פיגוע ירי התרחש הערב (שבת) בתל אביב, ובו נהרג גבר כבן 40, אשר נטרל את המחבל במסגרת תפקידו כסייר ביטחון בעיריית ת"א-יפו. הפצוע סבל מפציעות חודרות, ולאחר שקיבל טיפול ראשוני בשטח פונה לבית החולים איכילוב תוך שמבוצעות בו פעולות החייאה - שם נאלץ צוות הרפואה לקבוע את מותו. המחבל שביצע את הפיגוע הוא כאמל אבו בכר, רווק, תושב רמאנה. כעבור כשעתיים מרגע נטרולו - הוא מת מפצעיו.

האירוע התרחש ברחוב מונטיפיורי שבנחלת בנימין בתל אביב. לצד הצוותים, גם מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הגיע לזירה. ראש הממשלה נתניהו מקבל עדכונים באופן שוטף על פרטי הפיגוע. שבתאי אמר בהגיעו למקום: "צוות של פיקוח סלע, פקחים של עיריית תל אביב שעובדים בשיתוף פעולה עם המשטרה, הבחינו בחשוד כבן 22 שלא נענה לקריאותיהם - ושלף אקדח ופגע באחד מהם". 

פיגוע ירי במונטיפיורי, תל אביב (צילום: לפי סעיף 27 א')
מפכ"ל המשטרה בזירת הפיגוע, הערב | צילום: לפי סעיף 27 א'

במשטרה עדיין לא יודעים בוודאות מה היה יעדו של המחבל. אחת האפשרויות שנבדקות היא שהמחבל, שוהה בלתי חוקי, התכוון להגיע לקפלן ושם לבצע את הפיגוע. המשטרה חוקרים אם היה לו סייען. ההערכה היא שבשעות הקרובות כוחות הביטחון יגיעו לבית משפחת המחבל. לפי השב"כ, המחבל אבו בכר היה מבוגש בג'נין במשך חצי השנה האחרונה, והוא מזוהה עם ג'יהאד אסלאמי. 

"הסייר השני שלף אקדח ופגע בו, אחרי מרדף קצר, ונטרל אותו", סיפר המפכ"ל. הוא עדכן על זהותו של המחבל: "ככל הנראה תושב ג'נין, עם מכתב שבו הודיע שהוא מתכוון להקריב את עצמו. אנחנו מאששים את האפשרות שיש שותפים ומאבטחים את האזור". המפכ"ל עדכן שההפגנה הצפויה בתל אביב תתקיים כסדרה: "יש כוחות שלמים שנמצאים באזור המחאה".

המפכ"ל קובי שבתאי בזירת הפיגוע במונטיפיורי, תל אבי
המפכ"ל קובי שבתאי בזירת הפיגוע
פיגוע ירי במונטיפיורי, תל אביב (צילום: גדעון מרקוביץ'/TPS)
זירת הפיגוע בתל אביב, הערב | צילום: גדעון מרקוביץ'/TPS

המפכ"ל הנחה את כל הבלשים והחוקרים של משטרת תל אביב לנסות ולהתחקות אחר המחבל. הוא ביקש לבדוק מתי נכנס לשטח ישראל, איך נכנס ואם היו לו סייענים שעזרו לו להגיע לזירה. עוד הנחה שבתאי את השוטרים לרכז כוחות באזור קפלן כדי לאבטח את המפגינים.

חובשי רפואת חירום במד"א שי בכר ושמעון פנחס סיפרו: "ראינו המולה רבה, גבר כבן 40 שכב כשהוא מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה עם פציעות חודרות בגופו. תוך כדי פעולות החייאה העלינו אותו לניידת טיפול נמרץ ופינינו אותו לבית החולים כשמצבו אנוש". בשעה זו הוא נמצא בחדר הטראומה בבית החולים איכילוב ועובר סדרת ניתוחים",.

המחבל שביצע את פיגוע הירי בתל אביב
כאמל אבו בכר, המחבל שביצע את פיגוע הירי בתל אביב

דובר המשטרה, רב ניצב אלי לוי, אמר: "אחד המאבטחים ראה אדם חשוד וניגש אליו, הוא החל בירי וכתוצאה מכך אדם נפצע קשה. כרגע אנחנו נמצאים בזירה, מקבלים סקירה. המפכ"ל היה בדרך כמדי מוצאי שבת לחפ"ק המחאה, ותוך כדי הנסיעה קיבלנו את ההודעה. צריך להצדיע לשני המאבטחים".

פיגוע ירי במונטיפיורי, תל אביב (צילום: גדעון מרקוביץ'/TPS)
זירת הפיגוע בתל אביב, הערב | צילום: גדעון מרקוביץ'/TPS
פיגוע ירי במונטיפיורי, תל אביב (צילום: גדעון מרקוביץ'/TPS)
זירת פיגוע הירי בתל אביב, הערב | צילום: גדעון מרקוביץ'/TPS

הפיגוע התרחש בכך שהמחבל הגיע והחל לירות לעבר האנשים שנמצאו במקום. הראשון שהגיע למקום היה פקח של עיריית תל אביב יחד עם שוטר ממשטרת תל אביב, והשניים החלו בקרב יריות מול המחבל. הפקח נפצע באורח אנוש, אך הם מצליחים לנטרל את המחבל. צוותי מד"א סיפרו שהאזרחים שנפגעו מצבם מוגדר קל, כאשר רובם נפגעי חרדה. 

חשד לפיגוע ירי במונטיפיורי, תל אביב (צילום: לפי סעיף 27 א')
ניידת טיפול הנמרץ שפינתה את הפצוע מזירת הפיגוע | צילום: לפי סעיף 27 א'
חשד לפיגוע ירי במונטיפיורי, תל אביב (צילום: לפי סעיף 27 א')
זירת הפיגוע בתל אביב | צילום: לפי סעיף 27 א'