החיפושים אחר המחבל שביצע את הפיגוע במחסום שועפאט ורצח את סמלת נועה לזר ז"ל נמשכים, ובשכונה המזרח-ירושלמית ומחנה הפליטים הסמוך מנסים תושבים להקשות על המצוד, שמתנהל בעיקר בשכונתם. בתיעודים שנפוצו היום (שבת) ברשתות החברתיות נראים צעירים פלסטינים רבים מאזור שועפאט שמגלחים את שיערות ראשם כדי להידמות למחבל עודאי תמימי, ובכך להקשות על כוחות הביטחון לזהות אותו.

החיפושים אחר המחבל והפרעות במז' י-ם - סיקור N12

כוחות הביטחון ממשיכים במצוד הנרחב, שהתפשט אל מחוץ למחנה הפליטים שועפאט, כאשר בימים האחרונים התפתחו מהומות קשות בכל מזרח ירושלים. ההתפרעויות החלו בעקבות הטלת כתר על שועפאט כדי לאתר את המחבל, מה שלא סייע. לאחר ליל הפרעות בין רביעי לחמישי, הוחלט להסיר את הכתר מהשכונה. עם זאת, כוחות הביטחון ממשיכים בסריקות לצד פעילות במישור המודיעיני.

הכוחות עצרו עד כה שישה בני אדם, מתוכם ארבעה בחשד למעורבות בפיגוע. שלושה מהעצורים שהו עם המחבל באוטו ומעורבותו של העצור הרביעי בפיגוע נבדקת. המחבל עדיין מסתתר ובמערכת הביטחון בודקים חשד שסייענים מנסים לעזור לו להימלט ליהודה ושומרון.

צעירים בשועפט מגלחים את הראש (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
כדי להקשות על המצוד - צעירים בשועפט מגלחים את הראש | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

שניים מהעצורים הם אחיו של המחבל, ובמערכת הביטחון בודקים מה הם ידעו על כוונותיו, ואם ידעו - מדוע לא עצרו אותו. ברשתות הערביות הופץ תיעוד מהחיפושים אחר המחבל בבתי התושבים בשועפאט. בתיעוד נראים כוחות ימ"מ ושב"כ פורצים פנימה וסורקים את הבתים. המחבל הגיע בטרמפ למחסום בשועפאט, פתח באש ונמלט למחנה הפליטים שמכותר עכשיו.

במקביל לחיפושים אחר תמימי שביצע את הפיגוע במחסום שועפאט, כוחות רבים ממשיכים גם במצוד אחר המחבל שביצע את הפיגוע ליד שבי שומרון, שבו נהרג סמ"ר עידו ברוך ז"ל. המרדף מתנהל גם בשטח וגם במישור המודיעיני, ובצה"ל מעריכים שהמחבל מסתתר בכפר דיר שרף וזוכה לסיוע מקומי.

עודי כאמל תמימי, המחבל החשוד בביצוע הפיגוע
עודאי תמימי, המחבל החשוד בביצוע הפיגוע במחסום שועפאט

אחרי שורה של פיגועים וניסיונות פיגוע, בצה"ל שוקלים פעולה נרחבת בשומרון ומתכוונים לבצע פעולות סיכול משמעותיות בקבוצות מחבלים כמו "גוב האריות" בשכם. על פי הפלסטינים, המחבל שייך לקבוצת "גוב האריות" משכם, קבוצת חמושים שאחראית למרבית פיגועי הירי באזור בתקופה האחרונה. בפיקוד המרכז מבינים ששעון החול הולך ומתהפך, ושאין מנוס מביצוע פעולות משמעותיות וממוקדות יותר כנגד קבוצות של מחבלים חמושים שיוצאות לפגע ביהודה ושומרון.

הפיגוע במחסום שועפאט בירושלים (צילום: פלאש 90)
המצוד נמשך. זירת הפיגוע, מחסום שועפאט בירושלים | צילום: פלאש 90

לאחר הפיגוע, הגיע שר הביטחון בני גנץ לזירה במחסום שועפאט יחד עם מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון תורג'מן, מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן ובכירים נוספים. גנץ ביקש להודות לשוטרים ולחיילי גדוד ארז "על פעילותם לאורך כל השנה ובמיוחד בימים אלה למען הגנה על אזרחי ישראל במעבר בפרט ובגזרה בכלל". שר הביטחון ביקש להשתתף בצער משפחתה של סמל נועה לזר ז"ל ולמסור רפואה שלמה לפצועים, ואמר כי הוא בטוח ש"בקרוב נשים את ידינו על המחבל ומי שסייע לו".