דרכו האחרונה: לוחם הימ"מ נעם רז ז"ל, שנפל ביום שישי בלחימה עם מחבלים בבורקין שבאזור ג'נין, הובא היום (ראשון) למנוחות. הוא הניח אחריו את אשתו אפרת וששת ילדיהם: בארי, איתם, בניה, שגב, נווה והללי. אלמנתו אפרת ספדה לו: "תודה שזכינו בך ותודה שבחרת בי להיות אשתך". מאות חיכו לבני המשפחה עם דגלי ישראל ושלטים לזכרו בדרך מביתם לבית העלמין. 

"בחייך, נתת את כולך לעם ישראל אז הוא בא היום להגיד תודה", אמרה אלמנתו של רז. "תודה שלימדת אותנו צניעות והסתפקת במועט, תודה על החיים האהבה והשמחה שהכנסת בבית. אצלך, כל הערכים באו לידי ביטוי במעשים, החיבור לאדמה, לבנות ולהצטרף ליישוב חדש. הלב נקרע מגעגועים ואהבה".

רז בן ה-47, שהועלה לדרגת רב נגד לאחר נפילתו (הדרגה הגבוהה ביותר לנגדים), נטמן בהר הרצל בירושלים לאחר שנתרמו קרניות עיניו. בדרכו האחרונה ליוו אותו מאות אנשים, וגם כשחזרה המשפחה לקידה חיכו שם מאות אנשים עם דגלי ישראל ושלטים לזכרו.

הלווית לוחם הימ''מ נעם רז ז''ל בהר הרצל (צילום: דוברות המשטרה)
"היה גיבור בחייו ונותר גיבור במותו" | צילום: דוברות המשטרה

רונן, גיסו של נעם, תיעד את שיירת המנחמים והמעודדים בדרך ליישוב וכתב: "אנחנו בדרך לקידה, בחזרה מההלוויה הקשה בהר הרצל, ורוצים להודות לעם הנפלא שלנו. לאורך כל הנסיעה עומדים בצד הדרך אנשים, נשים וטף ומצדיעים לנעם ומנחמים אותנו. אני יושב ברכב ליד אימא שלו שלא מפסיקה להתרגש".

"שמור עלינו ממרום כמו ששמרת על הארץ"

בניו של רז ספדו לו: "אבא, מי שכתב את המשפט 'אמור מעט ועשה הרבה' בטוח הכיר אותך. היה לך חלום להכניס ספר תורה ואנחנו נגשים אותו לעילוי נשמתך. תמיד היית שמח בחלקך ואף פעם לא שמענו אותך מתלונן. אתה צנוע, גיבור, על אדמת הקודש אתה האדם הכי טוב בעולם. אנחנו מאמינים שיש לך נחת רוח גדול במרומים".

אסתר, אימו של נעם, אמרה: "נעם, בן יקר ואהוב שלי, היית לי לתמך בכל המצוקות כשהחיוך אינו מש מפניך. השקעת בבית ובמשפחתך, אהבת את הארץ ונטעת בה מטע זיתים. היה שלום ילד אהוב, שמור עלינו ממרום כמו ששמרת על הארץ".

גם אחיו ואחותו קראו דברי פרידה: "עכשיו כולם מכירים אותך ומספרים איך היית כחבר וכלוחם.דאגת תמיד לכולם, כולם מדברים על המיוחדות שבך, היית אח מסוג אחר. תודה שהיית בשבילנו אוזן קשת ואישיות לדוגמא אתה אח מושלם ובן מדהים שדאג תמיד לכיבוד הורים. "תמונות שלנו יחד וזכרונות ילדות מרצדות מול עיניי. אני עוד לא יכול לכתוב עליך בלשון עבר, אתה עמוד התווך של הבית, תומך, מחבק, אבא ובעל מסור, בן אוהב אחד שדואג, דוד וחבר נאמן. לנצח אחי, אזכור אותך". 

רס"ב נעם רז, לוחם הימ"מ שנהרג
הניח אחריו אישה ו-6 ילדים, קרניות עיניו נתרמו. נעם רז

טקס ההלווייה התקיים במעמד השר לביטחון הפנים עמר בר לב, מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי, מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן, ראש אמ"ש ניצב בועז גולדברג, מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס, סגן מפקד מג"ב תנ"צ בריק יצחק, מפקד הימ"מ תנ"צ ח', סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה ומשמר הגבול - וכמובן משפחתו וחבריו של נעם ז"ל, מפקדי ולוחמי היחידה.

רז התגורר עם משפחתו ביישוב קידה: הוא התגייס לימ"מ בשנת 1999 ומאז שירת כ-23 שנים כלוחם בשלל תפקידים, ביניהם פרמדיק, צלף ופורץ. לוחם נועז בעל אומץ לב: במשטרה ציינו שהשתתף במאות פעילויות והציל את חיי חבריו ליחידה ושמר על ביטחון אזרחי ישראל.

