גבר כבן 35 נהרג אמש (שלישי) בפיגוע ירי שאירע בכביש 60, סמוך לחוות הגלעד באזור שכם. ההרוג הוא רזיאל שבח, תושב היישוב חוות גלעד ואב לשישה. מותו נקבע בבית החולים מאיר בכפר סבא. כוחות צה"ל פשטו על הכפר תל מדרום לשכם, סמוך לאיזור הפיגוע, והציבו מחסומים בכניסה לעיר שכם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פרמדיקים של מד"א שהוזעקו לזירת האירוע איתרו את הפצוע והחלו להעניק לו טיפול רפואי ראשוני תוך שהם מפנים אותו לבית החולים. בדרכם הדרדר משמעותית מצבו של הפצוע, ובבית החולים מאיר נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

בצה"ל בודקים חשד כי הירי בוצע מרכב חולף ופתחו בחיפושים נרחבים על מנת למצוא את היורים. ציר התנועה במקום נסגר לתנועת כלי רכב על מנת לסייע לכוחות. בהערכת מצב שביצע אלוף פיקוד המרכז, הוחלט על שורת צעדים, בהם בידוק מלא בכניסות וביציאות מהעיר שכם. כמו כן, כוחות רבים נפרסו באזור והקימו מחסומים בניסיון לאתר את המחבלים שנמלטו.

הרב רזיאל שבח שנרצח בפיגוע בשומרון (צילום: באדיבות המשפחה)
רזיאל שבח ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

"יצאתי עם אמבולנס מד"א מהיישוב קדומים הסמוך, הגעתי מהר למקום וראתי בצד הכביש סמוך למעקה הבטיחות רכב פרטי ועליו סימני ירי", סיפר אליישיב רייכנברג, פרמדיק מד"א שהוזעק למקום.

"בכיסא הנהג ישב גבר כבן 35 בהכרה מעורפלת עם פצעי ירי בפלג גופו העליון", המשיך הפרמדיק. "אזרחים שגרים ביישוב סמוך ושמעו את הירי הגיעו לסייע, בסיוע כוח רפואה של צה"ל שהגיע מהר למקום הענקנו לו טיפל רפואי מציל חיים והוא פונה לבית החולים כשמצבו קשה".

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' נסע על הציר דקות לאחר הירי וסייע בהענקת הטיפול הרפואי לשבח. "מספר רכבים לפניי על ציר גלעד פיגוע נורא עם תוצאות קשות", כתב ח"כ סמוטריץ'. "עצרנו להגיש עזרה ראשונה וכעת חוזר הביתה. מציאות בלתי סבירה של תת אדם שבא לרצוח. אדוני שר הביטחון זה חייב להיפסק. הנחה את כוחות הביטחון לפעול ביד קשה. הבהר לפלסטינים שעל כל פעולה כזאת הם ישלמו מחיר יקר".

הרכב שבו נורה למוות הרב שבח ז"ל (צילום: מד"א, חדשות)
המכונית שנפגעה, הערב | צילום: מד"א, חדשות

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין גינה את הפיגוע בטוויטר ואמר: "הצטערתי מאד לשמוע על מותו של הפצוע בפיגוע בצומת חוות גלעד. מדינת ישראל לא תיתן לטרור להרים את ראשו, ואני סמוך ובטוח שכוחות הביטחון יביאו את האחראים לדין. לבנו, תפילותינו ומחשבותינו עם המשפחה האבלה, המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד".

גם ראש מועצת שומרון יוסי דגן התייחס לפיגוע הקטלני: "הערב קרה לנו הנורא מכל. רזיאל שבח הי"ד נרצח ע"י השפלים באדם. הוא הקדיש את חייו להצלת חיים - ואויבינו עסוקים רק בגדיעתם. אני רוצה לחזק את כוחות הביטחון העומדים על משמרתם. תושבי השומרון ומדינת ישראל כולה אבלים על האבדה הגדולה הזו ומחבקים את המשפחה ואת הילדים היתומים".

"ברגעים אלו אני חייב לומר אמירה קשה אך מחובתי לומר אותה: רזיאל נרצח על כביש שבו למרות הבטחות חוזרות ונשנות - טרם הוצבו מצלמות בטחון שבאמצעותם כבר היו נתפסים הרוצחים הנתעבים. רזיאל הי"ד נרצח סמוך לישוב חוות גלעד בו אין מרכיבי בטחון למרות בקשות חוזרות ונשנות של המועצה וכל זאת משיקולים פוליטיים".

מוקדם יותר היום סוכל פיגוע דקירה בצומת שילה שבבנימין. מחבלת חמושה בסכין הגיעה לטרמפיאדה שנמצאת על כביש 60 סמוך ליישוב ונעצרה ללא נפגעים הודות לערנות של אזרח שהבחין בה מתקרבת למקום.

האזרח, חמוש באקדח, זיהה את המחבלת מתקרבת לצומת וצעק לעברה. היא בתגובה, השליכה סכין יפנית ובקבוק עם חומר דליק שנשאה. המחבלת נוטרלה ונעצרה בידי כוחות הביטחון ללא שימוש בירי. מדובר צה"ל נמסר כי "כוח צה"ל עצר את החשודה ומצא עליה בקבוק בנזין. הפלסטינית מעוכבת כעת בנקודה".