היום ה-65 למלחמה - הכותרות המרכזיות

עדכונים שוטפים

22:11 - צה"ל תקף חוליית מחבלים בשטח לבנון, דיווחים על פיצוצים בדמשק

דובר צה"ל הודיע כי צה"ל תקף חוליית מחבלים בשטח לבנון. "כוחות צה"ל תקפו חוליית מחבלים בשטח לבנון מוקדם יותר היום. כמו כן, זוהו כמה שיגורים מלבנון לישראל בשעות האחרונות, וצה"ל תוקף באש את מקורות הירי".

"בנוסף, בהמשך להתרעות בצפון הארץ, שוגר מיירט לעבר מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון", הוסיפו בצה"ל וציינו כי "האירוע הסתיים". במקביל - בסוריה דיווחו על הדי פיצוצים בדמשק והאשימו את ישראל: "מערכות ההגנה האווירית הופעלו".

תקיפה בסוריה
תקיפה בסוריה

21:55 - דיווח: ארה"ב פועלת להרחבת כוח המשימה הרב-לאומי בים סוף

דיווח בוושינגטון פוסט: ארה"ב פועלת להרחבת כוח המשימה הרב-לאומי בים סוף. הסיבה - להתגונן מפני איום החות'ים בתימן, ולאבטח ספינות מסחריות בדרך לישראל.

21:38 - יעד החיסול בפיגוע שנמנע בקפריסין - איש עסקים ישראלי

העבודה המשותפת של המוסד ועמיתיו בקפריסין מנעה פיגוע, והערב פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" כי יעד החיסול היה איש עסקים ישראלי שמתגורר בקפריסין. איש העסקים הוזהר מבעוד מועד, נמלט מהאי ובכך ניצל. בחודש שעבר גורמים איראניים שניסו להתנקש בו, הגיעו מקפריסין הטורקית לקפריסין ונתפסו. מאחורי תשתית הטרור עומד גורם איראני מוכר שזו אינה הפעם הראשונה שבה מנסה להוציא לפועל פיגוע בקפריסין. לכתבה המלאה

20:45 - שר התקשורת לשעבר בממשלת חמאס בעזה בביקורת חסרת תקדים נגד הנהגת חמאס

נחשף בחקירת השב"כ: יוסף אלמנסי, שר התקשורת לשעבר בממשלת חמאס ברצועת עזה בביקורת חסרת תקדים נגד הנהגת חמאס והעומד בראשה - יחיא סינוואר: "מדובר ‏בחבורת משוגעים שסינוואר מנהיג אותה. ‏הם הרסו את רצועת עזה. החזירו אותה לאחור 200 שנים".

יוסף אלמנסי (צילום: תקשורת שב"כ)
יוסף אלמנסי | צילום: תקשורת שב"כ

בחקירת השב"כ שהותרה לפרסום, ביקר אלמנסי את מדיניות ארגון הטרור וסיפר על הנזק, ההרס והחורבן שהמיט חמאס על רצועת עזה: "אנשים ברצועת עזה אומרים שסינוואר וחבורתו החריבו אותנו, אנחנו חייבים להיפטר מהם. ההישגים של חמאס הם הרג, והרס של יותר מ-60% מהמבנים, התשתיות, הרחובות והמתקנים הציבוריים".

"לא ראיתי אף אחד ברצועת עזה שתומך בסינוואר, אף אחד לא אוהב את סינוואר. ‏יש אנשים שיום ולילה מתפללים שהאל ישחרר אותנו ממנו", הוסיף אלמנסי. "יש לו שיגעון גדלות. מרגיש שהוא מעל כולם. פועל רק כפי הוא חושב ומקבל החלטות בלי להתייעץ עם אף אחד". לכתבה המלאה

20:26 - אזעקה הופעלה בכליל שבגליל המערבי  בעקבות שיגור מיירט למטרה אווירית חשודה

20:22 - דובר צה"ל: הושלמה ההשתלטות על כיכר פלסטין

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי חשף כי צה"ל השתלט על מרחב "כיכר פלסטין" שבלב עזה, ובו השלכה של סינוואר, משרדי ממשלה, ונכסים של בכירי חמאס. "כוחותינו איתרו במרחב את רשת המנהרות של חמאס, מנהרות מצפון העיר עזה ועד שיפא, אזור המפקדה המרכזי שבו בכירי החמאס היו ב-7 באוקטובר".

"כוחותינו נלחמים בשוג'אעייה, בג'באליה ובח'אן יונס - הקרבות עזים וקשים, מחבלים יוצאים מפירים ומתפתחים קרבות. נמשיך לטהר את המרחב מכל מחבל שניתקל בו", הוסיף הגרי והתייחס גם לתיעודים שמופצים ברשתות החברתיות בידי חיילי צה"ל. "כוחות צה"ל פועלים על פי ערכי צה"ל ורוח צה"ל. הלוחמים בשדה הקרב נדרשים לנהוג במקצועיות ובערכיות - לא נתפשר על כך".

