שיחות הגרעין יחודשו בסוף החודש: אירן הודיעה הערב (רביעי) כי השיחות עם המעצמות יחודשו בווינה ב-29 בנובמבר - ובהן ישתתפו נציגי האיחוד האירופי, סין, צרפת, בריטניה, רוסיה ואירן. ההודעה מגיעה לאחר הפסקה ממושכת של חודשים, וברקע המתיחות בין טהרן לוושינגטון בנוגע להשתלטות מכלית הנפט האירנית במפרץ.

ראש צוות המו"מ הגרעיני בטהרן עלי באגרי קאני אמר כי "בשיחת טלפון עם אנריקה מורקה (שליח האיחוד האירופי לשיחות) הסכמנו להתחיל את המו"מ שמטרתו להסיר את הסנקציות הבלתי חוקיות ובלתי אנושיות". באפריל אומנם טהרן והמעצמות החלו לדון בחזר להסכם הגרעין, שממנו פרשה ארה"ב ב-2018 - אולם הן הוקפאו ביוני מאז כניסתו של אבראהים ראיסי כנשיא אירן.

מחלקת המדינה של ארה"ב בירכה על ההודעה וציינה כי השליח של וושינגטון לענייני אירן רוברט מאלי יוביל את השיחות  על התנאים להצטרפותה מחדש של ארה"ב להסכם הגרעין. "אם הם רציניים - ניתן לפתור את מעט הסוגיות שנותרו במחלוקת", הדגישו. "מקווים שהם יבואו עם רצון טוב ויהיו מוכנים לנהל מו"מ מהיר. אפשר להגיע להבנה על חזרה ועמידה הדדית בהסכם".

משמרות המהפכה באירן פרסמו היום לכאורה תיעוד של סיכול ניסיון השתלטות מצד ארה"ב על מיכלית נפט אירנית במפרץ עומאן. גורמים אמריקנים הכחישו את הדיווח.

ביום ראשון אמר שר החוץ האירני חסין אמיר-עבדאללהיאן כי "אם יש רצון בוושינגטון לחזור לעסקה, אין צורך בכל המו"מ הזה בכלל. טהרן אמרה שהצעדים שנקטה מאז שטראמפ נטש את ההסכם הם הפיכים אם וושינגטון תסיר את הסנקציות בתהליך".

משרד האוצר האמריקני הודיע בשבוע שעבר על הטלת סנקציות על גורמים וחברות מאירן הקשורים למערך כלי הטיס הבלתי מאוישים של משמרות המהפכה וכוח קודס - ובראשם מפקד יחידת המל"טים סעיד ארג'אני. בקיץ האחרון חשפו שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד את שמו של ארג'אני וטענו כי הוא אחראי לתקיפת הספינה "מרסר סטריט" במפרץ עומאן לפני כשלושה חודשים, שבה נהרגו שני אנשים.

הספינה מרסר סטריט שהותקפה מול חופי עומאן, 2016 (צילום: AP)
הספינה מרסר סטריט | צילום: AP

בנוסף, הוחלט להטיל עיצומים על החברה Kimia Part Sivan שסייעה למשה"מ לשפר את תוכנית הכטב"מים, ועל מחמד אבראהים זרגר טהראני, אשר סייע לחברה לייבא את הרכיבים הנדרשים לכך מחברות מחוץ לאירן. מפקד בכיר במשמרות המהפכה, עבדאללה מחראבי, נכנס גם הוא לרשימה השחורה של ארה"ב לאחר שבמסגרת תפקידו כאחד הבעלים של חברת Oje Parvaz Mado Nafar סיפק למשה"מ מנועים לכטב"מים. עוד ברשימה: מנהל החברה, יוסף אבו טאלבי.