הפיגוע ליד חוות גלעד בו נרצח הרב שבח (צילום: דיווחי הרגע, ישיבת רועה ישראל, חדשות)
הרב שבח וזירת הפיגוע | צילום: דיווחי הרגע, ישיבת רועה ישראל, חדשות

שעות ספורות לאחר הירצחו של הרב רזיאל שבח ז"ל בפיגוע ירי סמוך לביתו בחוות גלעד שבשומרון, בישיבה בה לימד מתקשים לעכל את הבשורה. "הרב רזיאל היה שילוב מיוחד של תלמיד חכם ועובד השם", סיפר חברו. "האבדה הזו בלתי נתפסת". בצה"ל מכתרים את אזור העיר שכם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שבח בן ה-35 הותיר אחריו שישה ילדים ואישה. הוא המתנדב בחלקת הרפואה של המועצה האזורית שומרון, היה רב, מוהל וכונן במד"א. ביישוב סיפרו שהיה דמות בולטת והיה מעביר שיעורים לילדים ביישוב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער על הרצח והבטיח למצות את הדין עם המחבלים. "אני מביע צער עמוק ושולח תנחומים למשפחתו של רזיאל שבח, שנרצח הלילה בידי מחבל שפל", אמר נתניהו. "כוחות הביטחון יעשו כל שניתן כדי להגיע לרוצח הנתעב ומדינת ישראל תמצה עמו את הדין".

הרב רזיאל שבח שנרצח בפיגוע בשומרון (צילום: באדיבות המשפחה)
הרב שבח ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

יהושע גלברד, מנהל ישיבת "רועה ישראל" ביישוב יצהר, שם לימד הרב רזיאל, ספד לו. "הרב רזיאל היה שילוב מיוחד של תלמיד חכם ועובד השם, שלמד תורה בהתמדה מתוך חיות ושמחה, והאיר פנים לכל הסובבים אותו", סיפר גלברד. "לצד לימוד התורה הוא היה חבר טוב ואיש מעשה שבאופן טבעי הלך להתנדב בהצלת חיים במסגרת מד"א וגם התנדב בחברת קדישא. האבדה הזו בלתי נתפסת".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין גינה את הפיגוע בטוויטר ואמר: "הצטערתי מאד לשמוע על מותו של הפצוע בפיגוע בצומת חוות גלעד. מדינת ישראל לא תיתן לטרור להרים את ראשו, ואני סמוך ובטוח שכוחות הביטחון יביאו את האחראים לדין. לבנו, תפילותינו ומחשבותינו עם המשפחה האבלה, המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד".

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' נסע על הציר דקות לאחר הירי וסייע בהענקת הטיפול הרפואי לשבח. "מספר רכבים לפניי על ציר גלעד פיגוע נורא עם תוצאות קשות", כתב ח"כ סמוטריץ'. "עצרנו להגיש עזרה ראשונה וכעת חוזר הביתה. מציאות בלתי סבירה של תת אדם שבא לרצוח. אדוני שר הביטחון זה חייב להיפסק. הנחה את כוחות הביטחון לפעול ביד קשה. הבהר לפלסטינים שעל כל פעולה כזאת הם ישלמו מחיר יקר".

זירת הפיגוע בחוות גלעד (צילום: מד"א)
זירת הפיגוע, הערב | צילום: מד"א

מנכ"ל מד"א אלי בין התייחס גם כן להירצחו של המתנדב בארגון. "משפחת מד"א מרכינה את ראשה היום, עם הירצחו של מתנדב הארגון רזיאל שבח, בעל מסור ואב לשישה ילדים, אשר גם בעת האירוע לבש את מעיל הארגון - מוכן תמיד לתת סיוע".

יו"ר העבודה אבי גבאי, אמר כי הפיגוע "מזעזע". "משתתף בצער הכבד שנפל הערב בשומרון עם פיגוע ירי מזעזע שהסתיים במשפחה עם ילדים יתומים מאבא", אמר גבאי. "סמוך ובטוח שכוחות הביטחון ישימו ידיהם על המחבלים המתועבים ושולחיהם. בכל מקום שלא יהיה - הטרור לא ישיג את מטרותיו ולא ניכנע לו".

גם חבר הכנסת יאיר לפיד מסר את תגובתו. "ערב קשה", ציין. "הלב כואב על הירצחו של הרב רזיאל שבח בידי בן עוולה. מדינת ישראל חזקה מול הטרור. אני סמוך ובטוח שכוחות הביטחון עושים הכל כדי לתפוס את המחבלים. מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו".

שבח נהרג אמש בפיגוע ירי שאירע בכביש 60, סמוך לחוות הגלעד באזור שכם. מותו נקבע בבית החולים מאיר בכפר סבא. כוחות צה"ל פשטו על הכפר תל מדרום לשכם, סמוך לאיזור הפיגוע. פרמדיקים של מד"א שהוזעקו לזירת האירוע איתרו את הפצוע והחלו להעניק לו טיפול רפואי ראשוני תוך שהם מפנים אותו לבית החולים.

בדרכם לבית החולים מאיר הדרדר משמעותית מצבו של הפצוע, ושם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. בצה"ל בודקים חשד כי הירי בוצע מרכב חולף ופתחו בחיפושים נרחבים על מנת למצוא את היורים.

בהערכת מצב שביצע אלוף פיקוד המרכז בצה"ל, הוחלט על שורת צעדים לאיתור המחבלים שביצעו את הפיגוע, בהם בידוק מלא בכניסות וביציאות מהעיר שכם. כמו כן, כוחות רבים נפרסו באזור והקימו מחסומים בניסיון לאתר את המחבלים שנמלטו.