על הלחימה בצפון אמר הגרי: "מטוסי קרב תקפו בשטח לבנון, תקפנו תשתיות טרור, משגרים ומתחמים צבאיים. תקפנו חוליית מחבלים שניסתה לשגר נ"ט לישראל. נמשיך לתקוף כל פעילות טרור, זיהינו שיגורים וכטב"מים, לוחמי הגנה אווירית יירטו את רוב המטרות".

20:19 - הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב

הקבינט המדיני ביטחוני יתכנס הערב ובו יקבל חוות דעת ולפיה אפשר להעביר את הכסף שקוזז לעזה. אם יתברר שהכסף מועבר לחמאס, ישראל תקזז אותו שוב ו"תתחשבן" רטרואקטיבית.

 20:13 - חוסל המפקד החדש של גדוד שוג'אעייה

צה"ל והשב"כ חיסלו בתקיפה אווירית את המפקד החדש של גדוד שוג'אעייה של החמאס, לאחר שקודמו בתפקיד חוסל במהלך הלחימה. "צה"ל בהכוונה מודיעינית של אמ"ן והשב"כ חיסל בתקיפת מטוסי קרב את עמאד קריקע, ששימש כמפקד החדש של גדוד שוג'אעייה בארגון הטרור חמאס, זאת לאחר שקודמו בתפקיד חוסל במהלך הלחימה".

עמאד קריקע (צילום: דובר צה"ל)
עמאד קריקע | צילום: דובר צה"ל

"עמאד קריקע שימש כסגן מפקד גדוד שוג'אעייה משנת 2019, בעבר הכשיר מפעילי ירי נ"ט בחטיבת העיר עזה. לאחר חיסול מפקד גדוד שוג'אעייה במהלך הלחימה, קריקע מילא את תפקידו. קריקע לקח חלק בקידום מתווי ירי נ"ט ופשיטות לשטח הארץ".

19:45 - הרמטכ"ל בגבול לבנון: "צריך שינוי מצב מאוד ברור, לחזור לביטחון ולתחושת ביטחון"

הרמטכ"ל הרצי הלוי סייר בעוצבת הגליל (91) עם מפקד האוגדה, תת-אלוף שי קלפר, וקיים הערכת מצב עם מפקדי החטיבות והגדודים בגזרה. בנוסף פגש את חברי כיתת הכוננות של הקיבוץ מלכיה. "על החזרה לכל היישובים, גם בדרום וגם בצפון - אחד, צריך לחזור למצב אחר, ולחזור גם לביטחון וגם לתחושת ביטחון", אמר הרמטכ"ל. 

"יש דרך צבאית לעשות את זה, ההתחלה שלה זה גם מה שאתם עושים כאן, לפגוע להרתיע, להרוג פעילי חיזבאללה, להראות את העליונות שלנו, והיא יכולה לבוא גם בתצורה של מתקפה והתקפה ומלחמה, ויכול להיות שעל פני הזמן זה יקבל גם תקופות ופתרונות אחרים, כי אנחנו במיקוד בין הזירות על דברים אחרים", הוסיף הלוי.

הרצי הלוי (צילום: דובר צה"ל)
הרצי הלוי | צילום: דובר צה"ל

"מדינת ישראל אף פעם לא אמרה שמלחמה זה הפתרון הראשון שננסה, אבל אנחנו מבינים שבמצב כאן זה צריך להיגמר בשינוי מצב מאוד מאוד ברור", הוסיף. "קרה דבר מאוד קשה שאומר לנו שיש מקרים שנכון להשתמש בכלי הזה, במלוא העוצמה שלו. אנחנו בעזה משתמשים בו, אני לא רוצה להגיד שבמלוא העוצמה, אבל בעוצמות רבות מאוד וגם עם הישגים יפים".

 19:15 - רה"מ נתניהו במסר למחבלי החמאס: "זה נגמר. אל תמותו בשביל סינוואר. תיכנעו - עכשיו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "בימים האחרונים עשרות מחבלי חמאס נכנעים בפני כוחותינו. הם מניחים את נשקם ומוסרים את עצמם לידי לוחמינו הגיבורים. זה ייקח עוד זמן, המלחמה בעיצומה, אבל זה תחילת הסוף של החמאס. אני אומר למחבלי החמאס: זה נגמר. אל תמותו בשביל סינוואר. תיכנעו - עכשיו". 

 

19:06 - תמונות הלוויין חשפו: עזה לפני - ואחרי 

תמונות לוויין שמתפרסמות בערוץ אל-ערביה הסעודי חושפות איך נראתה עזה לפני שהחלה המלחמה, וכיצד היא נראית היום. בתמונות ניתן לראות איך רבים מהבניינים שעמדו על תילם לפני 7 באוקטובר נחרבו וניזוקו.

