הכותרות המרכזיות של היום:

עדכונים שוטפים

00:14 - המסוק הראשון עם החטופים ששוחררו נחת בבית החולים איכילוב בתל אביב

עידו דן, בן דוד של הדס קלדרון ששני ילדיה שוחררו, סיפר בבית החולים: "ממש בדקות אלה אנחנו שומעים את המסוק שמנחית את סהר ואת ארז. הם חזרו אלינו. זהו יום מכונן בחיינו ואנחנו מלאי התרגשות, עדיין לא מעכלים. קשה לחזור ממצב של חרדה מתמדת למצב של הקלה. זהו תחילתו של תהליך שיקום לא פשוט - נעשה זאת עקב בצד אגודל".

עידו פנה למשפחות החטופים: "מאז אותה שבת הפכנו למשפחה אחת. אנחנו לא נפסיק עד אשר אחרון החטופים יחזור לחיק משפחתו. אנחנו איתכם".

עידו דן, בן משפחתם של סהר וארז
עידו דן, בן משפחתם של סהר וארז

תיעוד: עשרות עזתים מטפסים על רכבי הצלב האדום

בתיעוד של ערוץ אל-ערבי נראים עשרות עזתים שנתלים ומטפסים על רכבי הצלב האדום - ובהם החטופים ששוחררו משבי חמאס. בשל התמונות האלה, שונתה נקודת החבירה של חמאס עם הצלב האדום. עוד קודם לכן, במקביל לשחרור המחבלים מהכלא הישראלי, תועדו פלסטינים מבעירים צמיגים מול כלא עופר.

מתפרעים ערבים מבעירים צמיגים מול כלא עופר
מתפרעים ערבים מבעירים צמיגים מול כלא עופר

23:26 - מקרון: שמח מאוד על שחרור הילדים איתן, ארז וסהר מהשבי

נשיא צרפת עמנואל מקרון בירך על שחרורם של איתן יהלומי, ארז קלדרון ואחותו סהר - החטופים בעלי האזרחות הצרפתית - משבי חמאס. "שלושה מבני ארצנו הצעירים הם חלק מקבוצת החטופים ששוחררו היום", כתב בחשבון הטוויטר. "אני שמח מאוד מההודעה הזאת. אנחנו נשארים מגויסים להביא לשחרור כל החטופים".

23:21 - שר החוץ האמריקני בלינקן יגיע לישראל בהמשך השבוע

כפי שפרסמנו בשבוע שעבר: שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן יגיע לביקור בישראל בסוף השבוע. כך לפי הצהרת מחלקת המדינה של ארה"ב. במהלך הפגישות הוא ידון בנושא הסיוע ההומינטרי לעזה ובהבטחת שחרור כל החטופים. זה יהיה ביקורו הרביעי של מזכיר המדינה בישראל מאז תחילת המלחמה.

23:15 - חטופים תאילנדים לא ישוחררו הערב

בניגוד לדיווחים במצרים, לא ישתחררו היום אזרחים תאילנדים מהשבי בעזה.

23:11 - משרד הבריאות: הישראלים שחזרו מהשבי יטופלו בבית החולים איכילוב

משרד הבריאות עדכן כי בית החולים איכילוב ערוך ומוכן לקליטת 11 הישראלים שחזרו הערב מהשבי ברצועת עזה, שם הם יקבלו טיפול רפואי ונפשי ככל הנדרש. לפי הודעת המשרד, הישראלים שחזרו מהשבי ייפגשו לראשונה לאחר השבי עם משפחותיהם בבית החולים.

22:52 - צה"ל מאשר: 11 החטופים בשטח ישראל

החטופות והחטופים השבים ארצה מלווים על ידי יחידה מובחרת של צה"ל וכוח של השב"כ בשטח ישראל. לאחר שיעברו הערכה ראשונית של מצבם הרפואי, לוחמי צה"ל ילוו אותם עד להגעתם לחיק משפחותיהם בבתי החולים.

בצה"ל ובשב"כ אמרו כי מפקדי צה"ל וחייליו מצדיעים ומחבקים את החטופות והחטופים השבים עם חזרתם הביתה. עוד נמסר: "נמשיך לפעול יחד עם גופי מערכת הביטחון להחזרתם של כל החטופות והחטופים. דובר צה"ל מבקש מהציבור לגלות סבלנות ורגישות ולכבד את פרטיותם של השבים ומשפחותיהם".

22:43 - טל, גל, אגם וחן גולדשטיין-אלמוג במרכז שניידר

טל גולדשטיין-אלמוג בן ה-9, גל גולדשטיין-אלמוג בן ה-11, אגם גולדשטיין-אלמוג בת ה-17 ואמם חן גולדשטיין-אלמוג, חזרו אמש ארצה למתחם הייעודי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

ילדי משפחת גולדשטיין פוגשים לראשונה את בני משפחתם (צילום: דוברות שניידר)
ילדי משפחת גולדשטיין פוגשים לראשונה את בני משפחתם | צילום: דוברות שניידר
ילדי משפחת גולדשטיין פוגשים לראשונה את בני משפחתם (צילום: דוברות שניידר)
ילדי משפחת גולדשטיין פוגשים לראשונה את בני משפחתם | צילום: דוברות שניידר
ילדי משפחת גולדשטיין פוגשים לראשונה את בני משפחתם (צילום: דוברות שניידר)
ילדי משפחת גולדשטיין פוגשים לראשונה את בני משפחתם | צילום: דוברות שניידר

22:38 - אחיה של שרון אלוני-קוניו זיהה אותה ואת ילדיה: "כל כך חיכינו לעטוף אותה"

מורן אלוני, אחיהן של שרון אלוני-קוניו ושל דניאל אלוני, אמר לחדשות 12: "קשה לתאר, הלב דופק רק כשאת אומרת לי את המשפט הזה. האוויר שלקחנו פנימה לפני 52 ימים התחיל להשתחרר בימים האחרונים וממשיך לאט-לאט להשתחרר עם אחותי הקטנה והבנות שלה והוא עדיין לא יכול להשתחרר בצורה מלאה עד שדוד יחזור".

שרון קוניו בדרכה חזרה לארץ
שרון קוניו בדרכה חזרה לארץ

"הימים האלה בבית עם אחותי הגדולה, שכל כך חיכינו לעטוף אותה, לחבק אותה", שיתף מורן. "כל ההרגשה הזו מתחילה לאט-לאט להשתחרר ואנחנו מחכים רק לחבק אותם ובאותה המידה להמשיך להילחם על דוד ועל כל החטופים. בתור אבא אני יכול להגיד לך כמה זה נורא להישאר שם. זה מחזק לדעת שהילדים והאישה בטוחים, אבל כמה זה נורא שאתה רחוק מהמשפחה שלך ולא יכול לחבק אותם בצורה הכי טבעית. אנחנו לא נפסיק להילחם. הנרטיב שאני ממש מפחד שייכנס הוא של רוגע. ככל שזה תלוי בי, לא אתן לזה לקרות".

"אני חושב שבימים ובשבועות הראשונים רק ניסינו להתאפס על מה שקורה", המשיך. "בהתחלה לא ידענו כלום ואנחנו פשוט מנסים להיאחז בעובדות. לאט-לאט, ככל שהמידע מתחיל לזרום, גם התקווה עולה וגם החוזק של להגיד – או-קיי, היה רגע של שוק ועכשיו זה הזמן להתחזק. עבדנו בלשמור על המלחמה הזו לחזרתם. ידענו שאנחנו צריכים לשמור את עצמנו חזקים כי הם צריכים את העטיפה הזו - מלאי כוחות ועם רוח מלחמה".

