שלושה נרצחים בפיגוע ירי בירושלים הבוקר (חמישי), אחד מהם הוא הדיין רבי אלימלך וסרמן, כבן 70. שבעה בני אדם נוספים נפצעו ופונו לבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בעיר - ביניהם שלושה במצב אנוש ובסכנת חיים וארבעה במצב בינוני וקל. שני המחבלים שביצעו את הפיגוע חוסלו במקום וברכבם נמצאו מחסניות עם מאות כדורים.

מתחקיר ראשוני של האירוע עלה כי שני המחבלים הגיעו למקום ברכב פורד ששייך לאחד מהם כשהם חמושים בנשק מסוג M16 ובאקדח. השניים יצאו מרכבם, ביצעו ירי לעבר הנוכחים בתחנת האוטובוס ונוטרלו בידי שני חיילים, אחד מהם הוא לוחם מילואים שחזר לאפטר מעזה, ואזרח. כוחות רבים הוזעקו למקום ופתחו בסריקות, במשטרה נערכים לפתיחת כביש 1 לתנועה.

השב"כ עדכן על זהותם של שני המחבלים, אחים משכונת צור באהר שבמזרח ירושלים. מוראד נמר, בן 38 מזוהה עם חמאס והיה כלוא מ-2010 עד 2020 על רקע כוונות לפעילות טרור באכוונת רצועת עזה. הוא ביצע את הפיגוע יחד עם אחיו אברהים נמר, בן 30, שמזוהה גם הוא עם חמאס והיה כלוא בשנת 2014 על רקע פעילות טרור.

 

הנשק איתו ביצעו המחבלים את הירי (צילום: דוברות המשטרה)
הנשק איתו ביצעו המחבלים את הירי | צילום: דוברות המשטרה

פיגוע ירי בכניסה לירושלים (צילום: n12)
המחבלים יצאו מהרכב וירו לכל עבר | צילום: n12

פיגוע ירי בכניסה לירושלים (צילום: n12)
זירת הפיגוע | צילום: n12

פיגוע ירי בכניסה לירושלים (צילום: פלאש 90)
כמה פצועים פונו, בדרגות פציעה שונות | צילום: פלאש 90

מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, קיים הערכת מצב בזירה וערך תחקיר ראשוני. "בשעה 07:38 הגיע רכב עם שני מחבלים חמושים ב-M16 ובאקדח. השניים פרקו מהאוטו והסתערו בירי לעבר האנשים בתחנה", אמר תורג'מן. "מהר מאוד תגובה של שני חיילים שנכחו באזור ואזרח נוסף - נטרלו את המפגעים. זו זירה שכבר חווינו בה פיגוע וגם שם הנטרול היה מהיר, הכוחות פרוסים בכלל הזירות".

עד ראייה לפיגוע בירושלים שחזר: "התחנה הייתה מלאה, הכול היה מפוצץ, חמישה אוטובוסים הגיעו ואז פתאום התפנתה כל התחנה. באותו זמן הגיע רכב, ראיתי מישהו יורד ויורה. התחלתי לשמוע פיצוצים-פיצוצים. הלכתי מאחורי התחנה לבטונדה, התחלתי להסתכל מאיפה זה מגיע. ראיתי חיילים נעים לכיוון המחבל וכיוונתי אותם. התחיל קרב יריות, ראיתי את המחבל קורס".

ניצב דורון תורג'מן, מפקד מחוז ירושלים במשטרה  (צילום: n12)
ניצב דורון תורג'מן, מפקד מחוז ירושלים במשטרה, בזירת הפיגוע | צילום: n12

פיגוע ירי בכניסה לירושלים (צילום: n12)
מחבלים פתחו באש בצומת המרכזית, הבוקר | צילום: n12

פיגוע ירי בכניסה לירושלים (צילום: פלאש 90)
זירת הפיגוע בירושלים, הבוקר | צילום: פלאש 90

פיגוע ירי בכניסה לירושלים (צילום: n12)
כוחות רבים הוזעקו, הכניסה לירושלים | צילום: n12

פיגוע ירי בכניסה לירושלים (צילום: n12)
זירת הפיגוע | צילום: n12

צוותי מד"א נאלצו לקבוע במקום את מותה של אחת הנפגעות, צעירה בת 24. בבית החולים שערי צדק שבירושלים נאבקו על חייהם של שני נפגעים נוספים, גבר ואישה כבני 70 - אך נאלצו לקבוע את מותם. שלושה פצועים נוספים מאושפזים שם במצב אנוש. בהדסה עין כרם מטופלים שלושה נפגעים, כולם בהכרה מלאה: גבר בן 56 במצב בינוני, צעירה בת 22 במצב בינוני, ונער בן 17 במצב קל.

חובש רפואת חירום במד"א משה חמד סיפר: "הייתי בבית כששמעתי את קולות הירי ומיד הגעתי למקום. ראיתי כמה פצועים בזירה, חלקם שכבו וחלקם התהלכו. יחד עם הצוותים הגדולים של מד"א שהגיעו למקום, ביצענו בדיקות רפואיות והענקנו להם טיפול רפואי. לצערנו נאלצנו לקבוע את מותה של צעירה בת 24 ופינינו לבתי החולים בעיר 8 פצועים בדרגות פציעה שונות תוך המשך טיפול רפואי".