19:00: גלנט הדליק נרות עם משפחות חטופים; נשיא המדינה הרצוג בירך את העם לחג

נשיא המדינה יצחק הרצוג בירך לכבוד חנוכה: "חג שמח לאזרחי ישראל. שמרו על החברה הישראלית האחת שלנו. תתווכחו, אבל בלי שנאה, בלי לשרוף את הגשרים שנבנו בחודשיים האחרונים". שר הביטחון גלנט: "מי ייתן ונרות חנוכה יאירו את העתיד ונזכה לראות את כל החטופים חוזרים".

יואב גלנט בהדלקת נרות עם משפחות החטופים (צילום: שחר יורמן)
יואב גלנט בהדלקת נרות עם משפחות החטופים | צילום: שחר יורמן

 18:40 - הותרו לפרסום פרטיו של חלל צה"ל נוסף: סגן נתנאל מנחם איתן ז"ל 

דובר צה"ל עדכן כי סגן נתנאל מנחם איתן, בן 22 מירושלים, נפל בקרבות ברצועת עזה. איתן, צוער בגדוד "גפן" בבית הספר לקצינים, שירת כלוחם ביחידת 669. ביום שישי נפצע קשה בקרב בצפון רצועת עזה והיום מת מפצעיו, והועלה מדרגת סמ"ר לדרגת סגן לאחר מותו.

עוד נמסר כי קצין בגדוד 50 בחטיבת הנח"ל נפצע קשה בצפון רצועת עזה, ולוחם במילואים בגדוד 9215 בחטיבת "אגרוף הברזל" (205) נפצע באורח קשה בקרב במרכז רצועת עזה. לוחם בסיירת נח"ל נפצע באורח קשה בקרב בצפון רצועת עזה, קצין במילואים בגדוד הנדסה 271 בעוצבת "חוד החנית" (55) נפצע באורח קשה בקרב בדרום רצועת עזה. בנוסף, לוחם במילואים בגדוד הנדסה 271 בעוצבת "חוד החנית" (55) נפצע באורח קשה בקרב בדרום רצועת עזה.

סגן נתנאל מנחם איתן ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

18:28 - דובר צה"ל בערבית חשף: חיזבאללה שיגר רקטות ממרחק 20 מטרים ממתחם של האו"ם 

דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, חשף כי חיזבאללה שיגר אתמול כמה רקטות לעבר ישראל, אחת מהן ממרחק של 20 מטרים ממתחם האו"ם בדרום לבנון. בימים האחרונים בוצעו שיגורים נוספים מהמתחם לעבר ישראל. "ארגון הטרור חיזבאללה ממשיך לירות לעבר מדינת ישראל מאזורים הממוקמים מטרים ספורים בלבד ממתחם האו"ם. בכך, הוא מסכן את חייהם של חיילי יוניפי"ל וממשיך להפר באופן שיטתי את החלטה 1701", מסר.

18:04 - אושר מתווה התוכנית הרב-שנתית של מנהלת תקומה

הממשלה אישרה את מתווה התוכנית הרב-שנתית של מנהלת תקומה. 18 מיליארד יועברו למנהלת לשיקום העוטף ב-5 שנים הקרובות, ובהודעה שפרסמו במשותף משרד רה"מ והמנהלת, נמסר כי המתווה גובש בשיתוף עם הרשויות המקומיות ויישובי החבל. "המתווה יביא לחידוש ופיתוח חבל ארץ בטוח ובר-קיימא עם צמיחה דמוגרפית של ממש, המהווה מוקד משיכה משגשג ואבן שואבת לחוסן כלכלי, חינוך איכותי, השקעות, חקלאות מתקדמת וחדשנית". 

ישיבת הממשלה של ראש הממשלה והשרים יחד עם ראשי הרשו (צילום: דוברות רה"מ)
ישיבת הממשלה של ראש הממשלה והשרים יחד עם ראשי הרשויות של עוטף עזה | צילום: דוברות רה"מ

 

17:46 - עימות בקבינט החברתי-כלכלי: השרים והמל"ל דנו בהכנסת הפועלים הפלסטינים

שרי הקבינט החברתי-כלכלי התכנסו לדון בהכנסת פועלים פלסטינים והתעמתו עם המל"ל. מזכיר הממשלה אמר בדיון: "רה"מ רוצה לאשר את הכנסת הפועלים הפלסטינים לישראל, אבל נראה שאין לו פה את הרוב הדרוש". בתום הדיון המליץ הקבינט החברתי-כלכלי לקבינט המדיני-ביטחוני שלא להכניס פועלים מיו"ש. לכתבה המלאה - ולציטוטים

17:00 - בצה"ל מתכוננים לשלב הבא של המלחמה: "סימני שבירה של חמאס, 2024 תהיה שנת לחימה"

בצבא החלו לזהות סימני שבירה של חמאס עם הרחבת הפעילות הקרקעית לדרום הרצועה. "היקף ההרס והנזק מייצרים בעיות פיקוד ושליטה", אמר היום גורם צבאי בכיר. "יש אזורים ברצועה שחמאס כבר לא שולט בהם צבאית".