22:37 - נתניהו יצא מישיבת הממשלה לעקוב אחר השחרור

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא מישיבת הממשלה כדי לעקוב אחר המשך המאמצים להשבת חטופינו לישראל. הוא אמר: "נמשיך לפעול כדי להשיב את כולם הביתה". במקביל, שר הביטחון יואב גלנט עקב בחמ"ל השבויים והנעדרים אחר רגעי העברת המשוחררים לצלב האדום.

נתניהו במעקב אחר שחרור החטופים
נתניהו במעקב אחר שחרור החטופים
גלנט בחמ״ל לאיתור השבויים והנעדרים (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
גלנט בזמן העברת החטופים לידי הצלב האדום | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

22:25 - דודתם של סהר וארז: "הם נראים קצת רזים, זו שמחה מהולה בעצב"

שרון קלדרון, דודתם של סהר ואחיה ארז, אמרה לחדשות 12 לאחר תיעוד העברתם לידי הצלב האדום: "אנחנו נורא מתרגשים, מאוד מחכים להם. זו שמחה עצומה שמהולה בעצב לא קטן - עופר נשאר מאחור ובלעדיהם התמונה הזאת לא שלמה. נמשיך במלחמה להביא את עופר הביתה ואת כל שאר החטופים כמובן. הם נראים קצת רזים, אני מניחה שקצת אוכל של אימא ושל דודה והם יהיו בסדר. אם היה לי מטבח כבר הייתי נכנסת, אבל גם אני בעצמי מפונה".

ארז קלדרון בדרכו חזרה לארץ
ארז קלדרון בדרכו חזרה לארץ
סהר קלדרון בדרכה חזרה לארץ
סהר קלדרון בדרכה חזרה לארץ

"היו המון ספקות, שום דבר לא היה ברור עד הרגע האחרון", המשיכה שרון. "אנחנו כבר 52 ימים לא יודעים מה קורה. ממש חיכינו, לא ישנו בלילה. גם היום בבוקר, והיום בצוהריים זה לא הגיע ובערב כשחסמנו את כביש בגין מול הקריה בצעקת האימהות של הדס קיבלנו את הבשורה המשמחת שהילדים בדרך. אנחנו צריכים להחזיר את כל החטופים כי אחרת התמונה הזו לא שלמה".

22:00 - יובל אנגל תועדה מועברת בכיסא גלגלים לרכב הצלב האדום

יובל אנגל, בת 11 מניר עוז, תועדה בסרטון שהפיץ חמאס מועברת לידי הצלב האדום בכיסא גלגלים. המשפחה ידעה על פציעתה. עמה שוחררו גם אמה קרינה בת ה-53 ואחותה הגדולה מיקה בת ה-18. אביה רונן בן ה-54 יישאר בשבי משום שאינו עומד בקריטריונים לשחרור לעת עתה.

יובל אנגל בדרכה חזרה לארץ
יובל אנגל מועברת בכיסא גלגלים לידי הצלב האדום

21:59 - תיעוד העברת החטופים לידי הצלב האדום

איתן יהלומי בדרכו חזרה לארץ
איתן יהלומי בדרכו חזרה לארץ
אור יעקב בדרכו חזרה לארץ
אור יעקב בדרכו חזרה לארץ
יגיל יעקב בדרכו חזרה לארץ
יגיל יעקב בדרכו חזרה לארץ
התאומות קוניו בדרכן חזרה לארץ
התאומות קוניו בדרכן חזרה לארץ
החל תהליך החזרת החטופים לארץ
החל תהליך החזרת החטופים לארץ
החל תהליך החזרת החטופים לארץ
החל תהליך החזרת החטופים לארץ
החל תהליך החזרת החטופים לארץ
החל תהליך החזרת החטופים לארץ
החל תהליך החזרת החטופים לארץ
העברת החטופים לידי הצלב האדום
11 המשוחררים - השמות והתמונות, פעימה רביעית
11 המשוחררים - השמות והתמונות, פעימה רביעית
מיקה ויובל אנגל, אמה ויולי קוניו
מיקה ויובל אנגלברט ואמה ויולי קוניו
נתניהו נפגש עם נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר (צילום: לע"מ)
נתניהו נפגש עם נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר | צילום: לע"מ

21:57 - אלה תשעת הילדים ושתי האימהות שישוחררו הערב משבי חמאס

סהר קלדרון ואחיה ארז, אור יעקב ואחיו יגיל, שרון אלוני-קוניו ובנותיה התאומות אמה ויוליה, קרינה אנגל-ברט ובנותיה מיקה ויובל, והילד איתן יהלומי - אלה החטופים הישראלים שישוחררו בפעימה הרביעית. החטופים, מחמש משפחות שונות, נחטפו מניר עוז - בכולן האבות נשארו בשבי. גם 6 תאילנדים ישוחררו.

הילה רותם שושני חוגגת יום הולדת  (צילום: דוברות שניידר)
הילה רותם שושני חוגגת יום הולדת | צילום: דוברות שניידר

21:50 - צה"ל בהודעה רשמית: 11 חטופים וחטופות בדרכם לישראל

צה"ל עדכן כי על פי המידע שנמסר מהצלב האדום, 11 חטופות וחטופים ישראלים בדרכם לשטח ישראל.

20:50 - דובר צה"ל: בני משפחת ביבס נמצאים באחריות חמאס

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, התייחס למשפחת ביבס, שמוחזקת בידי מחבלי החזית העממית בחאן יונס, ואמר כי "עשרות סרטונים של מחבלים מנופפים לשלום לא יסתירו את האכזריות של חמאס. גם משפחת ביבס, שמוחזקת בידי אחד הפלגים הפלסטיניים, נמצאת באחריות של חמאס. על כל הארגונים הבין-לאומיים להפעיל את כל כובד משקלם ולדרוש גישה אליהם".

הגרי הוסיף: "לוחמי צה"ל בעזה מוכנים לביצוע שלבי המלחמה הבאים. אנחנו נחושים לחזור ולהעמיק את ההישגים שלנו בשדה הקרב, כשלנגד עינינו שתי מטרות - השבת החטופים ופירוק חמאס".

20:41 - נתניהו בישיבת הממשלה: "ממשיכים במתווה כפי שסוכם"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב בפתיחת ישיבת הממשלה, שהתכנסה לאישור מסגרת התקציב: "אנחנו ממשיכים במתווה כפי שסוכם ואנחנו ממשיכים גם ביעד המרכזי שאמרנו - להביא לשחרור חטופינו, להשלים את חיסולו של חמאס וכמובן גם להבטיח שבעזה לא יישנה האיום הזה, לא יהיה מה שהיה ולא יהיה גם משטר שמעודד טרור, מחנך לטרור ומשלם לטרור".

במהלך הישיבה אישרה הממשלה את שחרורם של 54 אסירים ביטחוניים נוספים. הגדלת הרשימה נועדה בעיקר כדי לאפשר מרחב תמרון בתוך השחרור ולמנוע עיכובים. אין זה אומר שישחררו יותר מהמספר המקסימלי שאושר - 300 מחבלים פלסטינים.