גם המפכ"ל נשא דברים ואמר: "נעם מצטרף היום לשורה ארוכה של שוטרים ולוחמים, שמאז קום המדינה ועד היום, מצאו עצמם במשימות הגנה, התקפה ויוזמה, מול האויב וארגוני הטרור. אזרחי ישראל רואים איך בחודשים האחרונים, שוטרי משטרת ישראל חוצצים בגופם בינם לבין אלו המבקשים לפגוע בהם, להסב נזק, להטיל אימה ולערער את חוסנה של המדינה".

עוד ציין המפכ"ל: "המחיר שאנו משלמים בהגנה על ביטחון המדינה ואזרחיה הוא מחיר שאין יקר ממנו, ולמרות זאת אנו רואים יותר ויותר שוטרים ולוחמים חדורי מוטיבציה שפועלים בגבורה וחירוף נפש של ממש. כזה היה נעם זיכרונו לברכה - לוחם עתיר זכויות שלא ויתר לרגע על שליחותו הלאומית וערכיו מבית".

הלווית לוחם הימ''מ נעם רז ז''ל בהר הרצל‎ (צילום: דוברות המשטרה)
"חלק מהמבצעים יישארו חסויים לעד" | צילום: דוברות המשטרה

רנ"צ שבתאי אמר כי "נעם גילם בדמותו את כל מה שיפה באלו הנלחמים על הגנת המדינה - איש ההתיישבות בארצנו, איש האדמה ומטע הזיתים, איש המשפחה המסור והאבא הנערץ של הילדים, הבעל שידע להעניק ולתת למרות התפקיד התובעני, החבר שהיה שם תמיד והלוחם שהסתער קדימה, התנדב לכל משימה, חתר למגע ולא פעם העניק טיפול רפואי תחת אש. היום אנו מלווים למנוחת עולמים גיבור ישראל שמרבית מהמבצעים שבהם לקח חלק יהיו חסויים לנצח. כמוהם כך גם נועם, צנוע, ענו, נמנע מתהילה וזוהר", הוסיף.

במסר למשפחה אמר: "דעו לכם שאבא אהב אתכם מאוד. חבריו מספרים שהיה מדבר עליכם המון. דעו לכם שאבא שלכם גם אהב מאוד את שירותו בימ"מ. הוא היה גיבור בחייו ונותר גיבור במותו, ויום יבוא ונספר לכם על כל פעולותיו. היום אתם הופכים להיות הילדים של כל מפקדי ושוטרי משטרת ישראל ולעולם לא תהיו לבד. נעם, את הערכים שגילמת אנו מבקשים היום לקדש, לזכור ולהנציח. נוח על משכבך בשלום, ושמור על משפחתך מלמעלה כפי שנהגת לעשות שנים כל כך רבות למשפחתך ולכל מי שסבב אותך. תהא נשמתך צרורה בצרור החיים".

מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן, אמר: "נעם, גיבור ישראל אתה - קיימת תוך הקרבה וחירוף נפש את מעשה שלושת האבות כולם: הקמת יישוב חדש בארץ, בניית בית ומשפחה לתפארת, הגנת על ארץ ישראל ונלחמת עליה עד שדמך נספג באדמתה. במשך עשרות שנים מסרת נפשך למען העם והארץ, באינספור מבצעים מורכבים ומסוכנים פעלת בעוז רוח ובאומץ לב נדיר להצלת חיים רבים של אזרחי מדינת ישראל".

הלווית לוחם הימ''מ נעם רז ז''ל בהר הרצל‎ (צילום: דוברות המשטרה)
גם המפכ"ל ספד ללוחם הנערץ: "לא ויתר לרגע על שליחותו הלאומית וערכיו מבית" | צילום: דוברות המשטרה

למשפחה האבלה אמר: "אביכם היה אדם ענק בגבורה, במידות ובערכים שהקריב את חייו למען ארץ הקודש. אנו מבקשים לחבק ולחזק אתכם בשעה קשה זו. אתם חלק בלתי נפרד ממשפחת משמר הגבול – נמשיך ללוות אתכם ולהיות לצדכם לעד. האובדן כבד מנשוא, זהו סבל שאין לו קץ ואין בפינו מילים לנחמכם ולהקל על כאבכם. בזכות גיבורים כמו נעם, הפועלים בחשאי בשטחים עוינים ורווי סכנה, אזרחי ישראל יכולים לקיים את שגרת חייהם ולחיות כאן בביטחון. נועם אהובנו – ננצור מורשתך שליוותה אותך כל ימי חייך, תעוזה והקרבה אין סופית להצלת חיים, אהבת האדם והגנה על המולדת".

גם מפקד הימ"מ, תנ"צ ח': נשא דברים ושיבח את התנהלותו של רז במבצעים האחרונים. "רק לפני חודשיים, במהלך הקרב בו נפגע מפקד הפלגה סנ"צ ש', היית אתה זה שטיפל בו עד להעברתו לבית החולים. נעם, גיבור ישראל, מלח הארץ, לא משת מהדרך בה חונכת. שירת חייך נדמה בבוקר יום שישי בקרב מול מחבלים בני עוולה בג'נין. מעל קברך, בשמי ושם לוחמי היחידה אנו מתחייבים להמשיך ולשמור על משפחתך ולספר לילדיך  על מעשי גבורתך, שבזכותם יכולים אזרחי מדינת ישראל לחיות במדינה יהודית, ישראלית ודמוקרטית".