בנוסף, צה"ל נערך לכך ששנת 2024 תהיה "שנת לחימה". בניסיון להיערך לכך, בצבא יידרשו לתוספות בתקציב הביטחון, וגם שירות המילואים בכל הגזרות צפוי להימשך. תיבחן חזרה למתכונת שירות סדיר ארוך יותר משנתיים ושמונה חודשים. בגבולות - תיבנה מערכת הגנתית חדשה עם אמצעים ותשתיות, שיאפשרו בעתיד את הביטחון לתושבים לחזור. לכתבה המלאה

 

16:47 - תושבים בעזה תועדו נתלים על משאית סיוע הומניטרי ובוזזים אותה

16:20 - בלינקן: "ישראל תקבל את ההחלטה על משך הלחימה" 

שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן נשאל על הלחימה של ישראל בחמאס, ואמר: "יש לנו שיחות מול ישראל על משך הלחימה". לדבריו, "ישראל תקבל את ההחלטה" על המשך הלחימה. "כולנו רוצים שזה יסתיים במהירה.  כאשר יסתיים השלב הצבאי צריך לדאוג לרגיעה שתוביל למדינה פלסטינית".

16:15 - עשור לאחר "צוק איתן": לוחמי גולני חזרו לשוג'אעייה

לוחמי חטיבת גולני חזרו לשכונת שוג'אעייה, מעוז הטרור של חמאס, עשור אחרי צוק איתן. "במהלך הפעילות הביאו הלוחמים להישגים ולפגיעה של ממש ביכולות של ארגון הטרור", מסרו בדובר צה"ל והוסיפו כי מאז שהחלה הלחימה חשפו הלוחמים כ-15 פירי מנהרות, איתרו אמל"ח רב וחיסלו מחבלים. לכתבה המלאה

 

16:09 - אזעקות נוספות בבצת, צה"ל פרסם תיעוד של תקיפת מפקדה של חיזבאללה

דובר צה"ל פרסם תיעוד מתקיפה של צה"ל מפקדה של חיזבאללה. "טנקים ומטוס קרב של צה"ל תקפו תשתיות טרור ומפקדה צבאית של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון", מסר דובר צה"ל. "בנוסף, מסוק קרב תקף חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט לעבר ישראל במרחב יפתח".

דובר צה"ל התייחס לשיגורים שנורו מלבנון - ולתגובה: "בשעות האחרונות זוהו כמה שיגורים מלבנון לכמה מרחבים במרחב הגבול. צה"ל תוקף את מקורות הירי בשטח לבנון. בנוסף, כוחות צה"ל תקפו בירי מרגמות וארטילריה בשטח לבנון במרחב מנרה בעקבות זיהוי חריג".

16:00 - שר הביטחון למתגייסים: "הם מוסרים את הנשק - ואנחנו מגייסים לוחמים"

שר הביטחון יואב גלנט הגיע לפגוש את המתגייסים החדשים לחטיבת גולני ולמערך האיסוף הקרבי בלשכת הגיוס בתל השומר. גלנט שוחח עם הצעירים ובני משפחותיהם, על חשיבות השירות הקרבי: "אנחנו נמצאים חודשיים במלחמה עקובה מדם, עם מחירים כבדים ששילמנו. צה"ל עובד יפה מאוד בעת הזו, הרבה הערכה על ההירתמות והנשיאה בנטל - אנחנו מתגייסים ועזה נשברים".

15:58 - צה"ל ממשיך לתקוף בצפון; אזעקות בגליל המערבי

ההסלמה בגבול הצפון: חילופי האש בגבול לבנון נמשכים כל העת - אזעקות נשמעו בדקות האחרונות בגליל המערבי, זאת על רקע דיווחים בלבנון על נפגעים בתקיפת מפקדה מבצעית של חיזבאללה. כמה נפילות אותרו בשטחים פתוחים סמוך לגשר הזיו.

תקיפה בדרום לבנון
תקיפה בדרום לבנון

15:30 - הירי מעזה ממשיך: צבע אדום בשדרות וביישובי העוטף

14:00 - המוסד מאשר: סוכל פיגוע איראני נגד ישראלים בקפריסין
משרד ראש הממשלה אישר כי גופי הביטחון והאכיפה הקפריסאים סיכלו יחד עם המוסד תשתית טרור איראנית שתכננה לבצע פיגועים נגד ישראלים ויהודים בקפריסין. לפי דיווח בקפריסין, 2 חשודים נעצרו. במשרד רה"מ ציינו כי בזכות הפעילות ומעצר החוליה, התקבל מידע רב שהביא לחשיפת המפגעים, שיטות הפעולה, יעדי הפיגוע והתכנון האיראני לגרום להרג חפים מפשע בקפריסין ובזירות נוספות.