20:27 - חלק מהמשפחות סיפרו שיקיריהן צפויים להשתחרר הערב

שרון קוניו ובנותיה אמה ויולי וקרינה אנגלברט ובנותיה מיקה ויובל צפויות להשתחרר הערב משבי חמאס. שתי המשפחות מותירות אבות בשבי. הכתבה המלאה

הילה רותם שושני חוגגת יום הולדת  (צילום: דוברות שניידר)
הילה רותם שושני חוגגת יום הולדת | צילום: דוברות שניידר

קיבוץ ניר עוז עדכן שכלל החטופים שצפויים להשתחרר הערב הם חברי הקיבוץ. לאחר השחרור הצפוי, יישארו בשבי 49 חטופים מניר עוז ובהם ילדים, אימהות, אבות, סבים וסבתות. אסנת פרי, יו"ר קיבוץ ניר עוז, מסרה: "יש אנחת רווחה גדולה בקיבוץ הערב, אך יחד עם זאת דאגה גדולה ליקירינו שנמצאים עדיין בשבי החמאס. אנו דורשים את החזרת כל החטופים מיד ובכל מחיר שיידרש".

20:23 - הצלב האדום קיבל את 11 החטופים לידיו

הצלב האדום מאשר כי 11 חטופים ישראלים ושישה חטופים תאילנדים הועברו לידיו.

20:12 - נתניהו נפגש עם נשיא גרמניה בכנסת: "הודה על התמיכה העקבית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום עם נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר, בלשכת רה"מ בכנסת. נתניהו הודה לנשיא גרמניה על תמיכתה העקבית של גרמניה בחובתה של ישראל להגן על עצמה, והדגיש בפניו כי על הקהילה הבינלאומית לעמוד לצד ישראל במלחמתה נגד חמאס.

יחיא סנוואר
סינוואר לחטופים במנהרה

20:10 - יומיים אחרי שחזרו מהשבי: הילה חגגה יום הולדת עם חברתה אמילי

הילה רותם-שושני, ששוחררה שלשום משבי חמאס, חגגה את יום הולדתה ה-13 בבית החולים עם חברתה אמילי הנד ששוחררה גם היא.

מוריה כהן שנפצעה בפיגוע בשמעון הצדיק (צילום: חיים גולדברג כיכר השבת)
מוריה כהן שנפצעה בפיגוע בשיח' ג'ראח | צילום: חיים גולדברג כיכר השבת

20:00 - חשיפה | סינוואר נפגש עם חטופים במנהרה ואמר: "לא יקרה לכם כלום"

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר נפגש עם חטופים שנלקחו למנהרה ברצועת עזה - כך פרסם הערב עמית סגל ב"המהדורה המרכזית". חטופה שחזרה בימים האחרונים משבי חמאס בעזה סיפרה למשפחתה כי בימים הראשונים למלחמה היא וחטופים אחרים הוחזקו במנהרה - וסינוואר נפגש איתם ודיבר אליהם בעברית מצוינת ללא מבטא.

תיעוד מחזרתם ארצה משבי חמאס של משפחת גולדשטיין (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מחזרתם ארצה משבי חמאס של משפחת גולדשטיין-אלמוג | צילום: דובר צה"ל

האיש שהורה אישית על רצח אונס טבח ועריפה רצה לברר את מצב החטופים, התבונן בהם במנהרה ואמר להם: "שלום, אני יחיא סינוואר, אתם הכי מוגנים פה. לא יקרה לכם כלום". הסיפור נמסר למשפחה ואומת על ידי הגורמים שתחקרו אותה. סינוואר, אחיו של אחד מחוטפי שליט, למד עברית בכלא וצופה בחדשות מישראל באובססיביות. הכתבה המלאה

19:45 - דובר צה"ל בערבית: "משפחת ביבס מוחזקת בח'אן יונס בידי החזית העממית"

דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, אמר בריאיון לסקיי ניוז בערבית כי בני משפחת ביבס שנחטפו בידי חמאס מוחזקים באזור ח'אן יונס בידי החזית העממית ולא בידי חמאס. "חמאס נוהג בחלק מהחטופים הישראלים כשלל ואת חלקם העביר גם לארגוני טרור אחרים הנמצאים ברצועת עזה", אמר.

"אני אתן לכם דוגמה", המשיך אדרעי. "אולי אתם זוכרים את התמונה של משפחת ביבס. משפחה ישראלית מקיבוץ ניר עוז, שני תינוקות עם שיער בצבע ג'ינג'י, נחטפו בידי פעיל בארגון חמאס. שני הילדים מוחזקים באזור ח'אן יונס על ידי אחד הפלגים הפלסטיניים. חלק מהארגונים שמחזיקים בחטופים ישראלים פוגעים בהתנהלות שלהם במשא ומתן". הכתבה המלאה

19:35 - דיווח: החטופים מועברים לצלב האדום

רשתות הטלוויזיה הערביות מדווחות שחמאס החל למסור את החטופים לידי הצלב האדום.

19:32 - המחבלת שדקרה את שכנתה לעיני ילדיה תשוחרר לביתה

חמאס הודיע כי שלוש אסירות צפויות להשתחרר היום מהכלא הישראלי - שתיים מהן מג'נין ואחת ממזרח ירושלים - המחבלת נפוז חמאד, שניסתה לרצוח את מוריה כהן שמתגוררת בסמוך אליה, לאחר שדקרה אותה בגבה לעיני ילדיה בדצמבר 2021, בשכונת שיח' ג'ראח. בנוסף, ישוחררו 30 מחבלים קטינים.

תיעוד מחזרתם ארצה משבי חמאס של משפחת גולדשטיין (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מחזרתם ארצה משבי חמאס של משפחת גולדשטיין-אלמוג | צילום: דובר צה"ל

במקביל, סגן מנהיג חמאס ח'ליל אל-חיה אמר לאל-ג'זירה: "הצלחנו להגיע למספר דרוש של חטופים כדי להאריך את הפסקת האש ביומיים. יימשך המנגנון של העברת 10 חטופים ישראלים - בתמורה ל-30 אסירים פלסטינים".

19:18 - גלנט ללוחמי גבעתי ושריון: "כשנחזור להילחם - העוצמה תהיה גדולה יותר"

שר הביטחון יואב גלנט נפגש היום עם לוחמי גבעתי ושריון שלחמו בעזה ויצאו להתרעננות, ואמר להם: "אנחנו נחזור ללחימה ונפעיל את אותה עוצמה ויותר". לדבריו, "זו המשימה עכשיו. תזכרו שבזמן שאתם מתארגנים ונחים ומתחקרים, גם האויב עושה את אותו הדבר. אתם תפגשו משהו שהוא קצת יותר מוכן, ולכן הם יפגשו קודם את הפצצות של חיל האוויר ואחרי זה את הפגזים של הטנקים ושל הארטילריה ואת הכפות של הD9, ובסוף גם את הירי של לוחמי החי"ר, נלחם בכל הרצועה".

תיעוד מחזרתם ארצה משבי חמאס של משפחת גולדשטיין (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מחזרתם ארצה משבי חמאס של משפחת גולדשטיין-אלמוג | צילום: דובר צה"ל

"בכל מקום שאני מגיע אני שומע: 'תן לנו להשלים את המשימה, הולכים עד הסוף'", אמר גלנט. "אני רוצה שאתם תדעו שצה"ל, מערכת הביטחון, ממשלת ישראל, כל העם בישראל ואני בוודאי באופן אישי, עומדים מאחוריכם ב-100% עד שאתם משלימים את המשימות. אנחנו לא עוצרים עד שאנחנו מסיימים. לצד החובה שמוטלת עליכם, תראו בזה זכות גדולה, מפני שלא לכל דור יוצא להילחם במלחמה צודקת שחייבים לנצח בה. ולכן כולנו מאחוריכם".

