על רקע המשך השתלטות צה"ל על מוקדים רבים בצפון הרצועה, הלילה (בין שבת לראשון) תועדו עשרות מחבלים חמושים בעיר ג'באליה נעצרים בידי הכוחות בשטח. תמונות הכניעה החריגות הללו הגיעו גם לאורך סוף השבוע, שבמהלכו נעצרו מחבלים גם בשג'אעיה‎ - וגם בח'אן יונס שבדרום הרצועה. המעצרים הללו מעידים על מה שמתחיל להתחולל בתוך שורות ארגון הטרור הרצחני שאומנם עדיין נאבק בכמה מוקדים - אך גם מראה סימני שבר. בצה"ל לועגים לחמאס בעלונים שפוזרו ברצועה: "אריה בשלום, ארנב במלחמה".

המחבלים שנעצרו בידי צה"ל מספרים בחדרי החקירות על המצב של חמאס מאז התקדמות כוחות צה"ל ברצועה, ומעידים כי בארגון קיים שבר פנימי - ונתק מהמפקדים בשטח. לתמונות כאלה יש משמעות כבדת משקל, שכן חמאס שהחליט שהוא נלחם עד טיפת דמו האחרונה - מרים ידיים, ואנשיו מוסרים את נשקיהם. 

 ישראל במלחמה - סיקור N12

"מצב הפעילים בשטח קשה, הנהגת חמאס מתכחשת למציאות"

תמונות הכניעה מתוך הרצועה מגיעות על רקע דבריו של דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי אמש, ששיתף על המצב של חמאס בפועל בשטח הלחימה. "מצב הפעילים בשטח קשה, הנהגת חמאס, ובראשה יחיא סינוואר מתכחשת למציאות - על אף שהיא מעודכנת בפרטים. המחבלים מתלוננים שההנהגה מנותקת. רווחת התחושה שלהנהגת חמאס שבתת-הקרקע לא אכפת מהתושבים שמעל לקרקע", אמר הגרי.

מחבלים נכנעים בעזה
מחבלים נכנעים בג'באליה, אתמול

במקביל התמרון הקרקעי נמשך באופן נרחב בצפון הרצועה ובדרומה. במהלך היממה האחרונה הותקפו יותר מ-250 מטרות מהאוויר ומהקרקע. בשעות האחרונות איתרו הלוחמים והשמידו אמצעי לחימה רבים, פשטו על אתרים צבאיים, השמידו פירים תת-קרקעיים וסגרו מעגלי אש על חוליות מחבלים חמושות בטרם הצליחו לתקוף ולסכן את הכוחות שפועלים בשטח.

לוחמי אגוז תקפו פירים תת קרקעיים בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
פעילות לוחמי אגוז בח'אן יונס ביממה האחרונה | צילום: דובר צה"ל

בנוסף, ביממה האחרונה לוחמי יחידת אגוז חקרו ותקפו באמצעות חימוש מדויק פירים תת-קרקעיים בח'אן יונס שבדרום הרצועה. בפעילות נוספת שבה השתתפה היחידה, הלוחמים זיהו בעזרת רחפן חוליית מחבלים חמושה שהתכוננה לתקוף כוחות נוספים במרחב - וחיסלו אותה.