מוקדם יותר דווח כי המשטרה בקפריסין עצרה שני אזרחים איראנים הקשורים למשמרות המהפכה, בחשד שתכננו פיגוע נגד יעדים ישראליים ויהודיים במדינה. על פי הדיווח, השניים, שנעצרו במהלך החודש האחרון, תכננו מתקפות והיו בשלב של איסוף מודיעין נגד היעדים.

שני החשודים שנעצרו הם ככל הנראה פליטים איראנים שהגיעו למדינה, והיו בקשר עם גורם המזוהה עם משמרות המהפכה. כעת הם מוחזקים במעצר, והוצא צו נגדם צו גירוש. לכתבה המלאה - לחצו כאן 

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

13:30 - נתניהו ופוטין שוחחו: "רה"מ ביקר בחריפות את שיתוף הפעולה שלו עם איראן"
לשכת ראש הממשלה עדכנה הבוקר כי נתניהו שוחח עם נשיא רוסיה פוטין כ-50 דקות בטלפון. לפי לשכת רה"מ, נתניהו הדגיש את מורת רוחו מהעמדות שהביעו נציגי רוסיה באו״ם ובפורומים אחרים נגד ישראל. ו"הביע ביקורת תקיפה על שיתוף הפעולה המסוכן בין רוסיה לאיראן".

"ראש הממשלה הדגיש שכל מדינה שהייתה סופגת מתקפת טרור נפשעת כפי שחוותה ישראל הייתה נוהגת בעוצמה לא פחותה מזו שבה פועלת ישראל", הוסיפו בלשכה. "ראש הממשלה הביע הערכה על המאמץ הרוסי לשחרור אזרח ישראלי בעל אזרחות רוסית ואמר שישראל תפעל בכל האמצעים, המדיניים והצבאיים כאחד, לשחרור כל חטופינו". כמו כן, ביקש ראש הממשלה נתניהו שרוסיה תפעיל לחץ על הצלב האדום לטובת ביקורים ותרופות לחטופינו.

13:00 - צה"ל: מתחילת המלחמה נפצעו 1,593 חיילים, מהם 255 במצב קשה
 צה"ל חשף היום נתונים על היקף הפצועים וההרוגים בקרב החיילים מתחילת המלחמה בכל הגזרות. לפי נתוני צה"ל 1,593 חיילים נפצעו מתחילת הלחימה, מהם 255 במצב קשה. באשר לפעילות הקרקעית ברצועה - מתחילת התמרון נפצעו 559 חיילים, מהם 127 במצב קשה. לכתבה המלאה - לחצו כאן 

12:55 - תקיפות נרחבות נגד חיזבאללה, 2 לוחמים נפצעו בינוני מרסיסים
על רקע האזעקות שהופעלו ביישובי הצפון מוקדם יותר, מטוסי קרב של חיל האוויר ביצעו גל תקיפות נרחב נגד מטרות חיזבאללה בשטח לבנון, ובהן תשתיות טרור, משגרים ומתחמים צבאיים של הארגון. בנוסף, כוחות צה"ל חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט לעבר שטח ישראל במרחב זרעית.

קודם לכן, זוהו כלי טיס עוינים שחצו מלבנון לשטח ישראל - והם יורטו בהצלחה בידי לוחמי ההגנה האווירית. בעקבות פגיעת רסיסים ושאיפת עשן, שני לוחמי צה"ל נפצעו בינוני וכמה נוספים נפצעו קל - ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. 

12:15 - לראשונה: לוחמי התותחנים פועלים בתוך רצועת עזה
מתחילת הלחימה פועלים לוחמי התותחנים בגבול רצועת עזה, בסיוע לכוחות המתמרנים תוך הפעלת אש מסייעת לתמרון, ואש לחילוץ. בימים האחרונים, חצו לוחמי חטיבת האש 282 את הגבול ופעלו ברצועת עזה, בשיתוף פעולה עם צוות הקרב החטיבתי של חטיבה 188 בשכונת שג׳עייה שברצועת עזה. 

לוחמי התותחנים פועלים לראשונה בתוך רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי התותחנים פועלים לראשונה בתוך רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

מדובר בפעם הראשונה מתחילת הלחימה שבה לוחמי תותחנים פועלים מתוך הרצועה. במהלך הפעילות תקפו יותר מ-20 מטרות טרור, בהן מחסני אמצעי לחימה, בתים ממולכדים ותשתיות צבאיות של חמאס. לכתבה המלאה - לחצו כאן.

