היחסים החמים מתערערים? לקראת חידוש שיחות הגרעין עם אירן בווינה בסוף החודש, נראה כי צפויה מתיחות קשה מאוד בין ראש הממשלה נפתלי בנט לבין ממשל ארה"ב. בשלב הזה זה מורגש בחדרי חדרים, אך דבריו של גורם מדיני שפרסמנו אמש (שישי) ב"אולפן שישי" מעידים על כך שאנחנו בדרך למשבר עם האמריקנים. "חידוש השיחות בווינה זו טעות קשה", אמר. "ישראל עושה כל מה שהיא צריכה כדי להתקדם במוכנות שלה לאופציות במערכה שבין המלחמות ובפעילות באירן ובסוריה".

סיקור שוטף ב-N12:

בשבוע הבא צפוי להגיע לישראל רוברט מאלי השליח המיוחד של ממשל ביידן לענייני אירן, על אף שהוא נחשב לדמות שאינה זוכה להערכה הן בממסד הביטחוני והן בקרב לשכות ראש הממשלה. מאלי נחשב למי שדחף להסכם הגרעין הראשון והוציא את ישראל מהתמונה, והוא אף עומד מאחורי הקונספציה - שלפיה יש לחזור למו"מ עם האירנים בכל מחיר, גם אם הם לא לוקחים את העניינים ברצינות.

המועמד המוביל - איבראהים ראיסי מצביע בטהראן (צילום: reuters)
אירן על השולחן. הנשיא האירני ראיסי | צילום: reuters

"האירנים מתקדמים בדהרה"

בנט לא יפגוש את מאלי ובשלב הזה גם ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד לא מתכוון לפגוש אותו, אך הפקידים שיפגשו אותו יעבירו לו מסר מובהק - בניסיון להשפיע על רוח הדברים. הם יציגו לו חומר מודיעני משמעותי מאוד, שמראה כי האירנים מתקדמים בדהרה ואין בכוונתם לנצל את השיחות האלו, כדי להגיע להסכם ארוך יותר או רציני יותר. נהפוך הוא, בישראל מאמינים כי הם רק רוצים למשוך את הזמן. עוד הגיעו בארץ למסקנה שלפיה הקונסטלציה שבה האירנים מבקשים שיסירו את הסנקציות רק כדי לחזור להסכם הקודם למרות השינויים במציאות - זו לא גישה טובה עבור ישראל.

בשבוע שעבר הודיעה אירן כי השיחות עם המעצמות יחודשו בווינה ב-29 בנובמבר - ובהן ישתתפו נציגי האיחוד האירופי, סין, צרפת, בריטניה, רוסיה ואירן. ההודעה מגיעה לאחר הפסקה ממושכת של חודשים, וברקע המתיחות בין טהרן לוושינגטון בנוגע להשתלטות מכלית הנפט האירנית במפרץ.

דגל אירן על רקע בניין הוועדה לאנרגיה אטומית (צילום: רויטרס)
דגל אירן על רקע בניין הוועדה לאנרגיה אטומית | צילום: רויטרס

ראש צוות המו"מ הגרעיני בטהרן עלי באגרי קאני אמר כי "בשיחת טלפון עם אנריקה מורקה (שליח האיחוד האירופי לשיחות) הסכמנו להתחיל את המו"מ שמטרתו להסיר את הסנקציות הבלתי חוקיות ובלתי אנושיות". באפריל אומנם טהרן והמעצמות החלו לדון בחזר להסכם הגרעין, שממנו פרשה ארה"ב ב-2018 - אולם הן הוקפאו ביוני מאז כניסתו של אבראהים ראיסי כנשיא אירן.

מחלקת המדינה של ארה"ב בירכה על ההודעה וציינה כי השליח של וושינגטון לענייני אירן יוביל את השיחות  על התנאים להצטרפותה מחדש של ארה"ב להסכם הגרעין. "אם הם רציניים - ניתן לפתור את מעט הסוגיות שנותרו במחלוקת", הדגישו. "מקווים שהם יבואו עם רצון טוב ויהיו מוכנים לנהל מו"מ מהיר. אפשר להגיע להבנה על חזרה ועמידה הדדית בהסכם".

שר החוץ האירני חסין אמיר-עבדאללהיאן אמר כי "אם יש רצון בוושינגטון לחזור לעסקה, אין צורך בכל המו"מ הזה בכלל. טהרן אמרה שהצעדים שנקטה מאז שטראמפ נטש את ההסכם הם הפיכים אם וושינגטון תסיר את הסנקציות בתהליך".