פרידמן, ארכיון (צילום: רויטרס ומד"א)
השגריר פרידמן וזירת הפיגוע | צילום: רויטרס ומד"א

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, התייחס היום (רביעי) לפיגוע הקטלני אמש, בו נרצח רזיאל שבח בן ה-35 וגינה את דברי השבח של חמאס על הפיגוע. "חמאס משבח את הרוצחים", אמר פרידמן. "אל תשאלו יותר למה אין שלום".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פרדימן כתב את הדברים בעמוד הטוויטר שלו ולא חסך ביקורת גם מהרשות הפלסטינית שמממנת את המחבלים. "אב ישראלי לשישה נרצח אתמול בלילה בדם קר על ידי טרוריסטים פלסטינים", כתב. "חמאס משבח את הרוצחים והחוקים של הרשות הפלסטינית יספקו להם פרסים כספיים. מתפלל עבור משפחת שבח השכולה".

שבח ז"ל נהרג אמש בפיגוע ירי שאירע בכביש 60, סמוך לחוות הגלעד באזור שכם. שבח התגורר ביישוב חוות גלעד והותיר אחריו שישה ילדים. מותו נקבע בבית החולים מאיר בכפר סבא. כוחות צה"ל פשטו על הכפר תל מדרום לשכם, סמוך לאיזור הפיגוע, והציבו מחסומים בכניסה לעיר שכם.

צה"ל הרס את בית רוצח רזיאל שבח (צילום: באדיבות המשפחה, מד''א)
שבח ז"ל וזירת הפיגוע | צילום: באדיבות המשפחה, מד''א

במהלך הלילה פעלו כוחות הביטחון בחטיבה המרחבית שומרון, ובסיוע כוחות מיוחדים ביצעו כתר על כפרים במרחב העיר שכם וערכו סריקות במטרה לאתר את המפגעים. לאור הערכת המצב הוחלט במערכת הביטחון לתגבר את אזור יהודה ושומרון בכוחות נוספים. במהלך מעצר של כוח צה"ל בעיר יריחו התפתחה הפרת סדר אלימה בה השתתפו כ-100 פלסטינים שזרקו בלוקים והבעירו פחים וצמיגים. כוח צה"ל הגיב בירי לעבר מפרי סדר מרכזיים.

בשעות הבוקר הגיע לזירת הפיגוע הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט. למקום הגיעו גם פעילי "עוצמה יהודית" וקראו לעברו קריאות: "תחזירו את המחסומים". בתיעוד התקרית נשמעים הפעילים צועקים לעבר איזנקוט "למה זה מגיע לנו?", ו-"התרענו מראש, למה לא חסמתם את שכם", בעוד קצינים נוספים במקום מנסים להרחיק אותם מהמקום.

איזנקוט התייחס למאמצי כוחות הביטחון לתפוס את המחבל או חוליית המחבלים שביצעה את הירי. "העיסוק העיקרי כרגע הוא לאתר את החוליה, לעצור אותה ולמנוע אירועים נוספים", אמר. "זאת לצד היערכות להמשך הפעילות במרחב יהודה ושומרון גם במהלך הימים הקרובים".