנו יוצרים כאן חיים חדשים, חיים ירוקים, עתיד. זה שונה מאוד ממה שהיה כאן קודם".

ראש הממשלה הדגיש כי "רמת הגולן תמיד הייתה חלק מישראל, מאז הימים הראשונים בתולדותינו, והיא בהחלט חלק ממדינת ישראל מאז 1967, ויותר לאחרונה, מ-1981. רמת הגולן היא חלק מישראל והיא חייבת להישאר חלק מישראל לעד. אני חושב שחשוב שהקהילה הבינלאומית תכיר בעובדה הזאת ותקבל אותה, ובמיוחד ידידתנו הגדולה, ארצות הברית. אני מודה לך על תמיכתך. אני חושב שאזרחי ישראל אינם יודעים את כל מה שאני יודע על העבודה שעשית בממשלים עוקבים. אין לנו ידיד טוב יותר ואנו מעריכים זאת. תודה, חבר".

לאחר הצהרת לינדזי גרהאם, הוסיף נתניהו: "מה ששמעתם כאן מהסנאטור גרהאם אלו אמירות חזקות מאוד שמבטאות את המדיניות האמריקנית, המדיניות של הנשיא טראמפ, לתמיכה בישראל. הן לוקחות את זה לצעד מאוד קונקרטי - לשמור על הגולן כחלק מישראל, אחרת הגבול שלנו יהיה עם אירן על שפת הכנרת - ואנחנו לא מוכנים לקבל את זה. מאוד שמחתי לשמוע אותו אומר את הדברים האלה. אני חושב שזה כיוון מאוד חשוב ומאוד מאוד מבטיח לביטחון הלאומי שלנו".