עד לא מזמן עמד כאן פסל של עוף החול ומזרקה. בשבועות האחרונים שוחררו כאן חטופים ישראלים בטקסים המוניים משולהבים - אבל מאז יום חמישי האחרון, כיכר פלסטין בעיר עזה היא שטח חרב בשליטת צה"ל, כפי שניתן לראות היטב בצילומי רחפן N12. 

כוחות צה"ל פעלו בימים האחרונים בכיכר וברחובות הסמוכים לה. בתיעוד מהרחפן ניתן לראות את הרחבה הגדולה שהפכה לשטח חולי ריק. המבנים ברחובות שיוצאים מהכיכר הרוסים - תוצאת ההפגזות של צה"ל והקרבות עם המחבלים.

"הם הראו פה כאילו הם בשליטה מלאה", סיפר רס"ן שראל מסס, סמג"ד בחטיבת גבעתי. "אפשר לראות שהם ממש לא בשליטה, ידינו על העליונה וככה היא תישאר. זאת כיכר מאוד מפורסמת ובשביל העזתים היא סמל לאומי".

"אנחנו פה כבר שלושה ימים", המשיך מסס. "מצאנו פה המון תשתיות טרור, מנהרות, בתי אמל"ח, בתים של בכירים, אקדמיה של החמאס. כל הדבר הזה הוא תחת תשתית אזרחית - יש פה בית מחסה לילדים חירשים, יש פה קולג' של סטודנטים. יש פה חנות לצעצועי ילדים שבתוכה יש פיר משמעותי".

כיכר פלסטין היא הכיכר המרכזית של העיר עזה. שכנו בה בתי עסק רבים, בהם בנקים ומסעדות. היא מרכז תחברותי מרכזי, עם תחנות אוטובוס רבות ומוניות. לא רחוק ממנה נמצא בית העירייה וכמה שווקים מרכזיים.

בשבועות האחרונים בחרה הזרוע הצבאית של חמאס בכיכר פלסטין כמקום שממנו העבירה את חלק מהחטופים ששוחררו לידי הצלב האדום. אנשי חמאס הזמינו למקום המון מקומי, שליוו את השחרור.

הכיכר נמצאת בעיר העתיקה של עזה, חלק מהרחוב המרכזי עומר אל-מוח'תאר. גודלה כ-75 מטר לרוחב וכ-110 מטר לאורך.