פגישת נתניהו ופומפאו (צילום: אבי אוחיון /לע"מ, חדשות)
"7 מ-8 הבקשות מארה"ב - התקבלו" | צילום: אבי אוחיון /לע"מ, חדשות

כיממה לאחר הפגישה המדינית בין ראש הממשלה נתניהו לבין מזכיר המדינה האמריקני פומפאו בברזיל, גורם מדיני בכיר הביע היום (רביעי) שביעות רצון ממהלך הפגישה ותוצאותיה. "נתניהו קיבל 7 מתוך 8 הבקשות שהפנה לארצות הברית", מסר. לפי הגורם המדיני, השניים דנו בנושא הנסיגה האמריקנית מסוריה: "מאמינים שנצליח להשפיע על ארצות הברית".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

אותו גורם מדיני בכיר הגדיר את ביקורו של ראש הממשלה נתניהו בברזיל כ"פריצת דרך היסטורית". "נוצר קשר אישי בין נתניהו לנשיא ברזיל, הוא אמור להגיע לביקור בישראל במרס", אמר. "בולסונרו בדרך להפוך לאחד המנהיגים החשובים בעולם".

ראש הממשלה נתניהו מנהל שיחות גם עם מנהיגים נוספים. לפי גורם מדיני בכיר, נתניהו הבטיח לנשיא הונדורס פגישה עם מזכיר המדינה פומפיאו אם יגיע עמו להבנות לגבי העברת השגרירות. הגורם המדיני הבכיר אישר את הפרסום הראשון בחדשות Online שהונדורס תעביר את השגרירות לירושלים בתוך חודשיים בתמורה לפתיחת צוהר עבורה בממשל האמריק‎ני.

נתניהו שוחח גם עם נשיא צ'ילה, וביקש ממנו להעביר בקשה לסודן כדי שזאת תאפשר לחברת התעופה הצ'יליאנית לטוס מעל לשטחה בדרך בישראל.

פומפאו לנתניהו: "המחויבות לישראל לא תשתנה‎"

בפתח פגישתם פומפאו שיגר מסר מרגיע לנתניהו על רקע החלטת הנשיא טראמפ על הסגת כוחות צבא ארה"ב מסוריה ואמר כי המהלך לא יפגע במחויבות האמריקנית כלפי ישראל. "ההחלטה לסגת מסוריה לא משנה דבר ביחס הממשל הזה כלפי ישראל", אמר פומפאו מחוץ לפגישה בברזיליה. "המחויבות שלנו ליציבות במזרח התיכון ולשמירה על ביטחון ישראל נותרה כמו שהיא גם אחרי ההחלטה. נמשיך גם במלחמה בדאע"ש ובמאבק בתוקפנות האירנית".

פומפאו שיבח את נתניהו על ההתנהלות סביב מבצע "מגן צפוני" לחשיפה והשמדת מנהרות חוצות-גבול של חיזבאללה. "עשיתם עבודה נהדרת במבצע 'מגן צפוני'", אמר מזכיר המדינה. "אנחנו מבינים את האיום שנוצר לביטחון ישראל מצד סוריה וחיזבאללה".

נתניהו אמר בפתח הפגישה כי "אני שמח לראות את מזכיר המדינה פומפאו, ידידנו הטוב, מייק, בפעם השנייה בתוך כחודש. יש לנו דברים רבים לדון בהם". לדבריו השניים ישוחחו על שיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב ובמיוחד בשאלות העולות בעקבות החלטת טראמפ לסגת מסוריה.

"נדון כיצד להעמיק אף יותר את שיתוף הפעולה המודיעיני והמבצעי בסוריה ובמקומות אחרים ועל הדרכים לבלום את התוקפנות האירנית במזרח התיכון. זאת מטרה משותפת", אמר נתניהו והוסיף כי הוא מודה לאמריקנים על התמיכה נגד סוריה. "אני מאוד מעריך את התמיכה האיתנה שלך ושל הנשיא (טראמפ) במאמצינו להגן על עצמנו בסוריה בימים האחרונים".