שר הביטחון סייר במתחמי השלמות ותיקוני ציוד, שירותי כביסה ואזורי מנוחה שהוקם על ידי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל. בביקור השתתפו ראש אגף הטכנולוגיה, האלוף מישל ינקו, וסגן מפקד חטיבת גבעתי, סא"ל דוד רון.

19:06 - הצלב האדום נערך לקבלת החטופים שצפויים להשתחרר הערב

18:51 - תיעוד: משפחת גולדשטיין-אלמוג במסוק, בדרך חזרה מהשבי

דובר צה"ל פרסם תיעוד שבו נראים בני משפחת גולדשטיין-אלמוג - האם חן והילדים אגם, גל וטל - במסוק חיל האוויר שהטיס אותם אתמול לבית החולים שניידר, אחרי ששוחררו משבי חמאס בעזה והוחזרו לישראל.

תיעוד מחזרתם ארצה משבי חמאס של משפחת גולדשטיין (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מחזרתם ארצה משבי חמאס של משפחת גולדשטיין-אלמוג | צילום: דובר צה"ל
הרצוג, מאסק (צילום: חיים צח, לע"מ)
הנשיא הרצוג בפגישה עם אילון מאסק | צילום: חיים צח, לע"מ
המפגש הראשון של אביגיל עם משפחתה (צילום: דוברות שניידר)
המפגש הראשון של אביגיל עם בני משפחתה | צילום: דוברות שניידר

18:46 - עם דגלי ישראל ובקריאות "עם ישראל חי": המונים מלווים את נועם ושרון אביגדורי בדרך לביתן בהוד השרון

המפגש הראשון של אביגיל עם משפחתה (צילום: דוברות שניידר)
המפגש הראשון של אביגיל עם בני משפחתה | צילום: דוברות שניידר

18:38 - גורם מדיני: אם חמאס יעביר עד חצות את שמות 20 החטופים, נאריך את הפסקת האש ביומיים

בכירים בבית הלבן אישרו כי ישראל וחמאס סיכמו על הארכת הפסקת האש הזמנית. גורם מדיני אמר כי אם חמאס יעביר עד חצות 20 שמות של חטופים שהוא יכול לשחרר, הפסקת האש תוארך ביומיים. ישראל חתמה על כך בהסכם של המתווה הנוכחי.

18:14 - קטר: הושג הסכם להארכה ביומיים של הפסקת האש

דובר משרד החוץ של קטר הודיע כי הושגה הסכמה על הארכת הפסקת האש ביומיים נוספים, שבהם ישוחררו 20 חטופים נוספים מהשבי בעזה. גם חמאס אישר כי סיכם עם קטר ומצרים על הארכת הפסקת האש הזמנית ביומיים, באותם התנאים.

17:53 - בכיר חמאס בלבנון: מכינים רשימות חטופים חדשות כדי לקדם את ההארכה של הפסקת האש

נציג חמאס בלבנון אוסאמה חמדאן אמר על רקע המגעים להארכת הפסקת האש הזמנית ביומיים כי בארגון הטרור "פועלים להכנת רשימה חדשה של חטופים שמוחזקים בעזה כדי להאריך את הפסקת האש". לדבריו, "חמאס רציני לגבי הארכתה, אך טרם הגענו להסכם סופי".

במקביל, דובר משרד החוץ הקטרי אמר כי "נמשכים המאמצים להארכת הפסקת האש ההומניטרית ברצועת עזה ביומיים נוספים - לצורך שחרור מספר גדול יותר של חטופים ישראלים ואסירים פלסטינים, לצד הכנסת סיוע הומניטרי לעזה". עוד הוא ציין שיש "אינדיקציות חיוביות" משני הצדדים לגבי הארכת הפסקת האש.

17:47 - לשכת רה"מ: עדכנו את משפחות החטופים הצפויים להשתחרר הערב

לשכת ראש הממשלה מסרה כי משפחות החטופים שעתידים להשתחרר הערב קיבלו הודעה.

17:45 - בני משפחת ביבס עודכנו: יקיריהם לא ישוחררו בפעימה הנוכחית

בני משפחתם של ירדן, שירי, אריאל וכפיר ביבס עודכנו כי יקיריהם לא ישוחררו בפעימה הנוכחית. "אנחנו חווים כרגע רגעי חוסר ודאות גדולים", מסרו בני המשפחה. "ההבנה שלא נקבל כעת את החיבוק שלו ייחלנו כל כך, מותירה אותנו ללא מילים. אנחנו מאושרים עבור כל המשפחות שהתאחדו עם יקיריהם. לא נפסיק את המאבק עד להחזרתם ארצה של אהובינו תודה לכולם על התמיכה".

המפגש הראשון של אביגיל עם דודתה וסבתה (צילום: דוברות שניידר)
המפגש הראשון של אביגיל עם דודתה וסבתה | צילום: דוברות שניידר

17:30 - הנשיא הרצוג נפגש עם מאסק: "לעשות הכול כדי לעצור את השנאה"

נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש עם היזם אילון מאסק שמבקר בישראל, לאחר שסייר בכפר עזה וצפה ב"סרט הזוועות". "אנו מוצפים באנטישמיות ושנאת יהודים שמשפיעה על התנהגותם של בני אדם במקומות רבים ברחבי העולם, ולך יש תפקיד עצום", אמר הרצוג למאסק. "אני חושב שאנחנו צריכים להילחם בזה יחד, כי בפלטפורמות שאתה מוביל, למרבה הצער, יש מאגר רב של שנאה, שנאת יהודים, אנטישמיות. אנו צריכים להילחם בשנאה הזו כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר".

"הדוגמאות שראית הבוקר הן הדוגמאות שחוזרות על עצמן לאורך הדורות", המשיך הרצוג. "אז אני מברך על הדיאלוג הזה - כדי שנוכל להילחם בו ביחד. עברנו את הזוועה הגרועה ביותר של המין האנושי, השואה, וזה מראה לך איך השנאה עודנה אורבת".

מאסק אמר להרצוג: "אנחנו צריכים לעשות כל מה שאפשר כדי לעצור את השנאה. אנשים אלה ניזונו מתעמולה מאז שהיו ילדים, וזה מדהים למה שבני אדם מסוגלים לעשות אם יזינו אותם בשקרים, מהיותם ילדים - הם יחשבו שרצח של חפים מפשע הוא דבר טוב, מה שמראה עד כמה תעמולה יכולה להשפיע על מוחם של אנשים".

מאסק אמר עוד: "זה בהחלט היה יום קשה מבחינה רגשית, לראות את המקומות שבהם אנשים נרצחו, וגם לצפות בסרטון בו צוהלים הרוצחים - חגיגת רצח של חפים מפשע היא מעשה מטריד ביותר. דיברתי עם ראש הממשלה. ואני חושב שיש שלושה דברים שצריכים לקרות בעזה - אין ברירה אלא להרוג את אלה שמתעקשים לרצוח אזרחים. אבל הדבר השני הוא לשנות את החינוך כדי שהדור החדש של הרוצחים לא יקבל הכשרה להיות רוצחים. הדבר השלישי, שגם הוא חשוב מאוד, הוא לנסות לבנות שגשוג".

