סיכום היום ה-45 למלחמה: בקרבות פנים מול פנים מול המחבלים, צה"ל המשיך להעמיק היום (שני) את הלחימה במעוזי חמאס - בזיתון, בג'באליה ובבית לאהיא. שם חוסלו מחבלים רבים שהסתתרו בלב שכונות מגורים. פירי מנהרות הושמדו, מפקדת חמאס נכבשו והוחרם חומר מודיעיני.

לוחמי נח"ל כבשו את בית המשפט של חמאס בעזה
לוחמי נח"ל כבשו את בית המשפט של חמאס בעזה

שלושה מפקדי פלוגה של חמאס חוסלו

צה"ל תקף באמצעות מטוסי קרב, בהכוונה מודיעינית של אמ"ן ושב"כ, וחיסל שלושה מפקדי פלוגה נוספים של חמאס.

"מכלול האש של צוות קרב חטיבת הנח"ל זיהה וחיסל חוליית מחבלים בעת שנכנסו למבנה סמוך. כתוצאה מהתקיפה שבוצעה, המחבלים חוסלו והושמד מחסן האמל"ח שבו הם הסתתרו", נמסר מדובר צה"ל.

לוחמות ולוחמי גדוד 414 ('נשר') בפעילות ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמות ולוחמי גדוד 414 ('נשר') בפעילות ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

מתחילת המלחמה: 300 מחבלים נחקרו

לוחמי יחידת 504, חוקרי השטח וחוקרי המתקנים חברו לגדודים האורגניים כדי לחסל מחבלים, לסייע בפינוי התושבים ולהעמיק בממצאים העולים מהשטח

במסגרת חקירות המחבלים שמתנהלות, מאז תחילת הלחימה נחקרו 300 מחבלים מכלל ארגוני הטרור ברצועת עזה. אלו מסרו מיקומי מנהרות טרור תת-קרקעיות, מחסנים ואמצעי לחימה, לצד חשיפת שיטות פעולה של האויב ומאמצי היטמעות האויב בתוך אוכלוסייה אזרחית.

כוחות צה״ל בלחימה ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה״ל בלחימה ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

במסגרת המאמץ לפינוי האוכלוסייה האזרחית מצפון הרצועה, הפעילה היחידה מגוון כלים מבצעיים -בעזרתם ביצעה יותר מ-30 אלף שיחות, נשלחו מעל ל-10 מיליון מסרונים, נשלחו יותר מ-9 מיליון הודעות מוקלטות ופוזרו כ-4 מיליון כרוזים ועלונים מן האוויר והיבשה הקוראים לאוכלוסייה להתפנות.

הוכרע גדוד מרכזי של חמאס

כוחות ההנדסה, החי"ר והשריון של אוגדה 36 פעלו להכרעת גדוד "זיתון" של חמאס - אחד הגדודים המרכזיים של ארגון הטרור הפועל באזור שכונת זיתון שבעיר עזה, ומתבצר בלב שכונות מגורים, בתי חולים, בתי ספר וגנים כשהוא מסתתר ותוקף מתוך תשתיות אזרחיות.

לוחמי צוות הקרב של חטיבת גולני הובילו את תחילת הלחימה בזיתון. הם נתקלו בעשרות רבות של מחבלים מאז תחילת הלחימה בשכונה, ניהלו קרבות פנים אל פנים מולם ועד כה חיסלו רבים מהם.

תצלומי אוויר של בית החולים שיפאא' (צילום: דובר צה"ל)
תצלומי אוויר של בית החולים שיפאא' | צילום: דובר צה"ל
ישראל, מפציצה, עזה, חרבות ברזל (צילום: רויטרס)
ישראל מפציצה בעזה | צילום: רויטרס

בנוסף, לוחמי צוות הקרב של חטיבה 188 השתלטו על כמה יעדים מרכזיים של גדוד "זיתון", בהם לשכתו של מפקד חטיבת עזה והמפקדה המרכזית של הגדוד. הכוחות סרקו את המרחב, איתרו אמצעי לחימה רבים ובסיום הסריקות השמידו את לשכתו של מפקד החטיבה.

הכוחות גם איתרו מעבדה לייצור רקטות, חומרי חבלה ונפץ, פיר מנהרה, אמל"ח רב וכלי טיס בלתי מאוישים בתוך מסגד בשכונה. בנוסף, הם השמידו פירי מנהרות, נכבשו מפקדות של ארגון הטרור חמאס, הוחרם חומר מודיעיני ששימש את הארגון ללמידה על אמל"ח צה"לי והותקפו מבנים נוספים שמהם ירו מחבלים אל עבר כוחות צה"ל.