ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (שלישי) עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו במהלך ביקורו המדיני בברזיל. בפתח הפגישה פומפאו שיגר מסר מרגיע לנתניהו על רקע החלטת הנשיא טראמפ על הסגת כוחות צבא ארה"ב מסוריה ואמר כי המהלך לא יפגע במחויבות האמריקנית כלפי ישראל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"ההחלטה לסגת מסוריה לא משנה דבר ביחס הממשל הזה כלפי ישראל", אמר פומפאו מחוץ לפגישה בברזיליה. "המחויבות שלנו ליציבות במזרח התיכון ולשמירה על ביטחון ישראל נותרה כמו שהיא גם אחרי ההחלטה. נמשיך גם במלחמה בדאע"ש ובמאבק בתוקפנות האירנית".

פומפאו שיבח את נתניהו על ההתנהלות סביב מבצע "מגן צפוני" לחשיפה והשמדת מנהרות חוצות-גבול של חיזבאללה. "עשיתם עבודה נהדרת במבצע 'מגן צפוני'", אמר מזכיר המדינה. "אנחנו מבינים את האיום שנוצר לביטחון ישראל מצד סוריה וחיזבאללה".

"ניצחון נתניהו - סימן טוב לשלום" (צילום: אבי אוחיון /לע"מ, חדשות)
"מעריך את התמיכה נגד סוריה" | צילום: אבי אוחיון /לע"מ, חדשות

נתניהו אמר בפתח הפגישה כי "אני שמח לראות את מזכיר המדינה פומפאו, ידידנו הטוב, מייק, בפעם השנייה בתוך כחודש. יש לנו דברים רבים לדון בהם". לדבריו השניים ישוחחו על שיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב ובמיוחד בשאלות העולות בעקבות החלטת טראמפ לסגת מסוריה.

"נדון כיצד להעמיק אף יותר את שיתוף הפעולה המודיעיני והמבצעי בסוריה ובמקומות אחרים ועל הדרכים לבלום את התוקפנות האירנית במזרח התיכון. זאת מטרה משותפת", אמר נתניהו והוסיף כי הוא מודה לאמריקנים על התמיכה נגד סוריה. "אני מאוד מעריך את התמיכה האיתנה שלך ושל הנשיא (טראמפ) במאמצינו להגן על עצמנו בסוריה בימים האחרונים".

"נתניהו עודכן לפני החלטת טראמפ לסגת מסוריה"

גורם מדיני בכיר אמר אתמול בתדרוך לכתבים במהלך מסע ראש הממשלה בברזיל כי היחסים עם ארה"ב מעולים ושנתניהו שוחח עם הנשיא טראמפ על תהליך הוצאת הכוחות האמריקנים מסוריה שיבוצע בצורה מדורגת ולא מיידית.

"יודעים על כל המנהרות" (צילום: חדשות)
"יודעים על כל המנהרות" | צילום: חדשות

לדברי הגורם הבכיר, נתניהו עודכן לפני ההחלטה על הנסיגה האמריקנית ולאחר הפרסום אף הציע לטראמפ "לפרוס" את הנסיגה ולבצע אותה בשלבים. "השיחות איתם חשובות מאוד כדי להתוות את האסטרטגיה המשותפת מול אירן דאע"ש וחיזבאללה", אמר הגורם הבכיר.

המבצע לאיתור מנהרות חיזבאללה. (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות

לגבי מבצע "מגן צפוני" אמר הגורם הבכיר כי "אנחנו יודעים על כל המנהרות של חיזבאללה. ייתכן שהמבצע הזה מנע מלחמה".