על הגבול הישראלי - מתחת לאפו של אסד: צה"ל חשף הבוקר (רביעי) את קיומה של תשתית טרור של חיזבאללה שפועלת ברמת הגולן הסורית - קילומטרים בודדים מהגבול הישראלי. לתשתית, שקיבלה בחיזבאללה את השם "תיק הגולן", גייס הארגון פעילים שהחלו לפעול על מנת לייצר חזית טרור נוספת מול ישראל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

על פי הפרסום של דובר צה"ל, פעילי החיזבאללה החלו לפעול על בסיס תשתית שהוקמה בשנת 2013, עם ההחלטה של הנשיא הסורי לאפשר התבססות של התנגדות מול ישראל ברמת הגולן כדי להסיט את הקשב ממלחמת האזרחים. בסיום מלחמת האזרחים איבד כוח החיזבאללה את הלגיטימיות לפעול בסוריה, והנהגת הציר השיעי החליטה לנסות להקים יחידה חשאית. היחידה תוכננה להיות בעלת מוכנות מבצעית גבוהה לפעילות מול ישראל ביום פקודה.

בציר הזמן שפרסם דובר צה"ל מתואר שינוי משמעותי שחל במאפייני הפעילות של חיזבאללה ברמת הגולן בקיץ האחרון, בהקמתה של תשתית "תיק הגולן". בין היתר מונה מפקד לחוליה וגויסו מספר פעילים לבנוניים וסוריים. מפקד התשתית הוא עלי מוסא עבאס דקדוק, או בכינויו בחיזבאללה: "אבו חסין סאג'ד".

חשיפת תשתית חיזבאללה ברמת הגולן (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות

סאג'ד התגייס לחיזבאללה בתחילת שנות ה-80 ושירת במספר תפקידים מבצעיים בתקופת נוכחות צה"ל בלבנון. בין השאר היה אחראי מרחב לפני מלחמת לבנון השנייה. הוא שירת בעיראק ואף נכלא לאחר שהוביל חטיפה והוצאה להורג של 5 חיילים אמריקניים.

חשיפת תשתית חיזבאללה ברמת הגולן (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות

על פי המודיעין של צה"ל, כיום תשתית "תיק הגולן" מתמקדת בהיכרות עם רמת הגולן ובאיסוף מודיעין חזותי ותקשורתי על ישראל ועל מרחב גדר הגבול. הפעילים, חלקם אנשי טרור שעבדו עוד עם עימאד מע'ניה וסמיר קונטאר, וחלקם אנשי הכפר הסורי ח'דר שהצטרפו ממניעים כלכליים - פועלים מתוך הכפרים והערים הסמוכות לגבול הישראלי. דבר זה מאפשר את תנועתם החשאית לאורך הגבול מבלי לחשוף את כוונותיהם.

חשיפת תשתית חיזבאללה ברמת הגולן (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות
אבו חסין סאג'ד, מפקד התשתית‎ (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
"אבו חסין סאג'ד, מפקד התשתית | צילום: דובר צה"ל, חדשות

האיסוף המודיעיני על ישראל ועל צה"ל מתבצע גם בעזרת עמדות של צבא סוריה הקיימות בשטח. צה"ל טען שמסתמן שלפעילים ישנו אמל"ח זמין, בעקבות הלחימה בסוריה. בנוסף נכתב, כי ייתכן שהנהגת התשתית תנסה לשנע בעתיד עוד אמל"ח מלבנון או מהמאגרים בסוריה ובאירן. חלק מהפעילים עברו בעבר קורסים והכשרות בחבלה, צליפה, והפעלת רקטות גראד. חלק מהם אף לקחו חלק וצברו ניסיון בפעילויות טרור נגד ישראל.

פעילי חיזבאללה שנחשפו ברמת הגולן‎ (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות
פעילי חיזבאללה שנחשפו ברמת הגולן‎ (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות

בצה"ל טענו שתשתית הטרור נעזרת במפלגות, תשתיות סמי צבאיות ואגודות אזרחיות סוריות, על מנת לבסס את אחיזתה ברמת הגולן. בין היתר התשתית נעזרת בזרוע הצבאית של "המפלגה הסורית הלאומית הסוציאליסטית" ו"המשמר הלאומי הסורי". הפעילות של צוותי התשתית ממודרות זו מזו ומהאוכלוסייה המקומית - כך שהקבוצות יכולות לפעול ללא ידיעתו או אישורו של אסד.

סמל המפלגה הלאומית הסוציאליסטית הסורית (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
סמל המפלגה הלאומית הסוציאליסטית הסורית | צילום: דובר צה"ל, חדשות

תכלית החשיפה הזו של צה"ל היא להראות לאסד, אבל גם לשחקנים האחרים באזור, שהכוונות שלהם נחשפות, ממש כמו המנהרות לאורך גבול לבנון, ושישראל מצפה שהגורמים הרלוונטיים יטפלו בנושא.