התבטאותו המקוממת של ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי, לפיה "כפי שהיו פושעים פולנים בזמן השואה היו גם פושעים יהודים", עוררה תגובות חריפות בישראל. ראש הממשלה נתניהו הבהיר הערב (שבת) כי ישוחח עם עמיתו הפולני והדגיש: "יש פה בעיה של חוסר הבנה של ההיסטוריה וחוסר רגישות לטרגדיה של עמנו, אני מתכוון לדבר איתו בהקדם". יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר כי "על ממשלת ישראל להיות פה למיליוני הנרצחים ולגנות את הדברים", ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד קרא לנתניהו להחזיר מיד את השגרירה לישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

‏שר הבינוי והשיכון יואב גלנט תקף את ההתבטאות ואמר: "מדובר במכחישי שואה. כנראה שהפולנים, משתפי הפעולה עם הנאצים, לא למדו דבר כי אינם רוצים ללמוד".

ראש האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג כינה את דברי ראש הממשלה הפולני מזעזעים ומקוממים: "הם מגיעים כחלק מקמפיין מאורגן ומתוזמר של מנהיגי פולין שמעוות במכוון את ההיסטוריה למטרותיהם. על ישראל לפתוח בקמפיין נגדי תקיף ונחוש בעולם כולו עד שהפולנים יחדלו מהקמפיין המחליא הזה ויבינו את חומרת מעשיהם".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי "אמירתו של ראש ממשלת פולין היא אנטישמיות מהסוג הישן והרע. הפושעים אינם הקורבנות. מדינת היהודים לא תתן להאשים את הנרצחים במותם. אני קורא שוב לראש הממשלה להחזיר מיד את השגרירה לישראל".

מחנה ההשמדה אושוויץ בפולין, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"מדבר כמו אחרון מכחישי השואה" | צילום: רויטרס, חדשות

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי טען כי ראש ממשלת פולין מדבר כמו אחרון מכחישי השואה: "דם מיליוני היהודים זועק מתוך אדמת פולין על עיוות ההיסטוריה והבריחה מאשמה. יהודים נרצחו בשואה ופולנים לקחו חלק פעיל ברציחתם.על ממשלת ישראל להיות פה למיליוני הנרצחים ולגנות את דברי ראש ממשלת פולין בחריפות".

יו"ר מרצ זהבה גלאון גינתה את הדברים, אך מתחה ביקורת גם על התנהלות ממשלת נתניהו: "עם צאת השבת יתחילו שרי הממשלה לגנות את ראש הממשלה הפולני ובצדק. אבל זו אותה ממשלה שראשה, נתניהו, נפגש עם הקאנצלר האוסטרי. אם מצבה המדיני של מדינת ישראל כל כך נפלא, למה ממשלה לאומית צריכה להסתחבק עם נאו-נאצים ואנטישמים? ומה עוד צריך לקרות כדי שהממשלה תחזיר את השגרירה מפולין?".