17:14 - החלו שיחות העדכון למשפחות החטופים שצפויים להשתחרר הערב

משפחות החטופים שצפויים להשתחרר הערב החלו לקבל שיחות עדכון לקראת מימוש העסקה. גורמים המעורבים במשא ומתן אומרים כי המשבר נפתר והפעימה הרביעית של שחרור החטופים תצא לדרך בשעות הקרובות, לאחר שרשימת המשוחררים תוקנה לדרישת ישראל. בישראל אומרים כי בין החטופים יהיו גם שתי אימהות - שלא הופיעו ברשימה המקורית וצפויות להשתחרר לצד תשעה ילדים.

17:06 - תמונות ראשונות: המפגש של אביגיל עידן בת ה-4 עם דודתה וסבתה לאחר שחרורה משבי חמאס

מעין צין נפגשת לראשונה עם בנותיה
מעין צין נפגשת לראשונה עם בנותיה
מסוק ובו חטופים ששוחררו נוחת בשניידר (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
מסוק ובו חטופים ששוחררו בפעימה השלישית נוחת בשניידר | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90
תושבי עזה בזמן הפסקת האש  (צילום: רויטרס)
תושבי עזה בזמן ההפוגה בלחימה | צילום: רויטרס

16:43 - גורמים המעורים במו"מ: קרובים להבנות בין הצדדים על הרשימה היום

גורמים המעורים במשא ומתן אומרים כי קיימת אינדיקציה ראשונית לכך שרשימת המשוחררים היום שנשלחה מחמאס דרך קטר תשונה לדרישת ישראל. לדבריהם, "הצדדים מתקרבים לפתרון הפלונטר".

16:22 - מצרים: מתקרבים להארכת הפסקת האש ביומיים

מצרים טוענת שהמאמצים המצריים-קטריים קרובים להסכם על הארכת הפסקת האש הזמנית ביומיים. ראש לשכת ההסברה הממשלתית המצרית, דיאא' רשוואן, אמר כי הארכת ההפוגה ביומיים תכלול שחרור של 20 חטופים ישראלים משבי חמאס תמורת שחרור 60 אסירים פלסטינים מבתי הכלא בישראל, וכי היום אמורים להשתחרר 11 ישראלים מהשבי בתמורה לשחרור 33 אסירים פלסטינים. משפחות החטופים עוד לא קיבלו עדכון רשמי וגם לא את רשימת החטופים שמיועדים להשתחרר היום.

16:09 - חיבוק ראשון מאימא: המפגש הראשון של דפנה ואלה אליקים עם אימא מעין

אחרי 51 יום בעזה, מעין צין התאחדה אמש עם בנותיה דפנה ואלה אליקים ששוחררו משבי חמאס. אלה בת ה-8 ואחותה הגדולה דפנה בת ה-15 נחטפו מבית אביהן נועם בנחל עוז. האב נרצח וכך גם בת זוגו דקלה ערבה ובנה תומר ערבה.

הנשיא הרצוג ורעייתו פגשו את בנם הלוחם במילואים
הנשיא הרצוג ורעייתו פגשו את בנם הלוחם במהלך ביקורם בעוטף עזה

15:40 - דיווח בוול סטריט ג'ורנל: מקורות מצריים וקטריים בצוות המשא ומתן מעריכים שהפסקת האש תוארך בלפחות עוד יום אחד.

15:10 - מקור ישראלי ל-CNN: אחת הבעיות עם הרשימה של היום - אין בה אימהות

חשש מהפרה נוספת של ההסכם מול חמאס: כשעה לפני תחילת הפעימה הרביעית של עסקת החטופים - המשפחות עדיין לא קיבלו את שמות המשוחררים. לפי רשת CNN, מקור ישראלי טען בפניהם כי הבעיה העיקרית עם הרשימה שהועברה הלילה לישראל, היא שאין בה שמות של אימהות, מה שנוגד את ההסכמות שלא יופרדו משפחות.

"יש ברשימה שמות של 9 ילדים ו-2 קשישות", מסר המקור ל-CNN. עוד באותו דיווח: בחמאס דאגו לנצל את ההפוגה בלחימה, והעבירו חטופים בין מיקומים שונים.

14:50 - שעות מורטות עצבים לפני הפעימה הרביעית בעסקת החטופים

בזמן שהמשפחות עוד מחכות לעדכון, במשרד רה"מ הודיעו כי המשא ומתן בנוגע לרשימת המשוחררים הבאים במסגרת המתווה נמשך. "אנו מודעים למתח שבו מצויות המשפחות, ונוסיף מידע כשהדבר יתאפשר", מסרו.

14:35 - קרובים להסכמה להארכת ההפוגה בלחימה

מקורות במצרים טוענים כי הם "קרובים להשיג הסכמה על הארכת ההפוגה ההומניטרית בין ישראל לחמאס". לפי אותם מקורות, הפלסטינים מבקשים הארכה של 4 ימים, אולם בישראל מעוניינים שיוסכם על כך "יום ביומו". בנוסף, עדיין קיימת מחלוקת על רשימת האסירים הפלסטינים שישוחררו בהסכם.

14:30 - ראש הממשלה בנימין נתניהו משוחח בשידור חי עם אילון מאסק מבניין הכנסת בירושלים

מאסק לנתניהו: "גם ישראל הרגה אזרחים - אבל אתם משתדלים שזה לא יקרה ואתם לא שמחים על כך". נתניהו: "זו טרגדיה, חמאס עושה פשע מלחמה כפול: אחד שהוא מכוון לפגוע באזרחים והשני הוא שהוא מתחבא באופן מכוון מאחורי אזרחי עזה".

עוד אמר רה"מ כי החמאס "זה לא צבא", והדגיש שהם מחביאים עצמם במתחמים אזרחיים, בתי חולים ובתי ספר. "אלה מתקנים צבאיים - ומה אתה עושה נגד אויב כזה? אי אפשר לתת חסינות לטרור כי הם מתחבאים מאחורי אזרחים", הוסיף נתניהו.

מאסק הוסיף ואמר: "כולנו רוצים עתיד טוב לפלסטינים, והשאלה היא איך עוצרים את האנשים שמנסים לרצוח יהודים, ואיך עוצרים את התעמולה שמעודדת אנשים בעזה לרצוח יהודים ולהתענג על רצח של בני אדם. נתניהו הגיב לו: "נגעת בדיוק בנקודה".

14:00 - צה"ל חושף: הצצה לפעילות כוחות היחידה המיוחדת שלדג

היחידה המיוחדת שלדג השתתפה בתמרון ברחבי רצועת עזה ופעלה יחד עם יחידות וכוחות צה"ל השונים כנגד ארגון הטרור חמאס. כחלק מהלחימה, ביצעו הלוחמים פשיטה על בית שיפא, שם הם איתרו אמצעי לחימה ותשתיות טרור ששימשו את ארגון הטרור חמאס.

הנשיא הרצוג ונשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר (צילום: חיים צח, לע"מ)
הנשיא הרצוג ונשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר בקיבוץ בארי | צילום: חיים צח, לע"מ

13:40 - במהלך ביקורם בעוטף עזה פגשו הנשיא ורעייתו את בנם הלוחם

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל הגיעו לביקור ביישובי העוטף, במהלכו פגשו את בנם הלוחם שגויס למילואים ביומה הראשון של המלחמה, ויצא היום להתרעננות קצרה מהלחימה ברצועה.

