ההסלמה בירושלים וביו"ש: רף האלימות בירושלים ירד ביומיים האחרונים ומסתמנת רגיעה מסוימת – כך דיווחנו אמש (שבת) ב"חדשות סוף השבוע" על פי המשטרה. אבל בצפון השומרון צה"ל פועל, ויידרש להגביר את הפעילות ההתקפית שלו – סיכול פיגועים ומעצרים – כדי לנסות ולצמצם את פיגועי הירי שיוצאים משכם ומג'נין.

גל הטרור - סיקור נרחב ב-N12

מול האלימות הקשה שמפגינים הפלסטינים, מזהירים בשב"כ שגורמים בעלי אינטרס בקרב הימין הקיצוני מנסים גם הם ללבות את השטח, כמו בעימותים הקשים שאירעו בשבוע האחרון בחווארה. לטענת גורמי ביטחון, אירועים כמו זה עלולים להרחיב את מעגל האלימות, ועלול להרחיב אותו מיהודה ושומרון לשטח ישראל.

ביקורי היהודים בהר הבית צפויים להתחדש היום ויתקיימו לאורך החג. הר הבית היה מחוץ למעגל האלימות והעימותים במהלך השבוע האחרון בירושלים. גם עכשיו אין מידע על כוונות להפר את הסדר בהר הבית, אבל ידוע שאין שם באמת חוקים ולכן הכוננות שם תהיה מוגברת. בסך הכל, יש ירידה באירועים ובעוצמתם כבר מיום חמישי, ואפשר בהחלט לדבר על מגמה שמסתמנת. עם זאת, מדובר במידה רבה ב"שקט כבוש" בידי מאות שוטרים ולוחמי מג"ב, שפועלים במזרח ירושלים.

עימותים במחנה הפליטים שועפאט (צילום: פלאש 90)
מסתמן: מגמת ירידה באלימות. עימותים במחנה הפליטים שועפאט, השבוע | צילום: פלאש 90

בינתיים, סוף שבוע רגוע יחסית עבר על ירושלים למרות המתיחות הביטחונית, כאשר בשוליים המשיכו עימותים אלימים בין התושבים הערבים במזרח העיר לבין כוחות המשטרה. בשכונת שיח' ג'ראח תיעוד מטריד של צעירים יהודים נטפלים לתושב ערבי, תוקפים אותו ועוזבים את המקום.

מהצד השני, תושבים ערבים שזורקים אבנים באותה השכונה ופוצעים קל תושב יהודי. "שיתחשבו באנשים שגרים פה, יותר מ-80 אלף איש פלסטינים", קרא אחד מתושבי שועפאט. "בקבוקי תבערה, אבנים וזה. למה? בגלל הנקמה שעושים החיילים. הגזענות מביאה אלימות", הבהיר.

למרות הרגיעה היחסית, הכוננות המשטרתית בשיאה ובסוף השבוע הושלם גיוס של ארבע פלוגות מילואים לחיזוק הכוחות בבירה. "כולם ערים למה שקורה ומתרחש בשטחים", אמר ניצב משנה אבי כהן, מפקד מרחב דוד במשטרת ירושלים. "אנחנו פרושים בכל מקום עם מוכנות מבצעית, אנחנו משתמשים במגוון האמצעים הטכנולוגיים, מגוון שיטות, בשביל לוודא שכל מי שמגיע יעשה את זה בצורה הכי בטוחה שיש", הוסיף.

תיירים ואזרחים רבים מרחבי הארץ לא נרתעו מהמצב הביטחוני ופקדו את ירושלים בימי החג. "אני שמח שבינתיים תושבי מדינת ישראל מצביעים ברגליים, מגיעים לרחובות ירושלים ולסימטאות העיר העתיקה, המונים גודשים את הכותל ואני וחושב שזה אומר הכול", הוסיף ניצב משנה כהן.

כוחות הביטחון בעימותים במזרח ירושלים
כוחות הביטחון בעימותים במזרח ירושלים, במהלך השבוע

"אנחנו באים ספיישל מחולון לירושלים עבור האווירה הזאת שאין אותה באף מקום", סיפרה חני לוי, שבילתה בירושלים בימי החג. "כלום לא משפיע עלינו, וכלום גם לא ישפיע עלינו". גיא, תושב המרכז שהגיע לבקר בירושלים אמר כי "בחרנו להגיע לכאן, פשוט הגענו. זאת המדינה שלנו ואנחנו נהנים מכל רגע".

כוחות המשטרה ערוכים להיפרש ברחבי הבירה גם היום, ערב חג שני של סוכות, בתקווה שערב החג הזה יעבור בשקט על כל תושבי ירושלים - גם במזרח העיר וגם במערב.

בתוך כך, כוחות הביטחון תפסו הבוקר את אחד המחבלים שביצעו את פיגוע הירי שלשום לעבר בית אל. כוח צנחנים עצר את המחבל בכפר דיר ג'ריר ליד רמאללה, ובביתו נתפסו גם אמצעי לחימה, ושני סייענים תושבי הכפר נלקחו גם הם לחקירה.

שלשום ירו מחבלים לעבר בתי היישוב בית אל, צעיר כבן 25 שישב בסוכה שבחצר הבית נפצע קל. כוח צנחנים ששכב במארב סמוך למקום הירי, זיהה את המחבלים, ירה והרג אחד מהם. השני נמלט – ונתפס אתמול.