ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, התייחס היום (שבת) במהלך כנס הביטחון במינכן ל"חוק השואה וסיפק אמירה שנויה במחלוקת. "לא נעניש את מי שיגיד שהיו פושעים פולנים בשואה", הסביר ראש הממשלה. "כי אכן היו כאלה - כפי שהיו גם פושעים יהודים בשואה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש הממשלה אמר את הדברים בתגובה לשאלתו של העיתונאי רונן ברגמן מהעיתון "ידיעות אחרונות". ברגמן סיפר על אמו, ניצולת השואה שנולדה בפולין ושאל את ראש הממשלה האם העובדה שידבר על נושא זה תהפוך אותו לעבריין.

מורבייצקי ביקש להבהיר כי מי שיטען שהיו מחנות השמדה פולניים לא ייענש. מורבייצקי ציין שבנוסף לפולנים, גם יהודים, רוסים ואוקראינים שיתפו פעולה עם הנאצים. בהמשך סיפר ראש הממשלה על המאמצים של אנשי פולין להציל יהודים במהלך המלחמה.

הציל רבים מציפורני הנאצים (צילום: AP, חדשות)
"אין כוונה לטייח", אושוויץ | צילום: AP, חדשות

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי מסר את תגובתו: "ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי מדבר כמו אחרון מכחישי השואה. דם מיליוני היהודים זועק מתוך אדמת פולין על עיוות ההיסטוריה והבריחה מאשמה. יהודים נרצחו בשואה ופולנים לקחו חלק פעיל ברציחתם. על ממשלת ישראל להיות פה למליוני הנרצחים ולגנות את דברי ראש ממשלת פולין בחריפות".

נשיא פולין אנדז'יי דודה הצהיר בשבוע שעבר כי יאשר את חוק שימנע ייחוס של פשעי הנאצים לפולנים, והודיע כי בכוונתו לחתום ובכך להביא לאישורו הסופי לאחר שאושר בשני בתי הפרלמנט המקומי. האישור יובא לעיונו של בית המשפט החוקתי במדינה, שלא צפוי להתנגד למהלך. ממשרד החוץ הישראלי נמסר בתגובה כי "הבענו את עמדתנו בעבר והיא עדין בתוקף".

דודה הכיר בכך שאכן היו מקרים של רדיפה מצד פולנים נגד יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה, אך לדבריו לא היה רצח שיטתי שבוצע בידי האומה הפולנית. הוא הוסיף כי בניית יחסים טובים בין ישראל לפולין נמצאת עמוק בלבו.

"ישראל ממשיכה לפעול מול הרשויות בפולין ומביעה בפניהן את ההסתייגויות הישראליות בהצעת החוק הפולני", נכתב בהודעת משרד החוץ בשבוע שעבר. "ישראל רשמה לפניה את העובדה שנשיא פולין הפנה את החוק לבית-הדין החוקתי להבהרות בנושא, ומקווה שבפרק הזמן עד להכרעת המשפט אפשר יהיה להסכים על הכנסת שינויים ותיקונים בחוק. לישראל ולפולין אחריות משותפת לחקור ולשמר את ההיסטוריה של השואה".