תקיפה אווירית תחזיק לזמן ארוך? (צילום: חדשות 2)
תקיפה אווירית תחזיק לזמן ארוך? | צילום: חדשות 2

מבצע "עמוד ענן", שהחל אתמול עם חיסולו של "רמטכ"ל החמאס" רב המרצחים אחמד ג'עברי, הוא התשובה הצבאית הנכונה למטחי הטילים על הדרום. כפי שמסתמן עד עתה, מדובר במבצע שמאופיין בפעולות כירורגיות רבות, המבוצעות באופן ממוקד כנגד מטרות אסטרטגיות של ארגוני המפגעים למיניהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צה"ל הצליח עד כה לפגוע בלמעלה ממאה מטרות ולהסב נזק ניכר ליכולות הלחימה של החמאס ושל הארגונים הנוספים, ועשה זאת באופן כירורגי, תוך צמצום מרבי של הנזק הנגרם לאוכלוסייה האזרחית. מסוקי התקיפה של צה"ל מצויידים בתחמושת וביכולות המאפשרות דיוק עד רמת הסנטימטרים הבודדים של ירי ממרחק רב.

נכון שבמלחמה כמו במלחמה, תמיד יש סיכון, אבל הפעילות מבוצעת ברמת הדיוק הגבוהה ביותר, מתוך מטרה שלא לפגוע בחפים מפשע, גם אם המחבלים, פועלים במכוון מתוך ריכוזים של אוכלוסיה אזרחית - בזה נמדדת עוצמתנו המוסרית.

מסוקי התקיפה מצוידים ביכולות ובתחמושת שמאפשרת פגיעה ברמה המדויקת ביותר. יש לצה"ל יכולת לחרב חדר מסוים בבית או לפגוע במכונית מבלי שייגרם כמעט נזק למכונית שנוסעת לצדה. למרות הצפיפות הרבה בעזה והעובדה שהלחימה מתבצעת אל מול מטרות הנמצאות בתוך ריכוזי אוכלוסייה, הסיכון ביחס לפגיעה באזרחים אינו תוצאה של רמת הדיוק של התחמושת אלא של טעות אפשרית בזיהוי המטרה, או של בנייה רעועה של המטרה שיכולה לגרום לכך שפגיעה מדויקת בחדר בקומה אחת תביא לנפגעים בקומה מתחת.

המבצע התחיל כמבצע אווירי ואני מקווה שיישאר כזה. לצה"ל יכולת להשיג את תוצאות המלחמה, כפי שהוצגו על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון, ולעשות זאת מבלי להיכנס לפעולה קרקעית. המכה ההתחלתית שהביאה לפגיעה ביכולת השיגור לטווח הארוך של המחבלים, ההרתעה האישית כלפי מנהיגי החמאס שנוצרה עם חיסולו של ג'עברי והפגיעה ביכולת המבצעית של המחבלים שנובעת הן מההפגזות המסיביות והן מחיסולם של מפקדי גזרות, כולן יכולות בטווח של הימים הבאים להביא לרגיעה, גם אם לזמן מוגבל.

מבצע קרקעי או הידברות

נחום חופרי (צילום: רמי זרנגר)
נחום חופרי | צילום: רמי זרנגר

יחד עם זאת, חיל האוויר לא יוכל להכריע את המלחמה. ברגע שימוצו כלל המטרות שניתנות לתקיפה מהאויר והוכנו ע"י אגף המודיעין והשב"כ, יעבור חיל האוויר למטרות מזדמנות, מה שיוריד את היקף הפעילות והאפקטיביות. אין ביכולתו של חיל האוויר למנוע לאורך זמן התחמשות מחודשת וביסוס מחודש של הכוח הצבאי של החמאס.

זאת ניתן לעשות בשתי דרכים, או בכניסה פיזית לרצועה והישארות בה לטווח הזמן הארוך, או באמצעות הידברות. לצערי אני לא בטוח ששתי האופציות הללו עומדות כרגע על השולחן ולכן הציפייה מהמבצע הצבאי צריכה להיות בדמות שקט מוגבל ומאזן הרתעה חדש ולא בדמות הכרעת העימות עצמו.

חשוב לציין את עוצמתם של תושבי הדרום, שנותנים לממשלה ולצה"ל את אורך הנשימה לפעול בעזה, למרות הסבל הרב שנגרם להם. אני מכיר את התושבים ואת ראשי הרשויות שלהם, מדובר באנשים שחיים כבר שנים תחת איום הטרור ואשר כולנו חייבים לעשות כל שביכולתנו למענם. תושבי רעננה מזמינים את תושבי הדרום לבוא ולהתארח בעיר, מי שמעוניין לארח ותושבים שרוצים להתארח מתבקשים לפנות לטלפון: 097622100.

הכותב הוא ראש עיריית רעננה, אלוף משנה במיל' ומפקדן בעבר של טייסות מסוקי קרב

חיסול אחמד ג'עברי - סיקור מיוחד:

מפקד הזרוע הצבאית של חמאס חוסל

צפו: כך חוסל אחמד ג'עברי

נסגר החשבון עם האיש שחטף את שליט

רה"מ: "צה"ל ערוך להרחבת הפעולה"

פרס: "יש גבול למה שישראל יכולה לספוג"

הנחיות לתושבי הדרום בעקבות החיסול

אפקט החיסול: חשש מטרור וחטיפות

מופז: "אפשר היה לעשות את זה קודם"

נועם שליט: "ג'עברי - פושע מלחמה"

הלם בחמאס: "מכה קשה, נפתחו שערי הגיהנום"