הנשיא הרצוג ונשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר (צילום: חיים צח, לע"מ)
נשיא המדינה ונשיא גרמניה בביקור בקיבוץ בארי | צילום: חיים צח, לע"מ
המפגש הראשון של אביחי ברודץ עם אשתו וילדיו (צילום: דוברות מרכז שניידר)
המפגש הראשון של אביחי ברודץ עם אשתו וילדיו | צילום: דוברות מרכז שניידר

13:30 - מחבלי חמאס חושפים פרטים חדשים - כך חטפנו בקיבוץ עלומים

הותר לפרסום: ממידע שהעבירו המחבלים אדהם חוסא ואסמאעיל חוסא בחקירתם בשב"כ עולה כי השניים נצפו במצלמות האבטחה של הקיבוץ, חוטפים אזרחים זרים, מגיעים עימם לביה"ח שיפא - ומתועדים במצלמות בית החולים.

בחקירתם סיפרו המחבלים לחוקרי השב"כ על המסלול שעשו מהרגע שנכנסו לשטח ישראל - ועד שהביאו את החטופים לשיפא. "חציתי את הגדר דרך פרצה שאפשרה לעבור ברגל", סיפר אחד מהם. "לאחר מכן עליתי על ג'יפ מגנום לבן ונסענו עד שער היישוב שהיה סגור. עלינו מעל השער ונכנסנו פנימה לאזור עם החדרים של החקלאים". לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

המפגש הראשון של אביחי ברודץ עם אשתו וילדיו (צילום: דוברות מרכז שניידר)
חיבוק ראשון של אבא אחרי 51 ימים בשבי החמאס | צילום: דוברות מרכז שניידר

13:10 - דיווח ב-CNN: יותר מ-40 חטופים לא מוחזקים בידי חמאס

מקור דיפלומטי שמעודכן במו"מ אמר ל-CNN כי יותר מ-40 חטופים ישראלים לא מוחזקים בידי חמאס - וזה מקשה על העסקה. "יש בעיה קלה עם רשימת החטופים והאסירים שישוחררו היום, שצפויה לעכב את שחרורם. קטאר פועלת מול שני הצדדים כדי לפתור אותה", אמר.

13:00 - נשיא המדינה יצחק הרצוג ביקר עם נשיא גרמניה בקיבוץ בארי

בית הנשיא התיר לפרסם כי הרצוג ביקר בקיבוץ עם מקבילו הגרמני פרנק-ואלטר שטיינמאייר, שהודיע כי הפרלמנט הגרמני יתרום 7 מיליון אירו שיוקצו לבנייה מחודשת של גלריית הקיבוץ. הנשיא הרצוג: "אנחנו רוצים לשקם את המקום הזה כי הוא מסמל את הרוח של בארי ואת העובדה שכאן התכנסו כולם. לא רק לחשוב על איך לטעת ולבנות, אלא גם על הרוח הגדולה של עם ישראל.

הנשיא הגרמני הוסיף: "בגרמניה, אנו מאזינים לחדשות מאז 7 באוקטובר, צפינו בטלוויזיה, וראינו את התמונות. היה קל לדמיין מה קרה כאן - אבל להיות פה, במקום הזה זה שונה. ההריסות שמאחורינו, הן העדות האילמת למה שהתרחש כאן".

יובל ברודץ בן ה-8 במפגש עם אביו אביחי (צילום: דוברות מרכז שניידר)
יובל ברודץ בן ה-8 במפגש עם אביו אביחי | צילום: דוברות מרכז שניידר

12:45 - משפחת ברודץ' שוב מאוחדת: אביחי התאחד עם אשתו ו-3 ילדיו ששוחררו אתמול משבי חמאס

אוריה ברודץ' בן ה-4, יובל ברודץ' בן ה-8 ועופרי בת ה-10 חזרו אתמול יחד עם אימם הגר ברודץ' לישראל, לאחר 51 ימים בשבי החמאס. המשפחה הגיעה למתחם הייעודי במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית, שם התאחדו עם אב המשפחה - אביחי.

נתניהו ואילון מאסק בקיבוץ כפר עזה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
נתניהו הציג לאילון מאסק את זוועות טבח 7 באוקטובר בקיבוץ כפר עזה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

טקס סיום המסלול של לוחמי סיירת גולני ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
טקס סיום המסלול של לוחמי סיירת גולני ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

12:30 - ראש הממשלה נתניהו הציג לאילון מאסק את זוועות טבח 7 באוקטובר

נתניהו ומאסק סיירו בקיבוץ כפר עזה, שם הראה רה"מ למאסק את הזוועות שאירעו בקיבוץ במהלך השבת השחורה. מאסק הגיע לבית משפחת עידן, שם שמע על סיפור המשפחה של הילדה אביגיל עידן בת 4, שהוריה נרצחו והיא נחטפה לעזה ושוחררה אתמול משבי חמאס. בבית המשפחה נציג דובר צה"ל הציג תמונות שצולמו ימים אחדים לאחר הטבח.

בנוסף, מאסק נפגש עם מ"מ ראש מועצת שער הנגב יוסי קרן ונציג דובר צה"ל ליעד דיאמונד, וקיבל מהם סקירה על הטבח בקיבוץ. לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

12:10 - נמשכים המאמצים למנוע עיכובים בפעימה הרביעית של עסקת שחרור החטופים

בישראל אומרים שהרשימה "לא מיטבית", והיא נבחנת גם מול המתווכים השונים. אחד הקריטריונים המשמעותיים ביותר לעסקה זה שלא מפרידים בין משפחות. בפעימה השנייה היו שני מקרים של הפרות כאלה, מה שכמעט הביא להתרסקותה. לבסוף יצאה הפעימה השנייה לפועל לאחר סיכום שזה לא יקרה שוב, וכעת מתקיימים דיונים קדחתניים כדי שלא תהיה שוב הפרדה בין משפחות.

12:00 - לוחמי סיירת גולני קיבלו את סיכת "הנמר" בטקס סיום בלב עזה

טקס סיום המסלול של לוחמי סיירת גולני התקיים בשבוע שעבר בעומק רצועת עזה, בתום מסלול ארוך של שנה ו-4 חודשים, במסגרתו לקחו חלק בלחימה. בטקס הוענקה ללוחמים סיכת "הנמר" המסורתית.

מדברי מפקד סיירת גולני, סגן-אלוף דוד: "כל נאום סוף מסלול, אני מספר כמה שאני גאה במחזור המסיים. בימים אלו, זה מקבל משמעות אחרת. אנחנו הדור שנפלה בחלקו הזכות והחובה להילחם עבור המדינה שלנו. היו גאים בעצמכם, המשיכו לפעול במקצועיות ובמסירות. אני גאה בכם- עד הניצחון".

פגיעה ישירה באשדוד (צילום: N12)
פגיעה ישירה ברכבים באשדוד במהלך מטח רקטות בחודש אוקטובר, מלחמת חרבות ברזל | צילום: N12

תושבי עזה מצפים לקבל שקי קמח ממשאיות הסיוע ההומניטרי (צילום: reuters)
תושבי עזה מצפים לקבל שקי קמח ממשאיות הסיוע ההומניטרי | צילום: reuters

11:45 - "שמחה שקיבלתי את החיים במתנה": החיילת שחולצה בסרטון ראשון

התצפיתנית אורי מגידיש, שנחטפה מבסיס נחל עוז והוחזקה בידי חמאס יותר 24 ימים, פרסמה סרטון ראשון על מצבה מאז ששבה הביתה. יותר מחודש לאחר ששוחררה בידי כוחות צה"ל - היא מספרת: "לפני כמעט חודש חזרתי הביתה ואני קודם כל שמחה לראות את כל הסרטונים המרגשים של החטופים שחוזרים הביתה למשפחות שלהם".

לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

אביגיל בת ה-3 חטופה בעזה
אביגיל בת ה-4, ששוחררה משבי חמאס

11:30 - החטופה המשוחררת מרגלית מוזס עזבה את בית החולים

מרגלית מוזס, תושבת קיבוץ ניר עוז, השתחררה מבית החולים וולפסון כשלושה ימים לאחר שהוחזרה לישראל משבי חמאס. כמחווה לשחרורה, הצוותים הרפואיים יחד עם מנכ"לית וולפסון ד"ר ענת אנגל ומשפחות השבות, שרו לה את השיר "עם ישראל חי", והניפו דגלי ישראל.

שחרור הפעימה השלישית של החטופים (צילום: רויטרס)
שחרור החטופים, אתמול | צילום: רויטרס

11:05 - גורם ישראלי: פועלים למצות את המו"מ מול המתווכות

על רקע הדיווחים כי רשימת המשוחררים שהועברה לישראל "עדיין נבדקת" והחשש מעיכוב בפעימה הרביעית, גורם ישראלי מסר שנעשים מאמצים מול המתווכים קטאר ומצרים על "מיצוי ההסכם לקראת קיום הפעימה היום".

10:50 - עלות מלחמת "חרבות ברזל"

על פי הערכות עלות המלחמה עד סוף שנת 2023 עומדת על כ-26 מיליארד שקלים. מתוכם: כ-17 מיליארד שקלים היו לשימוש צבאי, ועוד כ-8.8 הועברו לצרכים אזרחיים.

משפחת אלמוג גולדשטיין בתמונה משפחתית
משפחת אלמוג-גולדשטיין בבית החולים, אתמול

10:40 - משפחות החטופים עודכנו לגבי הרשימה שהתקבלה בישראל

משפחות החטופים עדיין ממתינות לשמות המשוחררים בפעימה הרביעית, שאמורה להתחיל בעוד כמה שעות. לפני זמן קצר נמסר להן כי אכן התקבלה רשימה בישראל - אבל מתקיים עליה שיח, והם יעודכנו בשעות הקרובות.

10:30 - עדיין נשקפת סכנה לחייה של אלמה אברהם ששוחררה אתמול משבי חמאס

אברהם בת ה-84 מנחל עוז, הועברה עם חזרתה מרצועת עזה לישראל לבית החולים סורוקה, שם היא מאושפזת במצב קשה. מבית החולים נמסר כי היא "מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ כללי ועדיין נשקפת עדיין סכנה לחייה". לאברהם רקע רפואי מורכב: היא עברה ניתוח לב פתוח, סובלת ממחלה אוטואימונית וזקוקה לתרופות רבות - אותם לא קיבלה בזמן שהותה בשבי.

מוקדם יותר אמר פרופ' מוטי קליין, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ כללי בסורוקה: "זה היה עניין של עוד יממה ולא היינו מדברים באותה שפה. היא מקבלת טיפול בטיפול נמרץ כללי, עדיין נמצאת במצב קשה, לא יציבה, מורדמת ומונשמת. נשקפת סכנה לחייה".

09:54 - היום האחרון להפוגה: מאות פלסטינים הגיעו לקבל מזון ותרופות ממשאיות הסיוע ההומניטרי

על רקע הציפייה בישראל למשוחררי הפעימה הרביעית - בעזה נמשכת הפסקת האש ותושבי הרצועה מתקבצים סביב משאיות הסיוע ההומניטרי כדי לקבל שקי קמח, גז בישול, מזון ותרופות מצוותי אונר"א. בחמאס ביקשו אמש להאריך את ההפוגה מעבר לארבעת הימים שסוכמו.

משפחת אלמוג גולדשטיין בתמונה משפחתית
אחרי 51 יום בשבי, משפחת גולדשטיין-אלמוג התאחדה

 

09:32 - מקור קטארי לרויטרס: לישראל וחמאס יש טענות על הרשימות, פועלים למנוע עיכובים

ברויטרס מדווחים כי לפי מקור קטארי המעורה בפרטים, ישנן חילוקי דעות בין ישראל לחמאס באשר לרשימות החטופים והאסירים שישוחררו בפעימה הרביעית. עוד הוא מציין כי קטר עובדת מול שני הצדדים כדי לפתור את הסוגיות ולמנוע עיכובים.

09:15 - דודה של אביגיל למשפחות החטופים: "לא מתכוונת להפסיק עד שהאחרון חוזר"

אלה, דודתה של אביגיל בת ה-4 ששוחררה אמש משבי חמאס, חיזקה את משפחות החטופים שיקיריהן עדיין מוחזקים ברצועה. "אתמול זכינו לקבל את גולי הקטנה שלנו", כתבה. "עכשיו מתחיל שלב ב' - תהליך השיקום שלה ושלנו כמשפחה. אני אפילו לא יודעת מה מצפה לנו, אבל חשוב לי לומר שאמנם הלב שלי שלם יותר, אבל הוא עדיין איתכם. אני לא מתכוונת להפסיק את העשייה כאן לרגע עד שהאחרון חוזר. אוהבת אתכם"

מסוק ובו חטופים ששוחררו נוחת בשניידר (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
מסוק ובו החטופים ששוחררו נוחת בביה"ח שניידר, אתמול | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

09:00 - בצל התנגדות השר גנץ: משרד האוצר פרסם את נוסח התקציב שיובא לאישור הממשלה

משרד האוצר פרסם את הרשימת הכספים הקואליציוניים שתובא היום לאישור הממשלה, למרות האיום של גנץ לפיו ישקול את צעדיו אם התקציב יישאר על כנו. למרות הדרישה, הרשימה לא שונתה באופן ניכר, שכן מאות מיליוני שקלים עדיין מיועדים לעבור ליישובי יהודה ושומרון לחינוך החרדי ולסעיפים לא ברורים. כמו כן, בניגוד להבטחות שר האוצר - הממשלה תפחית 1 מיליארד מהכספים הקואליציוניים, ולא 1.6 מיליארד כפי שהצהיר.

08:54 - למרות ההתנגדות לפני כ-3 שבועות: השר קרעי בירך את מאסק על ההסכמות העקרוניות עם משרד התקשורת

שר התקשורת שלמה קרעי בירך את אילון מאסק בבוקר ביקורו בישראל על הגעה להסכמות עקרוניות עם משרד התקשורת באשר להפעלת יחידות לווייניות של סטארלינק בישראל. זאת למרות שלפני כשלושה שבועות הצהיר שלא יאפשר את הכנסת הלווייניים של מאסק, שיאפשרו אינטרנט לעזה. "כאשר ישראל נלחמת בחמאס-דעאש, ההבנות האלו חשובות עבור מי שרוצה לעצב כאן עולם טוב יותר", מסר. "עולם חופשי מרשע ומאנטישמיות, למען עתיד ילדינו".

 

08:35 - בישראל מאשרים שהתקבלה רשימה: "עדיין נבדקת".

במשרד ראש הממשלה אישרו לפני זמן קצר כי רשימת החטופים שצפויים להשתחרר בעוד כ-8 שעות התקבלה במהלך הלילה, אולם "מתנהלים לגביה דיונים" והיא "נבדקת כעת בישראל". עוד מסרו במשרד: "נוסיף מידע כשיתאפשר".

