רק לפני עשרה ימים נגזר דינה של נפוז חמאד, שדקרה לפני כשנתיים את מוריה כהן, אם לשישה, מול חמישה מילדיה. גם לפני בית המשפט חמאד סירבה לקבל אחריות, להביע חרטה או לבקש סליחה. עתה היא עלולה להשתחרר כחלק מעסקת חטופים, ולשוב לביתה שבמזרח ירושלים – מול ביתה של מוריה.

"לפני הכול אנחנו מבינים שזה אירוע לאומי, ואנחנו רק בורג במערכת הכוללת. אנחנו מזדהים עם משפחות החטופים והשבויים, אני בעצמי במילואים מאז תחילת המלחמה ומכירים נרצחים", הדגיש היום (רביעי) כהן, ועדיין הוא קיווה להרגיש אחרת. "במובן האישי זה קשה לנו. המחבלת גרה ממש מולנו".

כהן סיפר על התחושות הקשות נוכח האפשרות שחמאד תיכלל בעסקה, והזוג אף צפוי להגיש עתירה על תנאי שחרורה באמצעות עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו: "הילדים היו עם אשתי באירוע כשדקרו אותה והבטחנו להם שהם לא יראו אותה עוד בחיים ושכל החיים תהיה בכלא. אני לא יודע מה יהיה בשבת הקרובה, אם אשתי תפתח את הדלת ותראה מולה את השטן הזה".

הפיגוע התרחש לפני כשנתיים. מוריה יצאה עם חמשת ילדיה מהבית, והמחבלת שמתגוררת מעבר לכביש, דקרה אותה בסכין. "הבן שלי צעק לה - 'אימא יש לך סכין בגב'", שיחזר דביר. "קשה לדמיין את הבן שלי פותח את הדלת בבית, יוצא לחצר ורואה את האישה שהתנפלה על אימא שלו בדקירות סכין".

המשפחה קיבלה את המידע שהמחבלת נכללת ברשימת האסירים המועמדים לשחרור דרך הפרסומים בתקשורת. "לפני כשבועיים הוגש גזר הדין נגדה וחשבנו שבזאת סגרנו את העניינים המשפטיים. היום פנינו לבקש שוב עזרה משפטית - אנחנו מקווים מאוד שהמחבלת הזו לא תחזור לכאן, או לפחות שיינתן לה צו הרחקה".

דביר נמצא מאז תחילת המלחמה במילואים בשריון וקיבל את הבשורה בזמן חופשה קצרה בבית: "חשוב לנו להגיד שאנחנו שמחים בשמחת משפחות החטופים שיקיריהם ישתחררו. אנחנו מזדהים איתם ומחבקים אותם. מקווים שכולם יחזרו הביתה בקרוב מאוד - קשה לנו מאוד עם המצב שאנחנו נקלענו אליו".

"אם נתנגד זה יעזור למישהו?לא"

המחבל אבראהים עביאת, בן 17 שמשתייך לחזית העממית נמנה גם כן ברשימת המחבלים הרשמית שפורסמה. עביאת היה בין המחבלים שביצעו את פיגוע הדקירה בשכונת גילה בירושלים ב-20 ביולי, שבו נפצע קשה אור סייר ויינר בן ה-25. משפחתו של אור נתונה גם היא באי-ודאות.

"אנחנו לא יודעים אם המחבל באמת ישוחרר, הוא רק במאגר של המחבלים שיכול להיות שישוחררו", אמרו בני המשפחה של אור. "בכל מקרה - אם נתנגד זה יעזור למישהו? לא".

חשד לפיגוע בירושלים (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
זירת הפיגוע שבה נפצע אור | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

 300 אסירים, 17 ניסו לרצוח

משרד המשפטים פרסם הבוקר באתר האינטרנט שלו את הרשימה של האסירים פלסטינים שעשויים להשתחרר במסגרת העסקה הצפויה עם חמאס. מדובר ברשימה של 300 אסירים, למרות שהעסקה בשלב הראשון כוללת שחרור 140 אסירים פלסטינים. ככל הנראה, מדובר ברשימה שבה גם אסירים שאולי ישוחררו במידה שהעסקה תתרחב גם מעבר לשחרור 50 ישראלים חטופים.

17 מתוך 300 האסירים ברשימה הורשעו בניסיון רצח. בישראל הבהירו אתמול שמתוך ה-140 שישוחררו - אף אחד לא הורשע ברצח. לפי שעה, לא ברור מי מתוך ה-300 הללו ישוחרר במסגרת העסקה הראשונית, ומי עשוי להשתחרר במסגרת עסקה עתידית, ככל שתתממש. בינתיים, יתאפשר להגיש עתירות נגד שחרור האסירים - וקידום העסקה שצפויה לצאת לפועל כבר מחר.