"הדעת מסרבת לקבל את הנורא מכל - השארת לנו מכתש בלב": אלפים ליוו הערב (ראשון) את חן אמיר ז"ל, סייר עיריית תל אביב שנרצח בפיגוע בנחלת בנימין, בדרכו האחרונה. חן ניסה לעצור לבידוק את המחבל שעורר את חשדו, ונורת למוות. התושייה שלו וחתירתו למגע מנעו ככל הנראה פיגוע גדול בהרבה. בקולות הקשר מהפיגוע שפרסמנו ב"המהדורה המרכזית" נשמע שותפו של חן קורא: "דחוף, צריך סיוע לחן. חן נפצע. המחבל ירה בו".

הלוויתו של חן אמיר ז"ל (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
ורד, אלמנתו של חן אמיר ז"ל, בהלווייתו | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90
הלווייתו של חן אמיר (צילום: רויטרס)
הלווייתו של חן אמיר ז"ל | צילום: רויטרס

לאחר שמפכ"ל המשטרה קיבל את התחקיר הראשוני של הפיגוע, בכוונתו להעניק צל"ש לחן ולסייר שנטרל את המחבל. במקביל, מפקדי המחוזות במשטרה הונחו להגביר כוננות, במיוחד במקומות בילוי הומי אדם, לאור התרעות מודיעיניות. כמו כן, המפקדים הונחו לחדד את הנהלים לשוטרי משטרת תל אביב ולאנשי סיירת הביטחון של עיריית תל אביב.

קולות הקשר מהרגעים שאחרי הפיגוע

סייר: חברים, פיגוע! חברים, פיגוע! דחוף, אמבולנס! אמבולנס לנחלת בנימין – מונטיפיורי. אמבולנס אליי, חן נפצע. אמבולנס אליי!".

מוקדנית: "חבר'ה, אמבולנס מונטיפיורי – נחלת בנימין. כלל הצוותים לנחלת בנימין – מונטיפיורי".

סייר: "דחוף, צריך סיוע לחן. חן נפצע! המחבל ירה בו! בבקשה סיוע דחוף, אני לבד. המחבל מנוטרל, חן פצוע. בבקשה!".

מוקדן: "עוז, תמתין שנייה אחת, עוז. בוא תגיד לנו מה הדיווח".

סייר: "מונטיפיורי – נחלת בנימין, מחבל עם תיק. זיהינו אותו, רצינו לבדוק אותו, שלף אקדח מאחורי החולצה, ירה בחן, אני נטרלתי אותו. אני עם המחבל לבד, הנשק שלו פה לידי".


חן, בן 42 במותו, הניח אחריו אישה, שלוש בנות ומשפחה כואבת. הוא החליט לתרום את איבריו ובעקבות בקשתו, חלקי גופו יסייעו ויצילו חיים של כ-50 בני-אדם. בהלוויה נכחו בין היתר השר אופיר אקוניס, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ואנשי סיירת סל"ע.

"אני רוצה להודות לך על הזוגיות המדהימה שהענקת לנו, על הבנות היפות שנתת לי ששואלות איפה אבא כל שנייה", ספדה האלמנה ורד. "אחרי שסיפרתי לבנות הן אמרו לי: 'אבא הקריב את החיים למען עם ישראל'. מיקה מעכלת בדרכה, אמה מחכה לשמוע את האופנוע ולצעוק 'הנה, אבא הגיע'. אתה הגיבור הלאומי, הגיבור הפרטי שלנו שחסר לנו כל כך. באמת לוקחים את הטובים ביותר. לפני שלושה ימים היינו בפסטיבל אהבה. חיבקנו, שרנו ואמרת לי שאתה רוצה להזדקן איתי. יופיך הפנימי עולה עשרות מונים על יופיך החיצוני. השארת לנו מכתש בלב".

עוז, הסייר שחיסל את המחבל, צעק על קברו של חן: "כל העולם ראה מה עשית. חשפת את בן העוולה הזה. הצלת אלפים. ברגע שהוא נתן לך את הכדור נתתי לו, נקמתי את המוות שלך".

הלוויתו של חן אמיר ז"ל (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
הלווייתו של חן אמיר ז"ל | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

דודתו חן אמרה בשם ההורים והמשפחה: "בדרך כלל נאומים מהסוג הזה לא כותבים. אבל מחמאת כמות האנשים ועוצמת האירוע, חשבתי שאולי כדאי שאכתוב. ביד רועדת ועט רוטטת כתבתי דברים לחן היקר. לדבר על חן בלשון עבר ולהוסיף זיכרונות לברכה זה פשוט לא נתפס. הדעת מסרבת לקבל את הנורא מכל. פיזרת סביבך שבילים של חן".

"חן נרצח בפיגוע והשאיר אחריו הורים שכולים שמתקשים לעכל את הגזרה הקשה שנפלה עליהם", המשיכה. "ורד אלמנתו היקרה אולי לא תוכל להכיל את האובדן ולא תראה אותו יותר. שלוש בנותיו לא יראו אותו. לעולם לא נוכל להשלים עם בשורת האיוב. אם זה לא אסון אז מה הוא אסון לשמו. חן היה ביטחוניסט עוד מילדותו, התברך בשפע של ברכות, צניעות, דרך ארץ ואהבת חינם".

הלוויתו של חן אמיר ז"ל (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
הלווייתו של חן אמיר ז"ל | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

השר אקוניס ספד לחן: "חן גיבור גדול שמנע אסון גדול בהירצחו ציווה חיים של ישראלים רבים. באומץ ליבו, הוא הציל בגופו ישראלים רבים. לא בכדי הוא חזר ליחידת סל"ע ובחר לשרת בחוד החנית של היחידה. בעיר שאינה יודעת הפסקה. כתושב בה כל חיי, בשם השכנים ברחוב המבלים וההמונים, תודה גיבור ישראל. תודה והצדעה אחרונה. אתמול עמדנו שוב כולנו בני העיר הגדולה כתף אל כתף עם תושבי הקיבוצים. כתף אל כתף עם ערי הפריפריה. האויב לא מבדיל בינינו. אנחנו עם אחד. כולם יחד בירושלים, בעוטף, במדינתנו, במולדתנו ובארצנו".

עוד קודם להלוויה, חבריו של חן לסיירת סל"ע של עיריית תל אביב, שוטרים ואנשים שכלל לא הכירו אותו בחייו ליוו אותו בשיירת אופנועים מיוחדת מתל אביב, מקום הפיגוע, עד לקיבוץ ולבית העלמין.

אביו שבתאי סיפר ששעות לפני הפיגוע שבו נרצח, חן נסע דרומה וביקר את משפחתו בקיבוץ שבו גדל: "הוא שמח פה עם הילדות, מטפל בילדות. בשעה 15:30 הוא יצא, בשעה 19:00 הוא כבר לא היה בין החיים".

בזירת הפיגוע הוקם אתר הנצחה מאולתר. בין תושבי השכונה שהגיעו גם אביטל, פרמדיקית של מד"א ששמעה את הירי מהבית וטיפלה בו ראשונה. "הדבר הראשון שראיתי היה באמת את השוטר יחד עם המחבל", שחזרה. "הוא מצביע לי על השוטר הנוסף בהמשך העלייה ומבקש שאני אפנה אליו, שאני אעזור לו, שהוא צריך שאני אציל אותו".