אחרי ליל הפרעות בירושלים – במערכת הביטחון מוטרדים מקריאות של גורמי ימין קיצוניים שמעוניינים ללבות את השטח. החשש העיקרי במערכת הביטחון הוא מפני גורמי הימין שקוראים לאנשים לקחת את החוק לידיים, ובכך לוקחים חלק בהרחבת מעגל האלימות והעתקתו מיהודה ושומרון לתוך שטח ישראל. במקביל, המהומות במזרח ירושלים התחדשו ונמשכו לאורך כל הלילה (בין חמישי לשישי), 18 חשודים נעצרו.

כוחות הביטחון פעלו הלילה בהיערכות מוגברת במזרח ובעוטף ירושלים עם מגוון אמצעים לשמירת הסדר והביטחון. מאמש ולאורך הלילה, התחדשו הפרות הסדר במספר מוקדים במזרח הבירה. על פי המשטרה, בשכונת שייח ג׳ראח התפתחה הפרת סדר, עימותים אלימים וידוי אבנים בין אזרחים - שכתוצאה מהם, פונו שני פצועים לקבלת טיפול רפואי. שוטרי מחוז ירושלים ולוחמי מג״ב שפעלו במקום, עצרו 11 חשודים בגין ידויי אבנים וההתפרעויות במקום, כשחלקם נתפסו בשעת מעשה. בנוסף נעצרו בביתם חשודים נוספים במעורבות בהפרות סדר שהיו שלשום במזרח העיר.

בתוך כך, אתמול הוצתו 3 בתים ומבנים של פלסטינים בחווארה, לפי החשד על ידי יהודים. העיסוק באירועי החיכוך המתגברים, הן מצד יהודים והן מצד פלסטינים, מסיטים את הקשב של מערכת הביטחון ומדרדרים את המצב הביטחוני. בצל הדברים, במערכת הביטחון חוששים מהמשך העימותים בבירה וביהודה ושומרון במהלך סוף השבוע.

הגורמים הביטחוניים נושאים עיניהם אל הר הבית, מתוך הבנה שהוא המפתח המרכזי שמהווה טריגר להרחבת העימותים. ישנה היערכות נרחבת מאוד באזור ירושלים וקו התפר כדי שאירועי שלשום בערב לא יחזרו על עצמם גם הלילה או במהלך תפילות יום השישי. כחלק מכך, במערכת הביטחון נותנים דגש מיוחד על עצירת ההסתה ברשתות החברתיות ועל מעצרי מנע.

"אנחנו נדרשים לקשב משמעותי לנעשה במזרח ירושלים לטיפול נחוש ובלתי מתפשר בהפרות סדר ואלימות מכל סוג שהיא", מסר מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן בסיום הערכת מצב שקיים אמש. "ההיערכות המבצעית המוגברת בסופ"ש הקרוב תימשך ועלינו לפעול בכל הכלים והאמצעים שברשותנו כדי לטפל באופן נחוש וממוקד בכל מי שינסה להפר את שגרת החיים בעיר ולהפר את הסדר בימי חג הסוכות. לצד המאמץ המבצעי בשטח, נרכז מאמץ מודיעני וחקירתי גם לסגירות מעגל ומעצרים נוספים של חשודים בהפרות הסדר".

המפכ"ל קובי שבתאי ומפקד מחוז ירושלים דורון תורג'מן (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
"נדרשים לקשב משמעותי במזרח ירושלים", ניצב תורג'מן לצד המפכ"ל שבתאי (ארכיון) | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

בר-לב: "לא חושב שהולכים לשומר החומות 2"

גורמים במערכת הביטחון מתחו ביקורת על המשטרה בגין הטלת הסגר על שועפאט, כמו גם על הפעלת כוח יתר, שהובילו לטענתם להתפרצות הגדולה הלילה. שר הביטחון גנץ ביקש למתן את הפעולות ולא לייצר פרובוקציות בניסיון להרגיע את השטח במזרח ירושלים. במקביל, בצה"ל נערכים להתמודד עם קבוצת החמושים בשכם שאחראית על סדרת הפיגועים האחרונה שיוצאת מהעיר.

"אין ספק שיש כאן בערה שנדלקת", אמר אמש השר לביטחון הפנים עמר בר-לב בריאיון לחדשות 12 בנושא ההתפרעויות הלילה. "לא היה איזשהו מודיעין – לא שלנו, לא של השב"כ או צה"ל. למרות זאת, בתוך מספר שעות משטרת ישראל הצליחה להתגבר על המהומות האלה. תגברנו את ירושלים עם עוד פלוגות מג"ב. הוריתי לגייס ארבע פלוגות מילואים למקרה שהאירועים יתפשטו עוד יותר למקומות אחרים".

"אני לא חושב שאנחנו הולכים לשומר חומות 2, אבל יש פוטנציאל של התרחבות", המשיך. "עשינו שני דברים - הגברנו את הכוחות בירושלים, גייסנו פלוגות מילואים ונתנו לעשרות אלפי הפליטים לחזור לחיי היום יום שלהם. רוב התושבים יודעים שהמשטרה יודעת להגן עליהם. חס וחלילה לא נתעלם מהאירועים הקשים שהיו, לכן נקטנו בפעולות שעליהן קיבלתי החלטה יחד עם השב"כ והמפכ"ל. האירועים בירושלים המזרחית לא יכולים לקרות בבירת מדינת ישראל".

"צה"ל הוא הצבא היחיד שנדרש להילחם ב-6 זירות במקביל", אמר הערב הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי באירוע של קרן "הישג" בתל-אביב. "נתקוף את אויבינו בכל מקום – בצפון כשיוצבו טילים ובדרום כשיאיימו לפגוע בתושבי העוטף. אנחנו נדע לצאת בזמן למבצע ולהפתיע אותם". בצל המרדף שנמשך אחר המחבלים שנמלטו אמר כוכבי: "נמשיך לרדוף אחרי אויבינו לילה לילה, עד אחרון המרתפים והסמטאות, כדי למנוע מהם לפגוע באזרחי מדינת ישראל".