אירן מתכונת לתרגיל צבאי רחב היקף במפרץ עומאן, מצפון לאוקיינוס ההודי ובחלקים מהים האדום. התרגיל יחל מחר (ראשון) ולפי דיווח בסוכנות הידיעות האירנית "תסנים", הוא עשוי לכלול שימוש ב"ציוד חדש".

גורמים אירנים ציינו כי לא יהססו לחזק את היכולות הצבאיות של אירן, לרבות כוח הטילים שלה. עוד הוסיפו וכי יכולות ההגנה של אירן לעולם לא יהיו נתונות למשא ומתן.

איברהים ראיסי, אירן (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

בכיר בצבא אירן, אדמירל חביבאללה סייארי, אמר לקראת התרגיל כי הכוחות האירניים "יפגינו את כוחה של הרפובליקה האסלאמית במים רחוקים, ויזהירו את האויבים שכל פעולה תוקפנית תגרור תגובה מוחצת".

משמרות המהפכה באירן פרסמו השבוע תיעוד של סיכול ניסיון השתלטות לכאורה מצד ארצות הברית על מיכלית נפט אירנית במפרץ עומאן. גורמים אמריקנים הכחישו את הדיווח.

בתוך כך, היום דווח בסוכנות הידיעות הרוסית RIA כי שרי החוץ של רוסיה ואירן תומכים בחזרה להסכם הגרעין בצורתו המקורית. בשיחת טלפון בין שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, לעמיתו האירני, חוסיין אמיר עבדולחיאן, הביעו השניים תמיכה בחזרה להסכם שנחתם בשנת 2015 ושנזנח על ידי נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ.

נשיא ארה"ב ביידן והמנהיג העליון של אירן חמינאי (עיבוד: רויטרס)
נשיא ארה"ב ביידן והמנהיג העליון של אירן חמינאי | עיבוד: רויטרס

לפי הדיווח, השיחה נערכה ביוזמת האירנים, לקראת שיחות הגרעין עם המעצמות. בהודעת משרד החוץ של רוסיה נכתב: "הצדדים דיברו על העסקה כפי שהוסכמה במקור ושאושרה על ידי מועצת הביטחון של האו"ם. מדובר בדרך היחידה הנכונה להבטיח את הזכויות והאינטרסים של כלל הצדדים במסגרת ההסכמים".

במסגרת ההסכם משנת 2015 בין איראן לשש מעצמות עולם, טהרן התחייבה לעצור את תוכנית העשרת האורניום שלה בתמורה להסרת הסנקציות. 

ביום רביעי הודיעה אירן כי השיחות עם המעצמות יחודשו בווינה ב-29 בנובמבר - ובהן ישתתפו נציגי האיחוד האירופי, סין, צרפת, בריטניה, רוסיה ואירן. ההודעה מגיעה לאחר הפסקה ממושכת של חודשים, וברקע המתיחות בין טהרן לוושינגטון בנוגע להשתלטות מכלית הנפט האירנית במפרץ.