בצבא החלו לזהות בימים האחרונים סימני שבירה של חמאס, עם הרחבת הפעילות הקרקעית לדרום הרצועה. "היקף ההרס והנזק מייצרים בעיות פיקוד ושליטה", אמר היום (ראשון) גורם צבאי בכיר. "ישנם אזורים ברצועה שחמאס כבר לא שולט בהם צבאית".

ועדיין, בצה"ל הדגישו כי נדרש עוד אורך נשימה, לפעולה הקרקעית אין שעון שסופר לאחור. "על אף ההישגים, אנחנו לא קרובים לסוף הלחימה", הדגיש הגורם הצבאי. "אנו ממשיכים לפעול בעוצמה רבה ומפרקים גדודים שלמים של חמאס. כחצי מהמג"דים סוכלו".

בצבא ספרו 3,500 מטרות שהופצצו בשטח הרצועה מאז חידוש הלחימה וכ-22 אלף מטרות מאז תחילת המלחמה סך הכול. הכוחות מתמקדים בג'באליא, שג'עייה, בית חאנון וח'אן יונס – פושטים על יעדי טרור, מחסלים מחבלים ומשמידים תשתיות. הלחימה נמשכת.

לוחמי אגוז תקפו פירים תת קרקעיים בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי אגוז בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל

תושבי עזה הפנימו את הנזק ברצועה, פיקוד השדה של חמאס מדמם

מאחורי ההערכות החצי אופטימיות, בצבא נשענים בין היתר על סדקים שלטענתם התגלו בין האוכלוסייה האזרחית להנהגת חמאס. תושבי עזה מתחילים להפנים את מידת הנזק ברצועה, המחסור בציוד, מזון ותרופות - מורגש. רוב הציבור העזתי התפנה דרומה, 1.4 מיליון תושבים עזבו את ביתם - בצה"ל תומכים בהכנסת הסיוע ההומניטרי.

בינתיים, חמאס ספג נזק קשה לשדרת הפיקוד. לפי הצבא, כ-7,000 מחבלים נהרגו, וכמחצית ממפקדי הגדודים והפלוגות של ארגון הטרור חוסלו. סימני השבירה באים לידי ביטוי בפקודות שלא מבוצעות - אובדן שליטה על חלקים ברצועה, בייחוד בצפון. בצבא סבורים שהם מתקרבים לשבירת חמאס: "ח'אן יונס נקרעה לגזרים".

התוכניות של צה"ל להמשך

צה"ל נערך לכך ששנת 2024 תהיה "שנת לחימה". בניסיון להיערך לכך בצבא ידרשו תוספות בתקציב הביטחון, גם שירות המילואים בכל הגזרות צפוי להימשך. תיבחן חזרה למתכונת שירות סדיר ארוך יותר משנתיים ושמונה. בגבולות תיבנה מערכת הגנתית חדשה עם אמצעים ותשתיות, שיאפשרו בעתיד את הביטחון לתושבים לחזור.

איום נוסף אליו התייחסו בצבא בפתח השנה החדשה הוא הח'ותי. ישראל הצליחה להביא למעורבות בין-לאומית מול החות'ים, יש ספינות מלחמה אמריקניות, בריטיות וצרפתיות שנשלחו לים האדום. קצינים מהצבאות הללו נמצאים בארץ לתיאום. בשיתוף פעולה עם המעצמות מקווים בישראל להתמודד עם האיום על הציר הימי.