לזירת פיגוע הירי בו נורה למוות הרב רזיאל שבח ז"ל סמוך לחוות גלעד בשומרון, הגיע הבוקר (רביעי) הרמטכ"ל גדי איזנקוט. למקום הגיעו גם פעילי "עוצמה יהודית" וקראו לעברו קריאות: "תחזירו את המחסומים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתיעוד התקרית נשמעים הפעילים צועקים לעבר איזנקוט "למה זה מגיע לנו?", "תחזירו את המחסומים" ו-"התרענו מראש, למה לא חסמתם את שכם", בעוד קצינים נוספים במקום מנסים להרחיק אותם מהמקום.

"רק שלשום התרענו בפני צה"ל כי מזה מספר ימים מסתובב מחבל חמוש בגזרה", אמר מנכ"ל עוצמה יהודית צבי סוכות שהיה במקום. "העובדה שיהודי כמעט נרצח לפני שבוע בסמוך למקום הפיגוע אמש והצבא לא הקים כבר אז מחסומים מסביב לשכם מלמדת על ההפקרות הביטחונית באזור ואנו דורשים מאיזנקוט להחזיר את המחסומים הקבועים באזור".

התקרית בזירת הפיגוע, הבוקר (צילום: דובר צה"ל)
איזנקוט, הבוקר בזירה | צילום: דובר צה"ל
הרב שבח ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
הרב שבח ז"ל | צילום: דובר צה"ל

סריקות ומעצרים בשומרון

בתוך כך, הלילה פעלו כוחות הביטחון בחטיבה המרחבית שומרון, ובסיוע כוחות מיוחדים ביצעו כתר על כפרים במרחב העיר שכם וערכו סריקות במטרה לאתר את המפגעים. חקירת הפיגוע נמשכת.

לאור הערכת המצב הוחלט במערכת הביטחון לתגבר את אזור יהודה ושומרון בכוחות נוספים. במהלך מעצר של כוח צה"ל בעיר יריחו התפתחה הפרת סדר אלימה בה השתתפו כ-100 פלסטינים שזרקו בלוקים והבעירו פחים וצמיגים. כוח צה"ל הגיב בירי לעבר מפרי סדר מרכזיים.

פעילות צה"ל, הלילה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל, הלילה | צילום: דובר צה"ל
זירת הפיגוע בחוות גלעד (צילום: מד"א)
זירת הפיגוע, הערב | צילום: מד"א

במהלך סריקות בעיר חברון שבמרחב החטיבה המרחבית יהודה, כוחות צה"ל בשיתוף שב"כ תפסו כספי טרור בשווי אלפי שקלים. באיו"ש ובבקעה נעצרו 11 מבוקשים שחשודים במעורבות בפעילות טרור ובהפרות סדר.

"נגיע לרוצח הנתעב"

שבח בן ה-35 הותיר אחריו שישה ילדים ואישה. הוא התנדב במחלקת הרפואה של המועצה האזורית שומרון, היה רב, מוהל וכונן במד"א. ביישוב סיפרו שהיה דמות בולטת והיה מעביר שיעורים לילדים ביישוב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער על הרצח והבטיח למצות את הדין עם המחבלים. "אני מביע צער עמוק ושולח תנחומים למשפחתו של רזיאל שבח, שנרצח הלילה בידי מחבל שפל", אמר נתניהו. "כוחות הביטחון יעשו כל שניתן כדי להגיע לרוצח הנתעב ומדינת ישראל תמצה עמו את הדין".

חשד לפיגוע בשומרון. ארכיון (צילום: מד"א, חדשות)
הירי בשומרון, הערב | צילום: מד"א, חדשות

יהושע גלברד, מנהל ישיבת "רועה ישראל" ביישוב יצהר, שם לימד הרב רזיאל, ספד לו. "הרב רזיאל היה שילוב מיוחד של תלמיד חכם ועובד השם, שלמד תורה בהתמדה מתוך חיות ושמחה, והאיר פנים לכל הסובבים אותו", סיפר גלברד. "לצד לימוד התורה הוא היה חבר טוב ואיש מעשה שבאופן טבעי הלך להתנדב בהצלת חיים במסגרת מד"א וגם התנדב בחברת קדישא. האבדה הזו בלתי נתפסת".

שבח נהרג אמש בפיגוע ירי שאירע בכביש 60, סמוך לחוות גלעד באזור שכם. מותו נקבע בבית החולים מאיר בכפר סבא. כוחות צה"ל פשטו על כפר מדרום לשכם, סמוך לאיזור הפיגוע. פרמדיקים של מד"א שהוזעקו לזירה איתרו את שבח והחלו להעניק לו טיפול רפואי ראשוני תוך שהם מפנים אותו לבית החולים. בדרכם לשם הידרדר משמעותית מצבו של שבח, ושם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.