11:13 - מעצר מבוקשים, רובי ציד וחלקי M-16: הפרטים מפעילות צה"ל ביו"ש הלילה 
לוחמי צה"ל, שב"כ, מג"ב ומשטרת ישראל עצרו הלילה 21 מבוקשים ברחבי יו"ש. במבצע חטיבתי בעיר טובאס נעצרו 14 מבוקשים והוחרמו נשקים רבים. בין היתר, אותרו ארבעה רובי ציד, רובה מסוג קרלו, אקדח איירסופט, תחמושת ושלושה מטענים שהושמדו על ידי הלוחמים.

האמל"ח שנתפס בפעילות ביו"ש (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל
האמל"ח שנתפס בפעילות ביו"ש (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

במהלך פעילות הכוחות בעיר חברון, איתרו הלוחמים והחרימו אקדח, ציוד צבאי, וחלקים מנשק M-16. בכפר בורקא אותרו רימוני גז, ציוד צבאי ומספר מטענים שהושמדו על ידי הכוחות. סך הכול הוחרמו שישה נשקים ושני אקדחי איירסופט. המבוקשים שנעצרו הועברו להמשך חקירת כוחות הביטחון. עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-2,200 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,180 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס.

11:03 - צה"ל בהודעה נוספת לתושבי ח'אן יונס להתפנות
דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, ‏קרא לתושבי עזה, ובפרט לאלו שבאזור ח'אן יונס - להתפנות מבתיהם, דרך ציר עוקף ממערב לח'אן יונס. הוא הודיע על הפוגה טקטית-זמנית בלחימה ברפיח בין 10:00 ל-14:00.

ההודעה של דובר צה"ל לתושבי הרצועה
ההודעה של דובר צה"ל לתושבי הרצועה

 

10:30 - שתי מטרות חשודות יורטו בגליל המערבי, תיעוד דרמטי מתקיפת צה"ל בלבנון
שתי מטרות חשודות יורטו בשמי הגליל המערבי, לאחר שלפני כחצי שעה נשמעו התרעות ביישובים רבים באזור בחשד לחדירת כלי טיס עוין ובחשד לירי רקטי.

היישובים שבהם הופעלה התרעה בחשד לחדירת כלי טיס עוין: עבדון, יערה, אילון, גורן, גורנות הגליל, חניתה, שתולה, זרעית, ערב אל עראמשה, שומרה, אדמית ואבן מנחם. בשלומי הופעלה התרעה על ירי רקטי, ומספר שיגורים לאזור זוהו. לפי פיקוד העורף כלל האירועים הסתיימו, לא דווח על נפגעים או על נזק. 

תקיפה בדרום לבנון
תקיפת צה"ל בלבנון

מספר דקות לפני ההתרעות הללו, צה"ל תקף בדרום לבנון. תמונות שמגיעות מיישוב הסמוך לגבול מראות פטריית עשן גדולה מיתמרת באזור. תיעודים שמגיעים מתוך לבנון מראים את התקיפה עצמה - כיצד שטח גדול מופצץ פעם אחר פעם. 

10:05 - ראש ממשלת קטאר: ממשיכים ללחוץ על צדדים להגיע להפסקת אש
ראש ממשלת קטאר אמר היום כי "הם ממשיכים ללחוץ על ישראל וחמאס להגיע להפסקת אש, למרות שהסיכויים ההולכים ופוחתים", כך לדבריו. הוא הוסיף כי החטופים ששוחררו עד כה מעזה הם תוצאה של משא ומתן, ולא פועל יוצא של הפעילות הצבאית של צה"ל ברצועה.

הוא הוסיף: "אמרנו בצורה ברורה שלא מקובל לתקוף אזרחים בלי קשר לזהות שלהם. כפי שאנחנו מגנים הרג אזרחים ישראלים, אנחנו מצפים לגנות גם הרג אזרחים פלסטינים חפים מפשע".

09:55 - מזכ"ל האו"ם: נפגעה סמכותה של מועצת הביטחון של האו"ם
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר היום כי "סמכותה ואמינותה של מועצת הביטחון נפגעו בשל חוסר היכולת ליישם החלטה בעניין הפסקת אש הומניטרית בעזה". גוטרש התייחס להצעה שנפלה במועצה ביום שישי האחרון, לקרוא להפסקת אש הומניטרית בעזה.

בהצעה, שהעלתה איחוד האמירויות, תמכו 13 מדינות מתוך 15 החברות במועצת הביטחון של האו"ם. בריטניה נמנעה, וארה"ב שהתנגדה הפעילה בהמשך את זכותה ווטו שלה - והפילה את ההצעה. לצורך העלאת ההחלטה להצבעה, מזכ"ל האו"ם הפעיל את סעיף 99 לראשונה מאז 1989. 