07:34 - משפחות החטופים טרם קיבלו עדכון על שחרור היום.

חשש מעיכוב בשחרור החטופים ביום ה-4 לעסקה עם חמאס: בשונה מהפעמים הקודמות בה התקבלה הרשימה בלילה - נכון לשעה 8:00 בבוקר אף משפחה לא קיבלה הודעה על שחרור שצפוי היום. העיכוב הזה מתרחש ברקע הרצון של חמאס להאריך את הפסקת האש, דבר שבישראל לא פוסלים - אך דורשים בתמורה ש-10 חטופים ישתחררו מדי יום שההפוגה תוארך.

06:30 - מנהל מחלקת טיפול נמרץ בסורוקה: "מצבה של אלמה אברהם מוסיף להיות קשה"

פרופ' מוטי קליין, מנהל מחלקת טיפול נמרץ בסורוקה, עדכן על מצבה של אלמה אברהם בת ה-84, שמאושפזת בבית החולים במצב קשה: "זה היה עניין של עוד יממה ולא היינו מדברים באותה שפה. היא לא יציבה, מורדמת ומונשמת ונשקפת סכנה לחייה. היא הגיעה בהכרה מעורפלת, אנחנו יודעים מבדיקות שערכנו שמצבה כתוצאה מכך שלא קיבלה תרופות, שמחזיקות אותה בחיים. החוסר של התרופות האלה בדם היה קיצוני".

04:30 - בלינקן שוחח עם מקבילו המצרי: "הודה על הסיוע המצרי בהסכם שחרור החטופים"

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן שוחח עם שר החוץ המצרי סאמח שוקרי על "המצב בעזה", והודה לו על הסיוע המצרי בהסכם לשחרור החטופים ובהכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועה. השניים דנו על "מנגנון שיאפשר להגביר את הכנסת הסיוע לעזה, ולהקל על יציאתם של אזרחי ארה"ב ואזרחים זרים נוספים מהרצועה".

בלינקן חזר על "המחויבות האמריקנית לפעול לצמצום הנזק לתושבי הרצועה, ועל התנגדותה של ארה"ב מפינוי עזתים". עוד הדגיש שר החוץ האמריקני כי "ארה"ב מחויבת לעבודה משותפת עם מצרים ושותפות אזוריות נוספות להקמת מדינה פלסטינית יציבה".

02:00 - תאילנד: שלושת החטופים ששוחררו אתמול במצב טוב

ראש ממשלת תאילנד סרטה תוויסין התייחס הלילה לשחרור שלושת האזרחים התאילנדים אתמול משבי חמאס. בציוץ ב-X (טוויטר לשעבר) כתב תוויסין שהוא "שמח" על השחרור והוסיף כי מצבם של השלושה טוב, והם לא נזקקו לטיפול רפואי. בהודעה רשמית מטעם הממשלה הוסיפו כי "15 אזרחים תאילנדים עדיין מוחזקים בשבי בעזה, אנו ממשיכים לעשות את כל המאמצים כדי להבטיח את שחרורם בהקדם".

00:15 - דיווח: כוחות של ארה"ב שחררו את הספינה שנחטפה בים הערבי

צבא ארה"ב ביצע פשיטה ושחרר את מיכלית הנפט שנתפסה אתמול בבוקר סמוך לחופי עדן בתימן - כך לפי גורם אמריקני רשמי שצוטט ברויטרס. על פי דיווחים, חמושים "לא מזוהים" השתלטו על המיכלית שבבעלות ישראלית, Central Park.

סנטקום, פיקוד המרכז של צבא ארה"ב, הודיע כי שוגרו הלילה מאזור שבשליטת החות'ים בתימן שני טילים בליסטיים לעבר ספינת המלחמה USS Mason, שסייעה אתמול בחילוצה של המכלית. שני הטילים נפלו בטווח קצר בים ולא היו נזק או נפגעים.

23:43 - משפחת אלמוג-גולדשטיין התאחדה לראשונה, אחרי שהאב נדב והבת ים נרצחו

ארבעת בני משפחת אלמוג-גולדשטיין ששוחררו אתמול משבי חמאס - האם חן והילדים אגם, גל וטל - נפגשו לראשונה עם בני המשפחה שלהם בבית החולים שניידר. האב נדב והבת הבכורה ים נרצחו ב-7 באוקטובר. הכתבה המלאה

_OBJ _OBJ

ענבר גולדשטיין, דודתם של אגם, גל וטל, סיפרה הערב כי "משפחת גולדשטיין-אלמוג שוב איתנו כאן בישראל, בזרועותינו ובזרועות המשפחה. הם בסדר, במצב טוב והם מחייכים. הם יודעים על האסון הכבד שפקד את המשפחה שלהם באותה השבת השחורה. מכאן לוקחים זמן לקחת אוויר עמוק, לחייך באמת, להתחיל לאסוף את השברים ולהמשיך במאבק עד שאחרון החטופים יחזור אלינו בריא ושלם".

23:39 - תשעת הילדים ושתי האימהות ששוחררו הגיעו במסוקים לשניידר: "מצבם הגופני יציב"

מסוק עם אחד עשר הילדים ואימותיהם ששוחררו אתמול משבי חמאס נחת בבית החולים שניידר בפתח תקווה. מבית החולים נמסר כי מבדיקה ראשונית מצבם של תשעת הילדים ושתי האימהות נראה כי מצבם הגופני יציב. "מצבם הגופני של הילדים והאימהות שקיבלנו יציב", אמרה ד"ר אפרת ברון הרלב, מנהלת שניידר. "צוות מבילינסון מסייע לנו לפי צורך".

בית החולים וולפסון בתל אביב עדכן על מצבה של אביבה סיגל: "היא נבדקה בידי מיטב הצוותים הרפואיים, במתחם מבודד שהוקם למען השבים והשבות. מצבה מוגדר יציב. לראשונה היא התאחדה עם משפחתה במפגש מרגש".

_OBJ

22:19 - מנהל סורוקה: "מצבה הגופני של אלמה אברהם ירוד וקשה"

מנהל בית החולים סורוקה בבאר שבע שלומי קודש מסר הצהרה והתייחס למצבה של אלמה אברהם בת ה-84 ששוחררה אתמול משבי חמאס. "אלמה הגיעה לבית החולים במצב גופני ירוד וקשה", אמר קודש. "היא לצערי בסכנת חיים".

קוש הוסיף כי היא "מטופלת במערך מציל החיים במחלקה לרפואה דחופה ותעבור ליחידה לטיפול נמרץ שם תמשיך לקבל טיפול מייצב במטרה לשפר את מצבה. מצבה מייצג תקופה ממושכת של אישה מבוגרת שככל הנראה לא טופלה כנדרש והיעדר הטיפול גרם למחירים שאנחנו נאלצים להתמודד איתם".

20:40 - חמאס בהצהרה: מבקשים להאריך את ההפוגה מעבר לארבעת הימים שסוכמו

חמאס פרסם הצהרה רשמית שלפיה הוא "חותר להאריך את הפסקת האש מעבר לארבעת הימים ולדון בהגדלת מספר המשוחררים". ישראל הסכימה תמורת החזרת 10 חטופים לכל יום נוסף. בשחרור הפעימה השלישית של החטופים, ביצע ארגון הטרור מפגן כוח ומחבלים חמושים תועדו סביב המשוחררים. הכתבה המלאה

_OBJ