יובל דורון קסטלמן ז"ל, האזרח שירה במחבלים שביצעו את פיגוע הירי בכניסה לירושלים, נורה בידי חיילים בחשד שהוא בעצמו מחבל. בתיעוד הוא נראה מרים ידיים ובכל זאת החיילים יורים לכיוונו. 3 אזרחים נרצחו בטרמפיאדה בידי שני מחבלים ממזרח ירושלים המזוהים עם חמאס בכניסה לבירה - הלילה מת גם יובל מפצעיו, לאחר שנורה בזירה. אביעד פריג'ה, אחד החיילים שהשתתף בסיכול הפיגוע סיפר לערוץ 14 על חיסול המחבלים: "ירינו בהם עד שהם נפלו".

יובל דורון קסטלמן
יובל דורון קסטלמן ז"ל

קסטלמן ז"ל, בן 38 ממבשרת ציון, נהג בגבורה כשירה במחבלים ובכך מנע את המשך הטבח. החיילים שראו את המתרחש עצרו את הרכב והשתתפו בנטרול המחבל - אבל ירו בשוגג לכיוונו של יובל, שנפצע קשה, ולאחר שעות נקבע מותו בבית החולים. החיילים העידו בחקירתם שחשבו שקסטלמן הוא מחבל ולכן ירו בו, זאת למרות שקסטלמן הניח את נשקו והרים ידיים. המשטרה לא פתחה בחקירה פלילית נגד החיילים, מכיוון שהיחס לאירוע הוא כאל ירי דו-צדדי.

בריאיון לערוץ 14 סיפר אביעד פריג'ה, אחד החיילים שהשתתף בחיסול המחבל: "היה שם מחבל וירינו בו, אני ועוד חייל". "מישהו צעק 'מחבל יריות'", שחזר את מה שהיה בתחנת האוטובוס. "בהתחלה זה היה מאחורינו, אז לא בדיוק קלטנו מה קורה. נשכבנו אני והחייל הזה, הוא היה ממש לידי, ואז הסתובבנו מאחורי התחנה, ממש הלכנו ביחד בלי לדבר. הלכנו שנינו וירינו בו ביחד". "היו שם שניים, יריתם בשניהם?", שואל ינון מגל המראיין. "כן", ענה פריג'ה ואומר שבהתחלה לא ראו את המחבלים, "לאט לאט חיפשנו אותם, הלכנו שפופים כזה, ואז כשעברנו את התחנה פתאום ראינו אותם ואז ירינו בהם". "עשיתם וידוא הריגה?", שואל מגל. "כן, ירינו עד שהם נפלו", עונה פריג'ה.

המשטרה והשב"כ חוקרים את פיגוע הירי הקטלני ואוספים מידע מודיעיני על האחים אברהים ומוראד נימר שביצעו את הפיגוע. בעדות של שני החיילים, כחלק מחקירת המשטרה והשב"כ על הפיגוע, השניים העידו שחשבו שיובל הוא אחד המחבלים, כיוון שעמד קרוב מאוד לרכב שממנו בוצע הירי.

האירוע אומנם הסתיים עם תוצאות טראגיות, אבל מבחינת המשטרה לגבי שני החיילים אין חשד לפלילים מכיוון שמדובר מבחינתם באירוע של אירוע דו-צדדי. כיממה אחרי האירוע הודיע צה"ל כי מצ"ח תשתתף בחקירת האירוע. "צה״ל מביע צער על מותו של האזרח", נמסר מדובר צה"ל. 

עד ראייה: "הוא סימן לי עם היד לברוח ובזכותו ניצלתי"

שקד, אחיו של יובל קסטלמן ז"ל סיפר ל-N12: "כל החיים יובל הלך בדרך של תרומה לציבור והתנדבות. הוא היה שוטר במג"ב, המשיך לשרת במשטרה ותמיד היה בחזית. בבוקר הפיגוע יובל היה בדרך לעבודה, ראה את האירוע תוך כדי נסיעה ומיד עצר ויצא לסייע עם הנשק האישי שלו. אנחנו מחכים לראות מה יהיו תוצאות החקירה כי כרגע התחושות שלנו במשפחה קשות מאוד".

"הגבורה, המסירות והתעוזה מאוד מאפיינים אותו", מוסיף האח שקד. "גם כל החברים שלו אומרים עליו שהוא אחד שלא יהסס לרגע לצאת לחזית ולהקריב מעצמו. כך גם היינו רוצים שיזכרו אותו וזה מה שננסה לקחת איתנו הלאה".

מושיקו הרוש, עד ראייה לפיגוע נסע ברכב מאחורי קסטלמן ז"ל וראה אותו מנטרל את המחבלים: "יובל ראה את מה שאני ראיתי, סימן לי עם היד לברוח ובזכותו ניצלתי. הוא פשוט גיבור, אין לי מילים לתאר אותו. כשחזרתי אחרי כמה דקות לתחנת האוטובוס, יובל כבר היה פצוע באמבולנס. אני למעשה הייתי האחרון שראה אותו ודיבר איתו לפני שהוא חיסל את המחבלים ונפצע".

יובל אמור היה לחגוג הבוקר את יום הולדתו ה-38. בני משפחתו ילוו אותו בדרכו האחרונה בבית העלמין בקרית טבעון בשעה 12 בצהריים.

יורם שמעון, ראש מועצת מבשרת ציון כתב הבוקר: "אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו של יובל דורון קסטלמן. יובל, תושב היישוב, חתר למגע עם המחבלים בפיגוע בירושלים, נפצע ומותו נקבע בחצות הלילה. דורון היה בדרכו לעבודה, הוא הבחין מהנתיב הנגדי בפיגוע, וחתר למגע להציל חיים של אחרים".

תגובת דובר צה"ל: "אזרחים ישראליים נרצחו אתמול בפיגוע בירושלים. אזרח וחיילי צה״ל שהגיעו לנקודה נטרלו את המחבל. האירוע נחקר על ידי השב״כ ומשטרת ישראל".