ההסכם הימי בין ישראל ללבנון מובא כעת (רביעי) לאישור הקבינט, ובהמשך יובא גם לאישור הממשלה. מוקדם יותר הוא הונח על שולחן הכנסת, אך לא ברור אם המליאה תידרש לאשרו. ההסכם מסדיר את אופן השימוש המותר לכל מדינה במשאבים בשטח הטריטוריאלי שלה, וקובע קו גבול מוסכם בעניין זה.

לקריאת ההסכם המלא עם לבנון שהונח על שולחן הכנסת - לחצו כאן

לפי שעה, לא ברור אופן הליך אישורו המלא של ההסכם הימי. לאחר שיאושר בידי הממשלה, הוא עשוי לעבור לאישור הכנסת, אך לא בטוח שזה יקרה. מחשש שלא יעבור לאישור הכנסת, פורום קהלת וארגון לביא עתרו לבג"ץ בבקשה שייתן צו ביניים לעיכוב הליך אישור ההסכם.

החלה ועדת השרים השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
הקבינט דן בהסכם הימי, היום | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
החלה ועדת השרים השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
הקבינט דן בהסכם הימי, היום | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

המדינה הגיבה הבוקר לעתירות שטרם הוחלט כיצד יאושר ההסכם, והשופט מינץ קיבל את התגובה - ודחה את הבקשה למתן צו ביניים. "לאחר עיון בבקשות ובתגובות המשיבים, נחה דעתי כי נוכח סדר היום המעודכן, אין מקום לשנות מהחלטתי מיום 3.10.22 במסגרתה נדחתה הבקשה למתן צו ביניים", קבע מינץ.

אתמול העבירה היועמ"שית את חוות דעתה בעניין הליך אישורו של ההסכם. עו"ד גלי בהרב מיארה אמרה שעדיף שההסכם יועבר לאישור הכנסת, אך אין מניעה משפטית שלא להעבירו בכנסת. עוד כתבה היועמ"שית כי יש קשיים לחתום על ההסכם בתקופת בחירות, אך אין מנעה משפטית לעשות זאת. 

מליאת הכנסת (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
ההסכם יובא לאישור הכנסת? המליאה | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

בינתיים, ראש הממשלה לפיד הודיע שיקיים מסיבת עיתונאים מיוחדת בעניין ההסכם הערב בשעה 20:00. ראש האופוזיציה נתניהו, שהביע התנגדות רבה להסכם ותקף על כך את הממשלה, הודיע שיקיים תדרוך לסיעת הליכוד על ההסכם בכנסת בשעה 15:30.

חסן נסראללה (צילום: רויטרס)
רמז שיכבד את ההסכם, אך עקץ: "מבחינתי הגבול נגמר בעזה" | צילום: רויטרס

אמש נאם מזכ"ל החיזבאללה נסראללה - ואמר שהארגון יקבל כל החלטה של ממשלת לבנון. "מההתחלה אמרתי, העיקר שלבנון תוכל להפיק את הגז והנפט מהים", אמר. "כשנאמר לי שלשם כך צריך להגיע להסכם סימון גבול אמרתי בסדר - בבקשה תגיעו להסכם". עם זאת, נסראללה עקץ ואמר שמבחינתו הגבול הימי של לבנון נגמר בעזה.