08:54 - חוליה חוסלה רגע לפני שתקפה כוחות, יותר מ-250 מטרות הותקפו ביממה | תמונת מצב מהרצועה
חיל האוויר, לוחמי זרוע הים והכוחות הקרקעיים ממשיכים לתקוף שורת מטרות ותשתיות טרור ברצועת עזה. לפי צה"ל, במהלך היממה האחרונה הותקפו יותר מ-250 מטרות. בשעות האחרונות איתרו הלוחמים והשמידו אמצעי לחימה רבים, פשטו על אתרים צבאיים, השמידו פירים תת-קרקעיים וסגרו מעגלי אש על חוליות מחבלים חמושות בטרם הצליחו לתקוף ולסכן את כוחותינו.

לוחמי אגוז תקפו פירים תת קרקעיים בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי אגוז תקפו פירים תת קרקעיים בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל

במהלך הלילה, מטוס קרב של חיל האוויר שהכווינו כוחות מצוות הקרב החטיבתי גבעתי יחד עם תא האש של החטיבה, תקף אתר קשר צבאי של ארגון הטרור חמאס אשר מוקם סמוך למסגד בדרום הרצועה. בתום התקיפה, פשטו הלוחמים על האתר.

ביממה האחרונה, לוחמי יחידת אגוז חקרו ותקפו באמצעות חימוש מדויק פירים תת קרקעיים בח'אן יונס. בפעילות נוספת, לוחמי היחידה זיהו בעזרת רחפן חוליית מחבלים חמושה שהתכוננה לתקוף כוחות נוספים במרחב וחיסלו אותה.

לוחמי אגוז תקפו פירים תת קרקעיים בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי אגוז תקפו פירים תת קרקעיים בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל

כחלק מפעילות בלב שכונת שג׳עייה, כוחות מצוות קרב חטיבתי 188, פשטו על מפקדה צבאית של ארגון הטרור חמאס ואיתרו אמצעי לחימה רבים ששימשו את מחבלי הארגון, ביניהם רובים מסוג קלצ׳ניקוב, רימונים, משגרי נ"ט, תחמושת וציוד צבאי נוסף. במהלך הלילה חיל האוויר תקף בלב העיר ח'אן יונס והשמיד תשתיות צבאיות בהם פעלו מחבלים ופירים תת קרקעיים. 

08:11 - ג'באליה: מחבלים נוספים נעצרו אחרי שנכנעו לכוחות צה"ל
תמונות שמגיעות הבוקר מג'באליה שבצפון עזה מראות מחבלים שנכנעו לכוחות צה"ל, ונעצרו לאחר מכן. בתמונות נראים המחבלים עומדים ללא בגדים, לקראת העברתם להמשך חקירה:

מחבלים שנשבו בג'באליה
מחבלים שנשבו בג'באליה
מחבלים שנשבו ברצועת עזה
מחבלים שנשבו ברצועת עזה

תמונות דומות הגיעו אתמול מג'באליה. בתיעוד של מחבלים רבים אחרים שנכנעו - נראה אחד מהם יוצא מתוך השורות עם ידיו מעל הראש אוחזות בנשק, ואז הוא מניח אותו לפני כוחות צה"ל שהיו במקום:

06:10 - התמונות מהלחימה ברצועת עזה 
דובר צה"ל פרסם הבוקר תמונות של הלוחמים מתוך הפעילות ברצועה. באחת מהתמונות נראים מאו"ג 36, מח"ט 188 ומח"ט גולני בהדלקת נר שלישי של חנוכה.

הדלקת נרות בעזה עם מאו"ג 36, מח"ט 188 ומח"ט 188 (צילום: דובר צה"ל)
הדלקת נרות ברצועת עזה בנוכחות מאו"ג 36, מח"ט 188 ומח"ט גולני | צילום: דובר צה"ל
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

 

06:00 - דיווח: שני כטב"מים של החות'ים יורטו בים האדום  
חיל הים של צרפת מדווח שיירט שני כטב"מים של החות'ים בים האדום - 110 קילומטר מחופי תימן. בחיל הים הצרפתי לא ציינו מה הייתה המטרה של אותם כטב"מים. זאת, אחרי שבימים האחרונים איימו החות'ים שכל ספינה שתעבור באזור בדרך לישראל - "תהפוך למטרה". לקריאת הכתבה המלאה - לחצו כאן

 04:30 - ישראל תקבל מארה"ב תחמושת טנקים - ללא בדיקת הקונגרס
משרד החוץ של ארה"ב מקדם עסקה שבמסגרתה יופעל סעיף החירום, תוך עקיפת הליך הבדיקה בקונגרס, הנדרש במקרים של מכירת נשק למדינות זרות. לפי הדיווח, משרד החוץ האמריקני הודיע לקונגרס על העסקה בשווי 106 מיליון דולר - והפעיל את "סעיף החירום" בחוק בקרת ייצוא נשק. כך, שהמשלוח לישראל הוכנס למסלול מזורז, מבלי שלקונגרס יש יכולת לעצור אותו.

שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן טען ש"קיים מצב חירום הדורש לבצע את העסקה באופן מיידי". בשנת 2019 השתמש שר החוץ האמריקני דאז, מייק פומפאו, ב"סעיף החירום" ושלח משלוחי תחמושת לסעודיה ואיחוד האמירויות. גם בממשל ביידן השתמשו באותו מנגנון וסייעו לאוקראינה במלחמתה עם רוסיה. לפי העיתון, הסיבה לעקיפת הקונגרס היא החשש בבית הלבן מהביקורת של כמה חברי קונגרס דמוקרטים על הסיוע והתמיכה של ממשל ביידן בישראל.

03:05 - צפון קוריאה גינתה את הטלת הוטו של ארה"ב על ההחלטה באו"ם להפסקת האש בעזה
סגן שר החוץ לארגונים בין-לאומיים של צפון קוריאה מתח ביקורת על האמריקנים: "הניצול לרעה של ארה"ב בכוח הוטו שלה, כדי להגן על בעלת ברית שטבחה בעשרות אלפי אזרחים, הוא לא רק ביטוי של מוסר כפול בלתי חוקי ובלתי סביר, אלא גם שיא הרוע הבלתי אנושי". עוד טען שארה"ב סותרת את עצמה בכך שהיא מתירה את המשך הלחימה בעזה, תוך גינוי שיגור הלוויין האחרון של צפון קוריאה, שלא גרם נזק לאף מדינה אחרת.

02:23 - ראשי הממשלה של ספרד, אירלנד, בלגיה ומלטה בקריאה להפסקת אש 
רויטרס: מנהיגי 27 המדינות החברות באיחוד האירופי צפויים להיפגש בסוף השבוע הבא בבריסל. לצד הדיון על המלחמה באוקראינה, ארבעת ראשל ספרד, אירלנד, בלגיה ומלטה מעוניינים לדון גם על המלחמה בין ישראל לחמאס. במכתב לנשיא המועצה האירופית שארל מישל - ביקשו ממנו לפרסם קריאה של מנהיגי האיחוד האירופי להפסקה הלחימה בעזה. "יש לבקש מהצדדים להכריז בדחיפות על הפסקת אש הומניטרית מתמשכת שתביא לסיום פעולות האיבה", כתבו במכתב והדגישו את החשיבות בהגנה על אזרחי עזה.

01:52 - הוושינגטון פוסט: קרוב למיליון ילדים נאלצו לעזוב את בתיהם בעזה
סוכנות הילדים של האו"ם UNICEF, מסרה כי הצוותים שלה פגשו בעזה ילדים עם פציעות בגפיים וכוויות בגופם, וכי "קרוב למיליון מהם נעקרו בכוח מבתיהם". עוד נמסר מגורמים באו"ם כי יותר ממחצית האוכלוסייה בעזה סובלת מרעב כבד, בשעה שהתמרון הקרקעי ממשיך דרומה ברצועה ואף מתעצם.

00:30 - דיווח על תקיפות צה"ל בדרום הרצועה
לפי דיווחים של כלי תקשורת ערביים, חיל האוויר תוקף בשעה זו בח'אן יונס שבדרום הרצועה. 

23:50 - נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה פרשה מתפקידה
אחרי השימוע בקונגרס בנושא האנטישמיות וההתנצלות - נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה ליז מגיל התפטרה מתפקידה. בסרטון שפרסמה טרם התפטרותה, היא התנצלה על דבריה, ואמרה: "באותו רגע, הייתי מרוכזת במדיניות ארוכת השנים של האוניברסיטה שלנו, המותאמת לחוקת ארה"ב, שאומרת שדיבור לבדו אינו בר עונשין. לא הייתי בפוקוס, אבל הייתי צריכה להיות. קריאה לרצח יהודים, היא אחת מהקריאות הכי נוראיות שבני אדם יכולים לעשות. זה רוע". לקריאת הכתבה המלאה - לחצו כאן

 

ליז מגיל (צילום: AP)
ליז מגיל, נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה שפרשה מתפקידה | צילום: AP

22:47 - קבינט המלחמה מתכנס בקריה בתל אביב 
ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס את קבינט המלחמה בקריה בתל אביב.

22:01 - מטוסי קרב תקפו מטרות של חיזבאללה בלבנון
דובר צה"ל הודיע כי צה"ל תקף אתרים צבאיים ועמדות שמהן בוצעו שיגורים לישראל. "מטוסי קרב תקפו מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון", מסר צה"ל. "מטוסי הקרב של חיל האוויר השלימו תקיפה בלבנון ובה תקפו מטרות של חיזבאללה. בין המטרות שהותקפו - כמה עמדות צבאיות שמהן בוצעו שיגורים לשטח הארץ, אתרים צבאיים שבהם פעלו מחבלי הארגון ותשתיות טרור נוספות".