על רקע הדיווחים על עסקת שחרור חטופים, בצה"ל ממשיכים כל העת לתקוף ברצועה - אך במקביל נערכים לאפשרות שתהיה הפוגה בלחימה. אז יצטרכו הכוחות להישאר בשטח - לצד כוננות לאפשרות של תקיפה מחודשת של מחבלי חמאס וניסיון לבנות מחדש את כוחו אל מול הלוחמים, מה שהופך את הזירה למאתגרת. לצד זאת, בישראל הבהירו לחמאס: אם תנסו לתקוף בזמן ההפוגה - תותקפו "בצורה לא מידתית".

פעילות קרקעית של כוחות צה״ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
במקביל לתקיפות, צה"ל נערך להפוגה - תוך שמירה על ביטחון הלוחמים בשטח. כוחות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל

על פי ההערכות בישראל, אם אומנם תצא עסקה לפועל, ינסה חמאס, תוך שחרור חטופים, לקבל עוד ימי הפוגה. אם תתקיים הפסקת אש, לא תתאפשר חזרה של תושבים לבתיהם בצפון הרצועה.

ישראל במלחמה - סיקור N12

כמו כן, בישראל ערוכים גם להגביר את התקיפות מול חיזבאללה בלבנון, בזמן ההפוגה בזירה הדרומית. ישראל בוחנת זאת כדי להבהיר לנסראללה את הפרדת הזירות - ולשדר את המסר ששקט בלחימה ברצועה לא אומר שיש גם שקט בזירה הצפונית. בשל כך, נערכים לכך שהמצב בצפון יסלים.

כוחות צה"ל סמוך לגבול עם לבנון (צילום:  Amir Levy/Getty Images)
כוחות צה"ל סמוך לגבול עם לבנון, השבוע | צילום: Amir Levy/Getty Images

בינתיים בצה"ל מרחיקים את כוח חיזבאללה כ-2 קילומטרים מגבול לבנון - שמשם תצפתו המחבלים והקימו מפקדות. באזור הזה התמקמו מחבלים של כוח רדואן, והפעילות נגד חיזבאללה - שמתרחשת על רקע הכניסה שלהם למערכה - מאפשרת את הרחקתם.  

פריסת כוחות מחודשת, והוצאת לוחמים להתרעננות

כחלק מההיערכות לעסקה שתכלול הפסקת אש, ייתכן שצה"ל ישנה את הפריסה של הכוחות בשטח. בצה"ל בנו בשטחי הלחימה מרחבים מוגנים לצורך שמירה על ביטחון הכוחות. בנוסף, מתקיימות הכנות כדי שתהיה לכוחות האפשרות לשהות ולהתנייד בשטח - מבלי שחמאס יידע על מקומם במהלך ההפוגה ואחריה. עם סיום ההפוגה ייערך צה"ל להמשך הפעולה הקרקעית.

פעילות קרקעית של כוחות צה״ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
בצה"ל שוקלים: להוציא כוחות להתרעננות בזמן הפוגה אפשרית | צילום: דובר צה"ל

בנוסף, בזמן ההפוגה צה"ל שוקל להוציא כוחות להתרעננות - ואולי אף בהמשך עשוי לדלל את הכוחות. התרעננות כזו חשובה ללוחמים שנמצאים בשטח הלחימה קרוב לחודש - ותסייע להם להמשך הפעילות.

למרות הדיווחים על עסקה קרובה: ההתקדמות של צה"ל נמשכת  

כוחות צה"ל ממשכים גם היום בתקיפה הקרקעית בצפון הרצועה - בזייתון, בבית לאהייה ובג'באליא - ונערכים להרחבת הפעילות שם כדי להשלים את כיבוש השכונות הללו. רק ביממה האחרונה, כלי טיס תקפו כ-250 מטרות של חמאס - ובהן עשרות מחבלים, משגרי טילים ותשתיות טרור שונות.

טיל נ"ט שנמצא מוסתר מתחת למיטת תינוק (צילום: דובר צה"ל)
טיל נ"ט שנמצא מוסתר מתחת למיטת תינוק ברצועה | צילום: דובר צה"ל

בנוסף, לוחמי צוות קרב של חטיבת הראל איתרו בבית מחבל נוח'בה ברצועה מצבור אמצעי לחימה, וצוות קרב חטיבתי של חטיבה 14 איתר טיל נ"ט שהוסלק מתחת למיטת תינוק.